57
Fotogalerie

Dalekozraký elegán bez hledáčku: Canon SX 100 IS

Obstojí nový Canon SX100 IS v přímé konkurenci Panasoniku a Sony? Pojďme se podívat, jak umí fotit.

PowerShot SX100 IS je po dlouhém době zcela nově koncipovaným modelem Canonu, ten sice ve svém portfoliu ultrazoom má, avšak PowerShot S5 IS míří spíše k pokročilým fotoamatérům. Naopak SX100 IS je zástupcem tzv. kapesních ultrazoomů, které jsou stále velmi oblíbené.

Základní technické parametry

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 8 Mpx
  • maximální rozlišení: 3 264 × 2 448 bodů
  • paměťové médium: SD, SDHC, MMC
  • objektiv: 36–360 mm, F2,8–4,3
  • videosekvence: 640 × 480 při frekvenci 30 sn./s
  • LCD displej: 2,5" 172 000 obrazových bodů
  • rychlost závěrky: 15–1/2 500 s
  • citlivost: ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1 600
  • možnosti napájení: 2× AA články, síťový adaptér
  • rozměry a hmotnost: 108,7 × 71,4 × 46,7 mm, 266 g
  • doporučená cena: 8 490 Kč vč. DPH

S02.jpgS03.jpg

Při vývoji fotoaparátu výrobce pravděpodobně počítal s přímým konkurováním oblíbeného digitálu Panasonic Lumix TZ2 a TZ3, bohužel však nesáhl po širším ohnisku, a tak se SX100 liší především rozsahem expozičních režimů. Takřka stejným fotoaparátem (alespoň po stránce vybavení, velikosti a funkčnosti) je Sony Cyber-shot H3.

Tip: srovnávací test zmíněných tří digitálů najdete v časopise DIGIfoto 02/2007

Canon se tímto modelem přidal do skupiny digitálů, které nabídnou velký rozsah objektivu a jimž chybí optický i elektronický hledáček. Pro komponování snímku tedy můžete použít výhradně LCD displej na zadní straně přístroje.

S05.jpg

Konstrukce a především tvar těla je velmi povedený, ačkoliv samotný digitál patří mezi menší kousky, v pravé části je dostatečně velký grip pro lepší úchop. V jeho útrobách najdete slot pro SD kartu a pro dvě AA baterie.

S13.jpgS14.jpg

Na horní straně najdete spoušť s okružím pro ovládání optického zoomu, vedle spouště je tlačítko vypnutí / zapnutí a otočný volič expozičních režimů. Plastový segment s nápisem Canon pak ukrývá interní výklopný blesk. Pokud chcete fotografovat s bleskem, pak je nutné jej ručně otevřít. V případě plně automatického režimu blesk „vyskočí“ sám. Někomu se to může zdát malicherné, mne však absence ovladače pro otevření blesku dost zarazila.

S07.jpgS08.jpg

Relativně novým ovládacím prvkem je dialogové kolečko na zadní straně fotoaparátu. To plní prakticky stejnou funkci jako u digitálních zrcadlovek Canon, a to nastavení hodnoty zvoleného parametru či procházení menu přístroje.

Dialogové kolečko navíc funguje jako křížový volič, takže jej můžete tisknout ve čtyřech směrech – ty jsou plně obsazeny přímou volbou: citlivost, režim blesku, sériové snímání a samospoušť, makroostření a ruční ostření. Uprostřed kolečka je tradičně potvrzovací tlačítko FUNC. SET, jehož prostřednictvím se dostanete do submenu pro nastavení parametrů snímání. Okolo kolečka je ještě přepínač režimu prohlížení a ovladač pro nastavení korekce expozice či volbu nastavení času / clony v manuálním režimu.

S11.jpgS12.jpg

V dolní části zadní stěny pod displejem je čtveřice tlačítek, jedno pro vstup do menu, druhé pro režim zobrazení displeje, další slouží k aktivaci funkce detekce tváře a poslednímu je přiřazena funkce přímého tisku fotografií.

