DJI Osmo Pocket: gimbal, který umí fotit i natáčet video

23. prosince 2018
TWEET SDÍLET
DJI přišlo s nejmenším tříosým gimbalem na světě, který díky zabudované kameře dokáže zaznamenat jak statické snímky, tak videosekvence. V kombinaci s mobilem a určenou aplikací, se jedná o velmi zajímavé zařízení pro amatérské natáčení videa.

Společnost DJI je známá především jako výrobce dronů Mavic, v jejím portfoliu však najdeme i nejrůznější stabilizační systémy pro mobily a fotoaparáty. Kromě klasických gimbalů pro mobily, Osmo Mobile DJI, vyrábí také gimbaly se zabudovanou kamerou, Osmo+. Novinka Osmo Pocket je poslední generací této řady a jako první gimbal tohoto výrobce dokáže zaznamenat 4K video se snímkovou frekvencí 60 sn./s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osmo Pocket je nejmenší kamerový systém mechanicky stabilizovaný ve třech osách. Kamera je osazena 1/2,3" snímačem s rozlišením 12 Mpx. Toto rozlišení (4 000 × 3 000 px) platí pro pořizování statických snímků. V režimu fotografování jsou zahrnuty i módy panorama, timelapse a motionlapse. Snímky lze ukládat nejen do komprimovaných souborů JPEG, ale i do surového formátu DNG. Citlivost snímače se nastavuje automaticky v rozsahu ISO 100–3 200. Expoziční časy lze nastavit v rozmezí 8–1/8 000 s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Video pracuje se 4K UHD rozlišením (3 840 × 2 160 px) při snímkových frekvencích 24/25/30/48/50/60 sn./s a maximálním datovém toku 100 Mb/s. K dispozici je také vysokorychlostní Full HD záznam při 120 sn./s pro tvorbu 4× zpomaleného videa. Videosekvence se ukládají do formátu MP4 nebo MOV. K záznamu zvuku slouží dva mikrofony – jeden je zabudovaný ve spodní a druhý v zadní části kamery a oba jsou vybaveny protihlukovým filtrem eliminujícím nežádoucí zvuky v pozadí. 

Objektiv kamery nabídne přepočtené ohnisko 26 mm a světelnost F2. Technické detaily k systému automatického ostření výrobce neuvádí. Uživatelsky lze však volit minimálně mezi dvěma módy: Active Track (sledování objektu) a Face Track (sledování tváří v záběru).

Klepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru, k přehrávání, listování v menu či výběru pracovních režimů je určena malá, jednopalcová dotyková obrazovka pod hlavou gimbalu s kamerou. Pod displejem pak najdeme spoušť a videospoušť. Jednopalcová obrazovka je pouze nouzovým řešením, gimbal Osmo Pocket je vytvořen především pro propojení s mobilním telefonem přes konektor typu USB-C – v balení jsou zahrnuty adaptéry pro různé typy mobilů. 

S připojeným chytrým telefonem se kamera ovládá prostřednictvím aplikace DJI Mimo (My Moment), která je dostupná pro iOS a Android. Díky ní lze využít plného potenciálu gimbalu. Hlavní předností je samozřejmě mnohem pohodlnější komponování záběru. Přes mobilní telefon lze však detailně ovládat také nastavení videa či fotografování, pohyby gimbalu, nebo se můžete spolehnout na inteligentní režim, který automaticky detekuje typ scény a pohybu v ní.

Klepněte pro větší obrázek

Tvorbu videa má usnadnit speciální mód Story, kde si můžete vybrat jednu z deseti šablon, které automaticky nastavují pohyby gimbalu, hudební podkres, přechody či obrazové filtry. Algoritmus poté vytvoří video, jež je možné z prostředí aplikace sdílet na sociálních sítích. K dispozici je také editor pro ruční úpravu obrazových parametrů záznamu (jas, kontrast, sytost či ostrost), aplikování filtrů, výběr hudby či vložení samolepek, resp. vodoznaků.

Klepněte pro větší obrázek

Osmo Pocket lze používat s řadou dalšího příslušenství. Přes univerzální port pod displejem můžete ke gimbalu připojit nejen mobil, ale i další pomůcky: nabíjecí pouzdro s prostorem pro uložení drobného příslušenství (např. microSD), WiFi modul, ovládací kolečko pro precizní naklápění hlavy gimbalu či adaptér pro připojení externího mikrofonu. K dispozici je i další příslušenství jako adhezivní podložka pro připevnění na hladké povrchy, ND filtry, a podvodní a ochranné pouzdro či prodlužující tyč, kterou oceníte např. při pořizování selfíček nebo vlogování.

Data se ukládají na microSD kartu s maximální kapacitou 256 GB. O napájení gimbalu se stará zabudovaný, tedy nevýměnný akumulátor s avizovanou výdrží na jedno nabití 130 minut souvislého záznamu při natáčení Full HD/30p videa. Baterie sice není výměnná, nicméně doba jejího nabíjení je optimalizována na 73 minut. Osmo Pocket měří 121,9 × 36,9 × 28,6 mm a váží nepatrných 116 g. Cena byla stanovena na 349 USD. V Česku se pohybuje kolem 10 000 Kč.

Témata článku: Technika, Příslušenství, Video, Technologie, Akční kamery

Určitě si přečtěte

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

41 Petr Březina

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

8 nejlepších mobilní aplikací pro fotografie z vašich dovolených

8 nejlepších mobilní aplikací pro fotografie z vašich dovolených

Ať už cestujete po světových letoviscích, nebo trávíte léto v tuzemsku, jistě se vám budou hodit mobilní aplikace pro zkrášlení vašich fotografií. Poskytnou ale i zajímavé tipy a triky nejen pro začínající fotografy.

1 Adam Kos

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

25 Petr Březina

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Nikon představil trojici novinek pro své plnoformátové bezzrcadlovky: rozšířil portfolio kompatibilních objektivů, prostřednictvím firmwaru přidal nové funkce a pro filmaře uvedl speciální kit s externím mikrofonem a dalším příslušenstvím.

10 Helena Vyplelová

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

60 Helena Vyplelová

Canon EOS 200D – pokročilé funkce v malé zrcadlovce (recenze)

Canon EOS 200D – pokročilé funkce v malé zrcadlovce (recenze)

Canon EOS 200D je zástupcem druhé generace malých začátečnických zrcadlovek. Ač se jedná o základní model, parametry tohoto přístroje, mezi nimiž najdeme nejmodernější technologie z dílny Canonu, jsou velmi slibné…

17 Helena Vyplelová