12
Fotogalerie

Druhá verze světlé komory

Adobe Photoshop Lightroom dospěl do druhé verze. Jaké jsou v ní novinky? Vyplatí se upgrade, nebo zaujme spíše jen nové uživatele?

Už druhý rok mají fotografové možnost využívat velmi zajímavý program Adobe Photoshop Lightroom. Je to pro mne trochu překvapivé, ale ještě jsem neobjevil jiný software pro operační systém Windows, který bych pokládal za plnohodnotnou konkurenci. Abyste dobře rozuměli: určitě existuje více vyspělých konvertorů RAWu, je docela možné, že některý z nich dává lepší výsledky či poskytuje více konverzních nástrojů. Jenže Lightroom je program pro snadnou organizaci, výběr, třídění a zpracování digitálních snímků, který nabízí konverzi RAWu jaksi mimochodem, jako samozřejmou součást.

Stejně dobře v něm můžete pracovat se snímky ve formátu JPEG. Spíše než konvertorům RAWu se tak podobá vyspělým programům pro správu fotografií, jako je třeba Zoner Photo Studio nebo Corel Paint Shop Pro Photo. Oproti nim nabízí podstatně méně editačních nástrojů, naopak vyniká jednoduchostí, rychlostí práce při počátečním výběru fotografií a zejména při práci s formátem RAW.

Lightroom tak spolu s Apple Aperture (který však není k dispozici pro Windows) vytvářejí novou kategorii programů, navržených skutečně s ohledem na co nejpřirozenější postup práce fotografa. Je docela možné, že jiné programy v budoucnu k tomuto postupu konvertují (programy pro správu fotografií především zjednoduší práci s RAWem). Nedávno vyšla druhá verze Lightoomu. Přináší několik změn a novinek, na které se pokusím upozornit v dalším textu.

První novinkou je podpora pro zobrazení na dvou monitorech. V předchozí verzi jste měli k dispozici jediné hlavní okno, jehož největší část zabírá náhled fotografií, po všech čtyřech stranách se pak nacházejí panely s nástroji či informacemi, které lze ale velmi snadno schovat (kliknutím či klávesovými zkratkami Tab, Shift+Tab). Uživatelé se dvěma monitory ale přece jen požadovali více – typicky aby na jednom monitoru měli panely nástrojů, plochu druhého monitoru pak aby celou zabíral náhled fotografie. To je nyní možné, druhé okno aktivujete ikonou při levém okraji dolního panelu nástrojů nebo klávesou F11.

1_dva_monitory.png 2_dva_monitory.png
max. velikost | max. velikost

Druhé okno můžete aktivovat i v případě, že máte jen jeden monitor. Část jeho plochy zabírají horní a dolní panel, které lze ale jedním kliknutím schovat. Horní panel slouží k přepínání zobrazení – vybírat můžete mezi zmenšeninami mnoha snímků, náhledem jediného (kliknutím pak přepínáte mezi velikostí přizpůsobenou oknu a stoprocentní velikostí) a porovnáním několika vybraných snímků.

Samotná práce v Lightroomu zůstává rozdělena do pěti modulů. Po stažení a importu snímků zahajujete práci v prvním z nich – Library (Knihovna). Právě ten totiž obsahuje nástroje pro rychlý výběr z několika podobných variant, pro přidělení hvězdičkového hodnocení a klíčových slov, pro vytváření různých výběrů a kolekcí. Největší změny zde doznal levý panel – zmizely z něj užitečné položky Find, Keyword Tags a Metadata Browser. Místo nich vidíte jakési Smart Collections. Zejména Metadata Browser je přitom oblíbeným nástrojem každého recenzenta fotografické techniky, protože umožňuje například rychle vybrat všechny snímky pořízené určitým objektivem.

3_levypanel1.png 4_levypanel2.png
max. velikost | max. velikost

Po podrobném průzkumu druhé verze Lightroomu zjistíte, že z něj zmíněné užitečné filtry nezmizely, pouze se přesunuly do horní části okna s náhledy a značně tu získaly na konfigurovatelnosti.

5_filtry.png
max. velikost

Filty jsou ve výchozím nastavení skryté, zobrazíte je kliknutím na Text, Attribute nebo Metadata. Jednotlivá pravidla můžete užívat současně, počet filtrů metadat lze zvýšit. Snadno tak vyberete například fotografie hodnocené alespoň dvěma hvězdičkami, které byly pořízeny určitého dne na zadaných zeměpisných souřadnicích vybraným objektivem při zvolené cloně bez blesku – nebo nastavíte jiný filtr podle vaší fantazie a potřeb. Už zmíněné Smart Collections pak můžete využít pro uložení často používaných filtrů. Vzniknou tak jakési virtuální složky – kliknete na vybranou chytrou kolekci, a Lightroom hned zobrazí všechny fotografie vyhovující filtrům v definici této kolekce.

