DIGIarena.e15.cz

Čtyři mušketýři od Sony vyrážejí do světa

Sony dnes představilo celkem čtyři nové modely kompaktních digitálů. Těšit se můžete na trojité stříbro a jednu růžovku v sedmimegapixelovém provedení.

Všechny čtyři digitály patří do tzv. entry-level segmentu, jsou to modely určené úplným začátečníkům nebo nenáročným amatérům. To se projevuje především v jejich funkčním vybavení, které obvykle bývá chudší než u modelů vyšší řady.

Dva kompakty rozšíří řadu W, která nyní bude mít téměř deset zástupců. Druhá dvojice patří do řady S, u té je celkový počet modelů podobný. Všechny aparáty mají 7Mpx snímač velikosti 1/2,5". Zmíněné dvě řady kompaktů se od sebe liší především designem, dá se říci, že W-řada je koncipována více jako stylová, avšak při zachování větších rozměrů než je tomu v případě ultrakompaktů T-řady od Sony.

Sony Cyber-shot DSC-W55 a Cyber-shot DSC-W35

Model W-55 je pokročilejším z této dvojice kompaktů. Oba mají rozlišení 7 Mpx, což znamená maximální velikost snímků 3 072 × 2 304 obrazových bodů. Videosekvence mají VGA kvalitu – 640 × 480 bodů při frekvenci 30 sn./s. Fotografie je možné exponovat ve třech různých poměrech stran – 4:3, 3:2 a 16:9. Citlivost snímače má pět manuálně nastavitelných hodnot, ISO 100, 200, 400, 800 1 000, poslední možností je nechat nastavení citlivosti na automatice fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot DSC-W55

U této dvojice je použit objektiv značky Carl Zeiss s trojnásobným optickým zoomem a rozsahem ohnisek 38–114 mm (ekvivalent kinofilmu). Světelnost je průměrná, na dlouhém ohnisku až mírně podprůměrná, a to F2,8–5,2. Autofokus pracuje v normálním režimu od vzdálenosti 30 cm, v makro režimu se vzdálenost zkracuje na dva centimetry. Uživatel si může volně vybrat ostřící bod z pětisegmentového ostřícího pole.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot DSC-W55

Samozřejmostí je vestavěný blesk, který má udávaný dosah 3,9 m na širokém ohnisku a 9 m na dlouhém ohnisku, na výběr je z pěti režimů. Jelikož se jedná o automaty, marně byste zde hledali pokročilé expoziční režimy, tomu odpovídá i rozsah elektronické závěrky v rozmezí 1–1/2 000 s. K dispozici je kromě automatiky ješte sedm scénických módů. Měření expozice je možné vybrat z následující trojice: plošné, se zvýhodněným středem, bodové.

Shodně jsou fotoaparáty napájeny Li-Ion akumulátorem. Stejná je také kapacita vnitřní paměti – 56MB. Pro ukládání fotografií slouží tradiční karty Memory Stick Duo nebo Memory Stick Pro Duo. Jako jedny z mála současných fotoaparátů mají W35 i W55 optický hledáček.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot DSC-W35

Prakticky jediným rozdílem mezi oběma modely je displej, ten má u modelu W35 velikost dva palce a rozlišení 85 000, u modelu W55 je displej o půl palce větší, a jeho rozlišení je 115 000. Nutno dodat, že rozlišení je velice nízké a obraz na displeji bude pravděpodobně hrubý. Druhým rozdílem je barevné provedení fotoaparátů. Zatímco W35 bude k dostání pouze ve stříbrné verzi, W55 se bude prodávat ve čtyřech barevných variantách – modrá, růžová, černá a stříbrná.

Oba dva fotoapráty by měly být k dispozici během února, předpokládaná cena je 5 500 Kč pro model W35 a přibližně 6 000 Kč pro model W55.

Sony Cyber-shot DSC-S700 a Cyber-shot DSC-S650

Modely řady S patří mezi ty opravdu nejjednodušší komapkty Sony na trhu. Dvojice S650 a S700 navazuje na předchůdce S500 a S600, oproti nim však nedošlo k mnoha změnám. Největším rozdílem je samozřejmě navýšení rozlišení na snímači, a to na 7 Mpx.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot DSC-S700

Citlivost snímače je možné nastavit stejně jako u předchozí dvojice v rozmezí ISO 100–1 000, stejné jsou i možnosti volby poměru stran pro snímání. Řada S se oproti ostatním digitálům Sony liší také v tom, že není osazena optikou Carl Zeiss, ale objektivy Sony. V tomto případě se jedná o trojnásobný zoom s tradičním rozsahem 35–105 mm a světelností F2,8–4,8. Autofokus zaostřuje od 35 cm v normálním režimu a od 5 cm při volbě makro.

Video je možné natáčet pouze v rozlišení 320 × 240 obrazových bodů při frekvenci 30 sn./s. Fotografie a video se ukládá na pěťové karty Memory Stick Duo nebo do vnitřní paměti o kapacitě 24 MB. Napájení je zajištěno dvojicí AA baterií. Také u modelů S650/S700 je rozdíl pouze ve velikosti displeje. U S650 je to dvoupalcový displej s rozlišením 115 000 bodů, u S700 potom 2,4" displej s nižším (!) rozlišením 112 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot DSC-S650

Kompakt Cyber-shot DSC-S650 by měl být uveden na trh v únoru za cenu přibližně 4 500 Kč, druhý model Cyber-shot DSC-S700 se objeví v březnu za cenu přibližně 5 500 Kč.

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A kdy zrcadlo ??? Izak 18. 1. 2007, 15:24

Další podobné články

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

Ačkoli je digitální bezzrcadlovka Sony A6500 na trhu již nějaký pátek, do testu se nám ji podařilo získat až nyní. V rychlosti jsme vyzkoušeli schopnosti tohoto aparátu v terénu, na detailní recenzi se můžete těšit v brzkých dnech.

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?

Šušká se – bezzrcadlovky Nikon již v příštím roce

Šušká se – bezzrcadlovky Nikon již v příštím roce