Denně je na internetu ukradeno 2,5 miliardy snímků. Češi se také činí

Denně je na internetu ukradeno 2,5 miliardy snímků. Češi se také činí

​Německá společnost Copytrack zabývající se autorskými právy zveřejnila studii Copytrack Global Infringement Report 2019, v níž analyzuje rozsah neautorizovaného využívání obrazového materiálu na internetu za rok 2018.

Z dat shromážděných po celém světě vyplývá, že denně je 85 % sdílených snímků, obrázků apod., tedy 2,5 ze 3 miliard, publikováno bez patřičné, resp. správné licence. Každý den tak autoři přijdou o 532,5 miliardy eur.

copytrack.jpg

Zajímavý je i procentuální podíl na porušování autorských práv podle jednotlivých kontinentů. Kdo by očekával, že k zneužití copyrightu dochází nejvíce v Asii (v čele s Čínou), bude překvapen.

Největší procento z koláče ilegálního nakládání s obrazovým materiálem si totiž ukrojila Severní Amerika (33,9 %), následována Evropou (31,4 %)… a teprve poté se dostává na řadu Asie (29,39 %).

Nejmenší podíl zbyl na Afriku a Austrálii. Důvody takového rozvrstvení dle studie nejsou zcela jasné, ale velmi pravděpodobně z velké části spočívají v možnostech k přístupu k internetu a také v počtu obyvatel jednotlivých světadílů.

copytrack2.jpg

Ještě zajímavější je ovšem informace, jak se na krádežích obrazového materiálu podílejí různé národy, neboť zde narazíme na českou stopu. Na stupně vítězů jsme se sice neprobojovali – první příčku si s obrovským předstihem (22,96 %) uzurpovaly USA, druhou Panama (6,76 %) a třetí Čína (6,57 %) – nicméně přesto se můžeme s 1,62 % „pyšnit“ patnáctým místem na světě. V rámci Evropy pak náš podíl na porušování autorských práv stoupne na 4,91 %, což je sedmé místo na evropském žebříčku, jemuž vévodí Německo s 19,10 %.

Data byla shromážděna na základě vyhodnocení 12 000 uživatelských profilů v rámci služby Copytrack, která pomáhá uživatelům vyhledávat ukradené fotografie, grafiky atp. Aplikaci může využít kdokoli a bezplatně.

Určitě si přečtěte

Články odjinud