DIGIarena.e15.cz

Dlouhooký Samsung Pro 815 (recenze)

Seznam kapitol
Firma Samsung již začátkem podzimu minulého roku představila svůj první ultrazoom. A našlápla rovnou rázným krokem. Aparát je tzv.EVF digitál velmi podobný zrcadlovce. Jedním ze společných znaků je například horní stavový displej. Shodné rysy se najdou i ve vybavenosti.
Dlouhooký Samsung Pro 815 (recenze)

Základní technické parametry fotoaparátu:

 • snímací prvek: CCD 8 Mpx, 2/3" (tedy 1/1,5")
 • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 bodů
 • paměťové médium: CompactFlash I, II
 • objektiv: Schneider Kreuznach 28–420 mm ekviv. (15× zoom), F2,2–4,6
 • LCD displej: úhlopříčka 89 mm (3,5"), 235 000 obrazových bodů
 • horní displej: 32 mm × 17 mm (úhlopříčka 1,44"), 115 000 bodů
 • rychlost závěrky: 2–1/4 000 s (manuálně až 15 s)
 • citlivost ISO: Auto, 50, 100, 200, 400
 • video: max. 640 × 480 px, 25 sn./s, stereo zvuk, délka dle kapacity karty, při udaném maximu však jen 30 s
 • možnosti napájení: Li-ion akumulátor (7,4V, 1900 mAh, na jedno nabití až 500 snímků) , síťový zdroj volitelně
 • rozměry a hmotnost: 144,6 × 87 × 135,5 mm, 910 g s baterií a kartou
 • cena: 18 990 Kč

Recenzi jsme částečně pojali jako srovnání s fotoaparátem Panasonic DMC FZ-30, jenž má podobné parametry. Jeho test byste našli v čísle 06/2005 DIGIfoto. Specifikace obou modelů si můžete prohlédnout zde.

Černé tělo Samsungu Pro815 je stejně jako u FZ30 vyrobeno z plastu, rozměry jsou podobné. Robustnější a odolnější vzhled bych připsala Samsungu. Díky své váze a rozměrům padnou dobře do ruky. Hmotnost Samsungu je však přeci jen vyšší, blížící se jednomu kilogramu a fotoaparát se pronese. Pokud jste subtilnější postavy, méně pohodlné pozice, například fotografování vzhůru, navíc s dlouhým ohniskem, vás mohou brzy přestat bavit. Doporučuji využívat stativ.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podobné rozměry a plastové provedení, avšak Samsung má více na váze. Samsung: 136 × 87 × 145 mm a 910 g, Panasonic: 140,75 × 85,5 × 138,1 mm a 740 g

Tělo Samsungu disponuje zaoblenějšímy tvary oproti FZ30, ten se drží střídmější cesty. Tvar je u FZ30 hranatější, obrys obdélníkový. Těžko jednoznačně říci, které tělo má lepší design a ergonomii. Protiskluzové provedení nebylo opomenuto u žádného z nich. Jemně tvarovaný grip Samsungu někomu může padnout do ruky dobře, vcelku není co vytknout, mé drobné ruce příliš nevyhovoval.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oba přístroje disponují praktickým ovládacím kolečkem na gripu

Z čelního pohledu vynikne mohutnost obou objektivů, které se pyšní zvučnými jmény. K Samsungu patří Schneider-Kreuznach Varioplan zoom, s nímž můžete snímat již od ohniska 28 mm až po 420 mm (ekviv. kinofilmu). Leica u Panasoniku má rozsah od 35 mm do 420 mm (taktéž). Jak tedy vidíte, přiblížení objektů je shodné. Vyzoomování v celém rozsahu je však markantnější u Samsungu, zoom má ohromný 15násobný rozsah.

Zmíněných 28 mm skutečně ceníme. Ne vždy je totiž 35 mm dostačujících a přitom kratší ohnisko je zatím zabudováno jen do malého zlomku přístrojů. Jistě jste zažili situaci, kdy se vám do záběru nevešla skupina lidí či pěkná stavba. S „osmadvacítkou“ takovou situaci nezažijete a navíc díky širšímu úhlu získáte zajímavější pohled na snímaný celek. Široké ohnisko s sebou však přináší problémy při výrobě objektivu. Je nutné eliminovat některé optické vady, které se u tohoto ohniska projevují ve větší míře. Již dopředu prozradíme, že vzhledem k danému rozsahu zoomu si výrobce vedl dobře.

Mnohdy ostře sledovaným parametrem bývá světelnost optiky. Jednoznačně je v tomto vítězná FZ30. Výbornou světelnost v hodnotách F2,8–3,7 testovaný Samsung Pro815 trumfne na nejkratším ohnisku hodnotou F2,2, k nejdelším ohnisku však světelnost více klesá. Hodnota F4,6 ve srovnání s F3,7 je rozpoznatelná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oba displeje jsou pokryté shodným počtem pixelů (235 tisíc/230 tisíc). Hádejte, který má jemnější obraz?

