DIGIarena.e15.cz

Drobných pět mega pro fota nad věcí

Tisková zpráva o uvedení fotoaparátu Coolpix 5200 je na webu Nikonu datována ke 12. únoru 2004, přesto není pětimegový kompakt v nabídkovém webkatalogu zařazen dosud. Nicméně reálně existuje a zde je pár postřehů z prvního testování.
Drobných pět mega pro fota nad věcí

Jedná se o velice pěkný kovový aparátek, koncipovaný jako ryzí automat pro nenáročné pohodové focení. Má velmi drobné tělo, které snese i lecjaká kapsa, navzdory tomu se dobře drží – pravá polovina je stylizována jako grip.

Klepněte pro větší obrázek
Grip neskrývá dvojici monočlánků, ale Li-Ion akumulátor

Rozlišení 5Mpx výrazně přesahuje běžnou potřebu realizovat snímky na obrazovce či na papíru ve formátu 10 × 15. Přitom velikost obrazových souborů s nejnižší kompresí je relativně malá, průměrně 1,6 MB a při vyšší kompresi již lze uvažovat o praktickém využití dvanáctimegové interní paměti. Standardem je samozřejmě ukládání na paměťovou kartu SD, kterou ovšem v krabici nenajdete. Než si nějakou solidně dimenzovanou koupíte, moc si neužijete solidního ozvučeného videozáznamu s rozlišením VGA – do interní paměti vejde tak 8 vteřin.

       Klepněte pro větší obrázek       Klepněte pro větší obrázek
Pod krytkou vlevo je sdružený konektor pro USB i AV * Vpravo dole záslepka průvlaku pro připojení externího zdroje

Trojnásobný zoom se pyšní nápisem NIKKOR ED, což znamená přítomnost optického členu s nízkou disperzí a opravdu ve srovnání s konkurenčními drobnými kompakty je obrazová kvalita vysoko. Pozitivně lze hodnotit systém zaostřování, který si sice dává trochu na čas, ale nepustí expozici nezaostřenou a s podporou asistenčního světla umí i ve tmě. Co se jinak rychlosti týká, je to malý blesk při snímání s namáčknutím a od věci není ani pětisnímkové sériové snímání tempem 2,75 sn/s.

Ovládání sice dominuje kruhový volič, fotorežimy PASM zde však nenaleznete. Přesto zde jsou účinné nástroje pro přizpůsobení snímaným námětům a podmínkám – v podobě asistenčních programů a předdefinovaných scén. Zatímco 11 scén symbolizovaných ikonou i textem optimalizuje snímání, např. ohňostroje nebo třeba „kopírování“ černobílé předlohy, asistenční programy navíc graficky na LCD zobrazují siluetu snímaného námětu. Na důležité oblasti záběru je pak vázáno ostření a měření expozice, tedy v mžiku a automatizovaně je provedeno to, co by při manuálním ovládání vyžadovalo jak příslušné funkce aparátu, tak jejich znalost obsluhou a neposledně čas k jejich použití. Snad jen silueta pro portrét na výšku je orientována tak, že nelze použít na většině stativů a nepodařilo se mi zjistit, zda lze stranově převrátit.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlou asistenci získáte pro portrét, krajinu, sport a noční portrét

Kromě kruhového voliče k ovládání slouží ještě pětisměrový joystick, přičemž jeho „šipky“ neslouží jen k navigaci. Skýtají přímou obsluhu blesku, korekci EV, aktivaci makra a časové spouště spolu se sériovým snímáním. V rolovacím menu lze zvolit ze tří druhů měření expozice, autofokus nechat pracovat při namáčknutí nebo kontinuálně a případně mu manuálně určit ostřící bod na ploše snímku. Přidáme-li funkci BSS pro výběr nejostřejšího snímku ze série či dva druhy autobracketingu (EV, WB), dostáváme rázem solidně vybavený foťáček.

Obrazový šum se vyskytuje v přijatelné míře, silnější barevnou saturaci lze korigovat v menu. Oprávněné výhrady lze mít k LCD – velikost, počet bodů i odolnost reflexům jsou poněkud slabé. Jako fotoaparátek „vždy k ruce“ má pak ještě jednu „slabinu“ – téměř sedmnáct tisíc korun. Za tuto cenu si však nebude činit nároky na teoretické znalosti fotografa a dobře nasnímá to, co mu předloží.

 

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

votočto johnie 28. 7. 2004, 22:28

Další podobné články

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Mobilní telefony bývají poslední dobou poměrně běžně osazovány duálním objektivem. Najdeme však i výjimku v podobě modelu Huawei P20 Pro, který má objektivy hned tři. Společnost Light však chce jít ještě dál a objektivů použít 9.

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Přes sto let vládl fotografickému průmyslu, sto let byl značkou číslo jedna a také průkopníkem nových technologií. Zkraje nového tisíciletí však došlo ke zvratu a prudkému pádu. Proč?

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Společnost Lomography představuje nový typ instantního fotoaparátu, který vychází s analogové legendy minulého století – Diany. Novinka je výjimečná možnostmi výměny objektivů a paticí na blesk s elektrickými kontakty.