DIGIarena.e15.cz

Drobných pět mega pro fota nad věcí

Tisková zpráva o uvedení fotoaparátu Coolpix 5200 je na webu Nikonu datována ke 12. únoru 2004, přesto není pětimegový kompakt v nabídkovém webkatalogu zařazen dosud. Nicméně reálně existuje a zde je pár postřehů z prvního testování.
Drobných pět mega pro fota nad věcí

Jedná se o velice pěkný kovový aparátek, koncipovaný jako ryzí automat pro nenáročné pohodové focení. Má velmi drobné tělo, které snese i lecjaká kapsa, navzdory tomu se dobře drží – pravá polovina je stylizována jako grip.

Klepněte pro větší obrázek
Grip neskrývá dvojici monočlánků, ale Li-Ion akumulátor

Rozlišení 5Mpx výrazně přesahuje běžnou potřebu realizovat snímky na obrazovce či na papíru ve formátu 10 × 15. Přitom velikost obrazových souborů s nejnižší kompresí je relativně malá, průměrně 1,6 MB a při vyšší kompresi již lze uvažovat o praktickém využití dvanáctimegové interní paměti. Standardem je samozřejmě ukládání na paměťovou kartu SD, kterou ovšem v krabici nenajdete. Než si nějakou solidně dimenzovanou koupíte, moc si neužijete solidního ozvučeného videozáznamu s rozlišením VGA – do interní paměti vejde tak 8 vteřin.

       Klepněte pro větší obrázek       Klepněte pro větší obrázek
Pod krytkou vlevo je sdružený konektor pro USB i AV * Vpravo dole záslepka průvlaku pro připojení externího zdroje

Trojnásobný zoom se pyšní nápisem NIKKOR ED, což znamená přítomnost optického členu s nízkou disperzí a opravdu ve srovnání s konkurenčními drobnými kompakty je obrazová kvalita vysoko. Pozitivně lze hodnotit systém zaostřování, který si sice dává trochu na čas, ale nepustí expozici nezaostřenou a s podporou asistenčního světla umí i ve tmě. Co se jinak rychlosti týká, je to malý blesk při snímání s namáčknutím a od věci není ani pětisnímkové sériové snímání tempem 2,75 sn/s.

Ovládání sice dominuje kruhový volič, fotorežimy PASM zde však nenaleznete. Přesto zde jsou účinné nástroje pro přizpůsobení snímaným námětům a podmínkám – v podobě asistenčních programů a předdefinovaných scén. Zatímco 11 scén symbolizovaných ikonou i textem optimalizuje snímání, např. ohňostroje nebo třeba „kopírování“ černobílé předlohy, asistenční programy navíc graficky na LCD zobrazují siluetu snímaného námětu. Na důležité oblasti záběru je pak vázáno ostření a měření expozice, tedy v mžiku a automatizovaně je provedeno to, co by při manuálním ovládání vyžadovalo jak příslušné funkce aparátu, tak jejich znalost obsluhou a neposledně čas k jejich použití. Snad jen silueta pro portrét na výšku je orientována tak, že nelze použít na většině stativů a nepodařilo se mi zjistit, zda lze stranově převrátit.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlou asistenci získáte pro portrét, krajinu, sport a noční portrét

Kromě kruhového voliče k ovládání slouží ještě pětisměrový joystick, přičemž jeho „šipky“ neslouží jen k navigaci. Skýtají přímou obsluhu blesku, korekci EV, aktivaci makra a časové spouště spolu se sériovým snímáním. V rolovacím menu lze zvolit ze tří druhů měření expozice, autofokus nechat pracovat při namáčknutí nebo kontinuálně a případně mu manuálně určit ostřící bod na ploše snímku. Přidáme-li funkci BSS pro výběr nejostřejšího snímku ze série či dva druhy autobracketingu (EV, WB), dostáváme rázem solidně vybavený foťáček.

Obrazový šum se vyskytuje v přijatelné míře, silnější barevnou saturaci lze korigovat v menu. Oprávněné výhrady lze mít k LCD – velikost, počet bodů i odolnost reflexům jsou poněkud slabé. Jako fotoaparátek „vždy k ruce“ má pak ještě jednu „slabinu“ – téměř sedmnáct tisíc korun. Za tuto cenu si však nebude činit nároky na teoretické znalosti fotografa a dobře nasnímá to, co mu předloží.

 

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

votočto johnie 28. 7. 2004, 22:28

Další podobné články

Gizmon Utulens – nový pancake objektiv nejen mo micro 4/3

Gizmon Utulens – nový pancake objektiv nejen mo micro 4/3

Meike připravilo přídavné gripy pro Fujifilm a Olympus

Meike připravilo přídavné gripy pro Fujifilm a Olympus

Brzy bude představen nový Voigtlander Nokton

Brzy bude představen nový Voigtlander Nokton

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Oznámení nového fotoaparátu značky Yashica, a ještě ke všemu digitálního, bylo avizováno několik měsíců dopředu. Inu, dočkali jsme se. Yashica představila velmi netradiční produkt, který sice je digitální, ale tak trochu i není…

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5