S10.jpg

Na boční straně digitálu je průvlek pro zápěstní řemínek, vzhledem k typu fotoaparátu by jistě byla vhodnější dvojice oček pro ramenní popruh.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Vybavení aparátu je na velmi dobré úrovni, velice dobře poslouží jak začínajícím amatérům, tak pokročilejším fotografům. Kromě plně automatického režimu totiž na horním ovladači najdete i prioritu clony, prioritu času a plně manuální nastavení. Své místo zde má také natáčení videosekvencí (rozlišení 640 × 480 px při frekvenci 30 sn. /s) a celkem pět scénických režimů. Ostatní jsiou přístupné přes pozici SCN.

menu_rezimy.gif

Uvnitř fotoaparátu najdete snímycí čip velikosti 1/2,5", na který je vměstnáno celkem osm milionů pixelů. Maximální dosažitelné rozlišení fotografie je tedy 3 264 × 2 448 obrazových bodů. K dispozici je ještě pět dalších nastavení rozlišení, včetně širokoúhlého 3 264 × 1 832 pixelů. Citlivost snímače je volitelná v rozmezí ISO 80 až ISO 1 600.

menu_ok.func.gif
Nabídka pod tlačítkem FUNC. SET

Komprese výsledného JPEG souboru je volitelná ve třech úrovních, v případě natáčení vide je výstupním formátem soubor AVI, u zvukových poznámek pak WAV.

menu_nastaveni.gif
Nastavení fotoaparátu

Objektiv fotoaparátu nabídne desetinásobný optický zoom s rozsahem 36–360 mm při světelnosti F2,8–4,3. Zde však Canon ztrácí body, stále absentuje širší ohnisko, které by pro mnohé uživatele jistě bylo lákadlem. Ostření v normálním režimu je možné od jednoho centimetru, stejně jako v makrorežimu.

menu_snimani.gif
Nastavení parametrů snímání

Měření expozice je možné zvolit z trojice poměrové, celoplošné se zdůrazněným středem a bodové. Pro lepší podání portétu je k dispozici funkce detekce tváře společně se systémem sledování. Pokud funkci zapnete, objeví se na dipleji rámeček, který vyhledá a zaostří na nejbližší obličej, je-li navíc aktivováno sledování tváře, hlídá si fotoaparát i případný pohyb zaostřeného obličeje.

menu_07.jpgmenu_08.jpgmenu_09.jpg

Ačkoliv najdete na zadní straně fotoaparátu přímé tlačítko pro kompenzaci expozice, budete si muset při jejím nastavení vystačit s náhledovým histogramem. Jeho verzi přímo v náhledu na displeji, bohužel nenajdete.

menu_displej_prohlizeni.gif
Režim zobrazení displeje při prohlížení snímků

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Ačkoliv objektiv fotoaparátu nedosahuje extrémních hodnot rozlišení, jeho schopnosti jsou velmi dobré. Na širokém ohnisku bez problémů odečtete 1 600 lph, přibližně ve středu rozsahu objektivu a na jeho nejdelším konci pak rozlišovací schopnosti klesají přibližně na 1 450 lph.

Příjemným překvapením je dobrá ostrost obrazu nejen ve středu, ale v celé ploše snímku. Krajní oblasti sice mají měkkčí kresbu s vyloženou neostrostí či rozpitými rohy jsme se nesetkali. S chromatickou vadou objektivu se setkáte prakticky v celém rozsahu objektivu, zejména nejdelší ohnisko je jí ale sužováno nejčastěji a nejvýrazněji.

Barevné podání je tradičně na velmi dobré úrovni, a to jak při fotografování v interiéru, tak při externích snímcích. Na automatické vyvážení bílé je spoleh téměř ve všech fotografických situacích. při smíšeném osvětlení je samozřejmě vhodnější vyvážit bílou ručně nebo využít některé z přednastavených voleb.

Ačkoliv má digitál poměrně široký rozsah clonových čísel, práci s hloubkou ostrosti si vzhledem k malému snímači neužijete. Rozdíl v hloubce ostrosti při nejmenším a největším zacloněním je poměrně malý, o bokehu nemluvě.

F01.JPGF02.JPGF03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
F04.JPGF05.JPGF06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Šum

Fotoaparát je osazen novým obrazovým procesorem DIGIC III, nutno však dodat, že ve srovnání se  sourozenci není nastavení obrazového procesoru příliš dobré. Již při základní citlivosti je patrný jemný šum a mírná ztráta hranové ostrosti a jemných struktur. Přibližně do citlivosti ISO 400 má šum monochromatický průběh. U vyšších citlivostí již výrazně odskakuje modrá složka a výsledné fotografie působí nepěkně.