6_smart_collecions.png 
max. velikost

Drobného zlepšení si můžete všimnout v levém panelu u položky Folders – nyní hned vidíte, na kterých médiích se fotografie nacházejí a kolik na nich zůstává volného místa

Po výběru snímků určených ke zpracování pokračuje fotograf do modulu Develop. Všechny nástroje se tu přesunuly do pravého panelu. Největší novinkou jsou bezpochyby nástroje pro selektivní úpravu vybrané části fotografie – Graduated Filter a Adjustment Brush. Oba nástroje se liší tvarem výběru upravované části fotografie, nikoliv samotnými možnostmi úprav – oba dovolují lokálně změnit například expozici, jas, kontrast, sytost či ostrost.

Pomocí Graduated Filter však rozdělíte snímek na dvě poloroviny (s definovatelným pozvolným přechodem) a nastavení změníte v jedné z polorovin, kdežto druhý nástroj vytváří kruhovou stopu. Jak plyne z názvu, jde o štětec – můžete si tedy zvolit, zda do snímku vložíte jednu kruhovou stopu (s případným neostrým okrajem), nebo jím ve shodě s názvem po ploše „malujete“.

7_graduatedfilter_pred.png 8_graduatedfilter_po.png
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek před aplikací nástroje Graduated Filter, vpravo po jeho aplikaci
9_brush_pred.png 10_brush_po.png
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek před aplikací nástroje Adjustment Brush, vpravo po jeho aplikaci

Velmi vítanou novinkou v modulu Develop jsou klávesové zkratky. Pomocí kláves čárka a tečka se přepínáte mezi jednotlivými táhly v sekci Basic – tedy například úpravou expozice, vyvážením bílé, vyjasněním stínů. Pomocí kláves plus a minus měníte hodnotu aktivní položky.

Základní postup práce v modulu Develop zůstal stejný – pomocí táhel tedy rychle upravíte snímek a bez jakéhokoliv zdržování s ukládáním nastavení či exportem pokračujete na další snímek (všechny úpravy Lightroom ihned zobrazuje a zaznamenává do své databáze). Úpravy mezi jednotlivými snímky můžete kopírovat. Teprve po dokončení úprav v celé kolekci snímků můžete přistoupit k exportu – ale nemusíte, úpravy zůstanou v databázi pro případný export třeba za několik měsíců.

Samotný dialog pro export doznal několika dobrých změn. Nově si můžete vybrat, zda chcete fotografie normálně uložit do složky na disku, nebo rovnou vypálit na DVD. Především ale přibyla možnost během exportu fotografie doostřit, přičemž si můžete vybrat z předvoleb pro obrazovku, matný nebo lesklý papír.

11_export.png
max. velikost

Z předchozích verzí samozřejmě zůstala zachována i možnost doostřit snímek při jeho vyvolávání v modulu Develop s bohatšími možnostmi uživatelského nastavení. Jednoduché doostření při exportu podle druhu použití výsledku mi ale připadá velmi příjemné.

Další moduly umožňující vytváření prezentací a webových galerií zůstaly téměř beze změn. V tiskovém modulu však přibyla nová možnost Picture Package. Zatímco dříve jste z Lightroomu mohli přímo tisknout jen fotografie stejné velikosti uspořádané do mřížky (na vás bylo jen, kolik fotografií na jednu stránku chcete a jak velké mezi nimi mají být mezery), novinka umožňuje na jeden papír libovolně rozmístit libovolné množství různě velkých variant téhož snímku. Bohužel zatím nemůžete zkombinovat na jeden papír několik fotografií – kdo ví, třeba některá příští verze Lightroomu už umožní vytvořit plnohodnotnou fotografickou knihu. Drobného vylepšení doznalo také doostření pro tisk – nyní zohledňuje typ použitého papíru (leský nebo matný).

12_tisk.png
max. velikost

Změny v Lightroomu verze 2 jsou příjemné, ale s výjimkou nástrojů pro selektivní úpravu ne tak zásadní, aby vyžadovaly okamžitý přechod na novou verzi. Ostatně, pokud neaplikujete selektivní úpravy na většině snímků, můžete k nim příležitostně využít jiný program. Noví zájemci o výkonný nástroj pro snadnou organizaci a zpracování digitálních snímků ale zase mají o trochu méně důvodů váhat – druhá verze Lightroomu je ještě lepší, než byla ta první. Nepříjemné samozřejmě je, že zatímco jedničku jste krátce po jejím uvedení mohli v akci koupit za 4 000 Kč, česká cena současné verze převyšuje 7 000 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud