DIGIarena.e15.cz

Dark Art: Tajemný koktejl emocí

Vyvolávat emoce je cílem téměř každé fotografie. Chcete-li na diváka opravdu zapůsobit a máte rádi temné a smutné motivy, bude se vám Dark Art líbit. Ukážeme si, v čem tkví kouzlo tohoto umění.
Dark Art: Tajemný koktejl emocí

Dark Art je velmi specifická odnož vizuálního umění kombinující fotografii s výraznými grafickými úpravami. Určitě jste se s ním už setkali. Temné portréty či postavy vzdáleně připomínající černobílé fotografie aktu, avšak v hávu temnoty, emocí, abstrakce a surrealismu. U nás Dark Art není příliš rozšířený, když se však nesměle objevil, spustila se vlna zájmu i nepochopení mezi fotografy i grafiky. Můžete ho milovat nebo nenávidět. Dobrá darkartová fotografie je vždy alespoň trochu kontroverzní, vyvolává emoce, podněcuje fantazii a představivost, nutí diváka přemýšlet, obsahuje myšlenku či poslání. Zapomeňte na mantinely.

Při pohledu na darkartové snímky si možná říkáte, že vytvořit něco takového je věcí profesionálních grafiků a kolážistů. Ve skutečnosti však stačí trocha citu, špetka dovedností v grafickém programu a digitální fotoaparát z bazaru. Vše ostatní je již věcí fantazie a odhození zábran používat obyčejné nástroje obyčejným způsobem. V tomto článku si ukážeme, jak Dark Art snímek vytvořit a současně si osvětlíme funkce některých opomíjených, ale užitečných nástrojů v grafických editorech. Budeme si hrát s detaily, protože ty vytváří dokonalý celek.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Původní fotografie, upravený snímek a dvě hodiny práce.
Co budete potřebovat:
 • Ochotnou osobu nebo stativ pro autoportrét
 • Tmu. Dark Art není o zářících úsměvech.
 • Grafický editor (Gimp, Photoshop...)
 • Jakýkoliv digitální fotoaparát
 • Čas a chuť experimentovat

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

1. Vyberte vhodné místo

Záleží na vás, zda se zaměříte pouze na obličej, nebo zapojíte i prostor a pozadí. V prvním případě stačí jakákoliv místnost, okolí později vyretušujete. Druhá možnost přímo vybízí k toulkám po opuštěné tovární hale s dokonalými kulisami. Líbezná příroda se k Dark Artu nehodí - temné industriální prostředí s rezavými stroji je to pravé.

2. Osvětlujte, zatemňujte

Potřebujeme ostré boční světlo na obličeji a tmu v okolí. Stíny v obličeji či na postavě vytvářejí dojem tajemnosti a umocňují výraz ve tváři foceného. Počkejte na noc, zhasněte světla. Vypněte blesk i zdroje světel v místnosti a z ostrého úhlu nasměřujte na postavu stolní lampičku nebo halogenovou svítilnu. Výsledkem bude přehnaný kontrast, to ale vůbec nevadí.

3. Šklebte se a foťte

Měňte úhly světla (zkuste ho nasměřovat shora i zdola), polohy obličeje i fotoaparátu, foťte. Buďte kreativní a zapomeňte na konvence, u Dark Artu vám nikdo nebude vyčítat nedodržení zlatého řezu. Dělejte grimasy, šklebte se, mračte se, ceňte zuby. Groteskní výraz focené osoby vše pokazí, pozor na to. Nafoťte desítky fotografií, bude z čeho vybírat.

Buďte spontánní, snažte se snímkem vyjádřit své pocity. Plačte, smějte se, křičte. Dark Art je o emocích. Také jsem plakal a křičel - fotkám to pomohlo.

4. Odstraňte zbytečnosti

Otevřete vybranou fotografii v oblíbeném grafickém editoru, potřebné funkce mají téměř všechny. Postup si ukážeme na Photoshopu. Pokud jste fotili portrét, vyretušujte pozadí. Vhodný je k tomu nástroj pro lokální ztmavení, kterým překreslujte nepotřebné plochy. Výsledek kontrolujte výrazným zvýšením světlosti snímku, při kterém vystoupí i na první pohled skryté obrysy a struktury v pozadí. Buďte pečliví.

Klepněte pro větší obrázek
Klonovací razítko a nástroje pro lokální zesvětlení a ztmavení

Mějte na paměti, že, na vašem monitoru nemusí být pozadí vidět či je nevýrazné, ale na kvalitním LCD pak může rušivě vystoupit. Proto pozadí retušujte pečlivě, vystupující okna se záclonami nejsou vizitkou dobré práce.

5. Pryč s barvami

Při výběru vítězného snímku ze své série se nejspíš zděsíte podivného barevného podání, vše bude nažloutlé. S obyčejnou lampičkou či svítilnou nelze očekávat dokonalé tónování. Výrazné barvy do Dark Artu tak jako tak nepatří. V prvním kroku tedy použijeme funkci Hue/Saturation a barevné podání zeslabíme až na téměř černobílou variantu.

Klepněte pro větší obrázek
Zvýrazněným posuvníkem ovlivňujeme sytost barev

6. Retušujte

Nebojte se upravit portrét tak, jak vám přijde vhod. Pusťte se i do výrazných úprav, o tom je Dark Art. Vyretušujte vlasy, obočí, část úst nebo i půl hlavy. Ideálním nástrojem je Klonovací razítko (klávesová zkratka S). Podržte klávesu ALT a klikněte na místo, které chcete klonovat (např. na prázdnou tvář). Pusťte ALT a malujte třeba přes ucho - místo bude překresleno kůží tváře. Experimentujte, bourejte zažité představy. Originalita se cení.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z mnoha možností úprav – vyretušovaná ústa

7. Zvýrazněte stíny

Pomocí nástrojů pro lokální ztmavení či zesvětlení zvýrazněte stíny, prohyby v kůži, obrysy. Dejte si záležet na očích, přitahují pozornost. Zvýrazněte je nebo naopak překryjte tmou. Obojí fotografii zemotivní. Zkuste zvýšit kontrast nebo vytvořit kopii vrstvy s krytím Násobení (Multiply). Obě vrstvy se do sebe „zapustí“ a stíny ještě zvýrazní.

Klepněte pro větší obrázek
Zeslabeny barvy, potlačeno pozadí, posíleny stíny, ořezáno

8. Přidejte strukturu

Tento bod je to, co dělá opravdový Dark Art. Nanesením textury na pleť nabijete fotku nábojem emocí. Jak na to? Nafoťte popraskanou omítku, zkorodovaný plech či vrásčitý kmen stromu. Snímek doostřete a zvyšte mu konstrast, aby byla struktura co nejvýraznější. Překryjte jím původní portrét a nastavte krytí na Násobení (Multiply). Jednoduché a efektní.

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie stropu jeskyně se výborně hodí jako nová struktura pleti]

9. Řežte, stříhejte

Správně oříznutá fotografie působí mnohem silněji. Klidně uťafněte část hlavy. Lidé mají tendenci si domýšlet a představovat to, co se jim hodí. Přesně to potřebujeme. Fantazie diváka bude více pracovat, snímek bude záhadnější a tajemnější. Další várka emocí. Zkuste ořez na čtverec nebo širokoúhlou nudli. Nakloňte portrét nebo jej horizontálně otočte. Bude působit úplně jinak.

10. Přidejte rámeček

Rámeček přidá fotce prostor a podtrhne hlavní motiv. Lidé se budou na vaše dílo více soustředit. Proto se vyjímečně vyvarujte experimentů, aby rámeček nerušil a netahal oči. Jde přeci o fotku. Černá barva je vždy dobrou volbou, někdy není od věci ani bílá. Nedoporučuji barevné odstíny nebo dokonce přechody, odpoutávají pozornost od hlavního motivu.

11. Experimentujte!

Píšu to v každém tutoriálu, zde to však platí dvojnásob. Přijdete tak na spoustu věcí, pochopíte principy, objevíte vlastní postupy. Není nic horšího, než slepě kopírovat předepsaný návod bez jakékoliv vlastní myšlenky. Bohužel takto postupuje většina z toho mála tvůrců Dark Artu u nás a je to znát. Vaše práce by měla vyjadřovat nějakou myšlenku a postoj, ne být vetchou kopií. Těch jsou mraky.

Zkoušení, testování a experimentování jsou vašimi nejlepšími pomocníky na cestě za kvalitním výsledkem. Žádná rada ani článek vám nedají více. I ukázková fotografie u tohoto článku vznikla nevinným pokusem.

Tento článek je pouze nástin možností a jednou z mnoha cest. Nechtěl jsem psát tutoriál, který vodí za ručičku. Samozřejmě existuje spousta dalších možností, osvědčilo se mi přiretušování různých předmětů (např. část lebky krávy přilepená na oči), přelepoval jsem přes ústa náplast, nasazoval na hlavu igelitový pytlík, políval kečupem, potíral olejem. Buďte kreativní, v Dark Artu neexistují hranice pro vkus.

Musíte počítat s tím, že někoho vaše práce pobouří či znechutí. Mnoho jiných však nadchne. Jako zdroj inspirace vám může posloužit třeba Dark Art galerie na mém webu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Krátké tipy

 • Foťte ve tmě, osvětlujte silným bočním světlem. Zapomeňte na blesk.

 • Výrazné stíny jsou vašimi pomocníky. Pomozte jim úpravami.

 • Nevyjadřujte myšlenku explicitně. Nechejte pracovat fantazii diváka.

 • Fotografovaná osoba musí svůj výraz prožívat. Jinak bude výsledek nevěrohodný.

 • Oblečení do Dark Art fotografie nepatří. Vyčnívající tričko vše pokazí. Jako u aktu.

 • Nevěřte tomu, že na dobré dílo potřebujete profi zrcadlovku a drahý software.

 • Někdy se hodí snímek doostřovat, jindy vyhlazovat či přidat šum. Zkuste to.

 • Pracujte v grafickém programu ve vrstvách. Oceníte to při budoucích úpravách.

 • Slepě nekopírujte jen nápady jiných, byli byste sami proti sobě.

 • Buďte trpěliví. Z desítek fotografií bude použitelných jen několik.

 • Chcete-li, ignorujte celý tento článek a jděte svou cestou. Poznáte mnoho nového.

Další článek
celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Yes Janus 5. 2. 2007, 19:25
diky... super clanok miloshaaa 22. 1. 2007, 22:19
super xdudy 22. 9. 2006, 19:09
umění pro umění johny5 18. 9. 2006, 00:02
Re: bezva článek Michal Škrabálek, Michal Škrabálek 15. 9. 2006, 06:18

Další podobné články

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Adobe Photoshop je tu s námi už od roku 1990, kdy se objevila na trhu verze 1. Postupem času se stal Photoshop prakticky nezbytným nástrojem ve workflow celé řady fotografů. Kam se posunul za necelých třicet let?