Zadní strana je přehlídkou množství rozdílů v provedení. Panasonic FZ30 má užší podlouhlejší tvar, menší displej a jinak umístěný hledáček. LCD displej Samsungu má úctyhodný rozměr. Rozdíl úhlopříčky 89 mm a 51 mm je markantní. Jakkoliv vás však displej oslní svou plochou, neupřete mu právě vzhledem k ní horší rozlišení. Displej Panasoniku s jemnějším obrazem je dokonce navíc otočný a výklopný. Je však pravdou, že má poněkud omezený pozorovací úhel ve svislém směru. Samsung nabízí za výklopný displej náhradu v podobě stavového displeje na horní straně. (Podrobnosti uvádíme dále v kapitole.) Pokrytí displeje nedosahuje sto procent jako u Panasoniku, ale jen 96 %, stejná hodnota platí i pro horní displej.

Vlevo od displeje má své místo elektronický hledáček, vycházející z boční strany. Panasonic jej na svém přístroji umístil uprostřed přesně nad displejem. Osobně mi vyhovuje poloha na kraji, důležitější než poloha je však rozlišení a také subjektivní pocit z očnice. Bohužel jsme neměli možnost srovnat oba hledáčky přímo vedle sebe.

K Samsungu mohu říci, že rozlišení je zcela shodné jako u Panasonicu, dostatečných 230 tisíc pixelů. Pokrytí scény není opět stoprocentní, dosahuje 95 %. Očnice by mohla být provedena jistě lépe. Korigovat svou oční vadu můžete u obou přístrojů, Samsung má kolečko pro dioptrickou korekci nešikovně skrytou vodorovně pod hledáčkem. Pokud se u přístroje nestřídá mnoho lidí, není to na závadu.

Pod hledáčkem jsou svisle seřazena tři tlačítka. Jejich provedení a velikost jsou vcelku dobré, problémy s náhodným či naopak nesnadným stiskem nejsou. První tlačítko s označením LCD přepíná zobrazení scény mezi hlavním displejem, horním displejem a hledáčkem. Horní displej je aktivní vždy. Pokud nezobrazuje scénu slouží jako tzv. displej stavový, zobrazující hodnoty expozice a základní nastavené parametry. Další tlačítko ovládá šest režimů hlavní obrazovky. Scéna se zobrazí přes celou obrazovku bez informací/s informacemi/s informacemi v černém rámu/s informacemi a histogramem/pro srovnání s předchozím snímkem včetně parametrů/s praktickou mřížkou. Třetí tlačítko slouží k výběru jednoho z 11 tvůrčích programů či k mazání snímků.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z režimů zobrazení hlavního displeje. (převzato z manuálu)
Klepněte pro větší obrázek
Režimy hlavního LCD. (převzato z manuálu)

Vpravo od LCD je umístěn křížový ovladač, obsazen tlačítky pro blesk, makro, barevný režim a vyvážení bílé. Pod ním tlačítko sloužící k volbě režimu přehrávání snímků. U kraje pravé strany bylo umístěno tlačítko pro uzamknutí naměřené expozice (AEL) a zároveň pro korekci expozice. Další ovládá lupu.

Obě tlačítka jsou provedena velice špatně. První je malé a hodně zapuštěné, musíte se snažit, aby stisk volbu uzamčení opravdu aktivoval. Ovládání korekce expozice je zcela jiné, než známe u jiných fotoaparátů, bez manuálu nemáte šanci styl ovládání objevit. Když už víte jak na to, nemáte vyhráno, praxe je totiž poměrně složitá. Musíte palcem stisknout malé problematické tlačítko a přitom druhou rukou zároveň ovládat kroužek na objektivu. Nezmínili jsme ještě další funci tohoto tlačítka, při prohlížení snímků přepíná do zobrazení více snímků ve dvou svislých řadách.

Tlačítko lupy je snad ještě hůře stisknutelné. Ovládání je opět dosti nepohodlné. V režimu přehrávání slouží ke zvětšení snímku, musíme zároveň zvětšovat předním jog kolečkem na gripu.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Srovnání pohledu shora. U Samsungu vidíte mimo jiné stavový displej, znak digitálních i některých mechanických zrcadlovek

Horní strana nabízí další prostor pro ovládací tlačítka, která urychlí ovládání fotoaparátu. Kromě stavového displeje vidíme tlačítko power, kruhový volič, tlačítko pro nastavení ISO, proměření expozice, samospoušť a dálkové ovládání, režimy sériového snímání a bracketing.

Klepněte pro větší obrázek
Stavový displej s okolními tlačítky. (převzato z manuálu)

A nyní ke zvláštnost v podobě stavového dispeje. Slouží k zobrazování parametrů (z obrázku vidíte kterých) v případě, že scénu pozorujeme v hledáčku či hlavním LCD. Tento displej o velikosti 32 mm × 17 mm a rozlišení 115 000 obrazových bodů slouží i k zobrazování snímané scény (ne však vyfoceného snímku). Tak je možné dělat snímky tzv. od pasu. Je to opravdu zvláštnost. Praktická při focení u země a drobnějších objektů, zábavná při focení „na tajno“. Obraz je poměrně jemný a scéna jde vidět dobře.

Kolem scény se zobrazují také některé parametry. Zvolený režim (A, S, P, M), ISO, měření expozice, kapacita baterie, sériové snímání, počet zbývajících fotografií, vyvážení bílé, blesk. Bohužel se nedozvíme hodnoty clony a času.

Jak dále na horní straně vidíme, nechybí Samsungu ani Panasonicu výklopný blesk a sáňky pro blesk externí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční pohled

Objektiv Schneider-Kreuznach má ojedinělý patnáctinásobný rozsah. Jeho přední část se při zoomování vysunuje. Popravdě to vypadá trochu komicky.

Na objektivu jsou rovnou tři ovládací prstence. Jeden slouží k manuálnímu ovládání zoomu (který je tak použitelný i při natáčení videosekvencí), další k ostření a posledním měníte v manuálním režimu kombinace hodnot clony a času, přičemž celková expozice tedy zůstává stejná.

Na levé části objektivu najdete další řadu ovládacích tlačítek. Stejně jako u zrcadlovky je tělo Samsungu Pro815 tlačítky doslova poseto. Poté co si na polohy jednotlivých tlačítek navyknete, fotoaparát máte vždy hbitě pod kontrolou.

Klepněte pro větší obrázek
Objektiv je například ve srovnání s modelem od Panasonicu nezvykle konstruován. Přední část se vysunuje a prodloužení objektivu je při zoomování z krátkého k dlouhému ohnisku výrazné
Klepněte pro větší obrázek
Krytka na levé straně těla chrání konektor pro USB, síťový zdroj a AV výstup

Často se stává, že se nechtěně otevře při manipulaci s fotoaprátem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční pohled
Klepněte pro větší obrázek
Fotoaprát má slot na karty CompactFlash. Panasonic FZ30 na rozdíl od něj ukládá na paměťové karty SD.
Klepněte pro větší obrázek
Na snímku vidíte senzory pro dalkový ovladač. Ty jsou na přední i pravé straně těla.
Klepněte pro větší obrázek
Ukázka dosahu volitelného dálkového ovladače. (převzato z manuálu)
Klepněte pro větší obrázek
V balení kromě manuálu a CD najdete redukční kroužek s průměrem 72 mm, krytku, sluneční clonu, baterii (s vysokou kapacitou a výdrží) a nabíječku, kabely pro AV a USB
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Samsung Pro815 v ruce a v akci

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 28 komentářů

Nejnovější komentáře

Samsung pro 815 tomáš 24. 9. 2007, 11:31
815 se nepovedla Jindra 3. 6. 2007, 19:00
Re: Za takovou cenu .... MAe 23. 8. 2006, 14:31
Re: Za takovou cenu .... Mike.M, Mike.M 23. 8. 2006, 12:33
Re: Za takovou cenu .... beat 22. 8. 2006, 18:45

Další podobné články

Sony A6500: Rychlá a výkonná se skvělým obrazem [test]

Sony A6500: Rychlá a výkonná se skvělým obrazem [test]

Fotoaparát Sony A6500 je představován jako univerzální přístroj pro fotografování vysoce kvalitních statických snímků a pokročilé natáčení videa. Jeho parametry slibují výbornou obrazovou kvalitu a vysoký výkon. Je tomu tak doopravdy?

Samsung představil dvojici nových snímačů s technologií dual pixel

Samsung představil dvojici nových snímačů s technologií dual pixel

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Nástupce EOSu 6D byl dlouho nedočkavě vyhlížen, odhady na fanouškovských webech slibovaly výrazně vylepšený autofokus, výklopný displej a 4k video spolu s fázovým ostřením na snímači.

Google Pixel 2 vede žebříček nejlepších mobilů DxO Mark

Google Pixel 2 vede žebříček nejlepších mobilů DxO Mark

Nově představená novinka Googlu, Pixel 2, vládne žebříčku s úctyhodnými 98 body. O čtyři body méně mají shodně Apple iPhone 8 Plus a Samsung Galaxy Note 8. Boj na prvních pozicích byl v posledních dnech velmi těsný.

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

Oba jsou top modelem výrobce, oba mají duální objektivy a oba mají závratnou cenovku. Který z nich však poskytne lepší technické parametry hlavně s ohledem na jejich fotoaparáty?

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Míváte-li problém, kterou fotografii z konkrétní série vybrat jako tu nejkvalitnější a nejlíbivější, aplikace Cinnac vám to poví. Ne tedy přesně ona, ale sami uživatelé sítě.

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 je vlajkovou lodí značky a rozhodně se má čím pyšnit. Vyjma vzhledu, výkonu a nového způsobu ovládání nabízí dle testů DxOMark nejlepší fotoaparát v mobilní telefonu.