F07.JPGF08.JPGF09.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
F10.JPGF11.JPGF12.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu citlivostí, postupně ISO 80 až ISO 1 600

Právě ISO 400 je hraniční použitelnou citlivostí, při jejím nastavení již fotoaparát zapojuje do práce odšumovací algoritmy a snímky dostávají mírně omalovánkový nádech, místy pak dochází až k posterizaci. Velmi dobře je to videět z průběhu grafu šumu, kde se při citlivosti ISO 400 modrý kanál výrazně propadá dolů a poté opět rapidně narůstá.

sum_1.pngsum_2.png
max. velikost | max. velikost
Graf šumu

Nečekaně nás fotoaparát překvapil při testování dynamického rozsahu, a to poměrně výrazným přesahem k plusovým hodnotám. Použitelné rozmezí je -4,3 až +3 EV.

senzito.png
max. velikost
Senzitometrická charakteristika

Naměřili jsme

Provozní rychlost fotoaparátu je průměrná, poměrně rychlý start (ve srovnání s konkurencí) a ostření bez namáčknutí jsou vykoupeny delší dobou ukládání snímku. Časté používání sériového snímání se v této kategorii digitálů nepředpokládá, proto je k dispozici pouze rychlost 1,3 snímku za sekundu, na druhou stranu jejich počet je omezen pouze velikostí vaší paměťové karty.

Canon PowerShot SX100 IS
první snímek2,49 s
snímek bez namáčknutí0,55 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,80 s
rychlost sériového snímání1,3 sn. / s
max. počet snímklů v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouKingston SD 1 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

wide.JPGstred.JPGtele.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec, postupně široké ohnisko, střed objektivu a nejdelší ohnisko
F13.JPGF14.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu
F15.JPGF16.JPG
max. velikost | max. velikost
Poměr stran 16:9 a 4:3
F17.JPGF18.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové tóny s bleskem
F19.JPGF20.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové tóny bez blesku
scena_01.JPGscena_02.JPGscena_03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena_04.JPGscena_05.JPGscena_06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Standardní scény postupně všechny citlivosti

Další demosnímky:

F21.JPGF22.JPG
max. velikost | max. velikost
F23.JPGF24.JPG
max. velikost | max. velikost
F25.JPG
max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Kapesní ultrazoom PowerShot SX100 IS je prvním digitálem tohoto typu ze stáje Canonu. Oproti vyspělému modelu PowerShot S5 IS je sice menší, nabídne však srovnatelné funkce a především velmi dobrou ergonomii a ovládání.

Obrazová kvalita odpovídá kategorii, je však dobrá. Pokud nebudete při fotografování používat vysokých citlivostí, odvede fotoaparát dobrou práci. Při vyšších citlivostech již je nutné počítat s horší kvalitou obrazu a vyšší hladinou barevného šumu.

Objektiv patří k tomu lepšímu, co můžeme na trhu najít, jeho ostrost je dobrá, a to i v krajních částech snímku. Rozlišovací schopnost je také na dobré úrovni. Jediným nedostatkem je vyšší míra chromatické vady na nejdelším ohnisku.

Funkční výbava fotoaparátu je téměř ideální pro začínající fotografy. Kromě automatických a scénických režimů si může uživatel vybrat i mezi pokročilými režimy. Vhodnou doplňující funkcí je stabilizace obrazu. Bohužel se to již nedá říct o histogramu, který je k dispozici pouze náhledový.

Plusy:

  • rozměry a ergonomie
  • výdrž akumulátoru
  • ovládání

Mínusy:

  • absence reálného histogramu
  • kvalita obrazu při vyšších citlivostech
  • absence oček pro ramenní popruh

Cena:

  • 8 490 Kč vč DPH

Zdroj:

Redakce DIGIarena.cz používá akumulátory a nabíječku Sanyo eneloop. Zapůjčila společnost SOLID CZECH.

solid czech.gif

Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Canon PowerShot SX100 IS?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud