DIGIarena.e15.cz

Existuje kompakt, který nešumí?

Prakticky ve všech digitálních kompaktech najdeme snímače, jejichž velikost je podobná, jako nehet na prstu.

Pomalu ale jistě se dostává údaj o velikosti snímače mezi sledované parametry při výběru fotoaparátu. Ačkoliv stále hraje prim údaj o rozlišení snímače či o rozsahu, rozuměj násobcích, zoomu, pokročilejší uživatelé už ví, že větší je lepší.

Začněme zeširoka. Kinofilmové políčko má velikost 36 × 24 mm, což znamená, že úhlopříčka tohoto okénka je přibližně 43 mm. Slepá větev ve vývoji filmových materiálů – APS filmy – měly velikost políčka o něco menší, při zachování poměru stran 3:2 to bylo 25,1 × 16,7 mm, což značí úhlopříčku přibližně 31 mm. Velice podobná je i velikost snímače digitálních zrcadlovek – 23,7 × 15,6 mm (Nikon, Pentax, Sony, Samsung) případně 22,2 × 14,8 mm (Canon). Výjimkou je samozřejmě několik modelů, které mají snímač stejně velký jako kinofilmové políčko (např. Canon EOS 5D).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázak velikosti snímače u kompaktu a zrcadlovky
zdroj: dpreview.com

Rozlišení u digitálních zrcadlovek je dnes podobné jako u komapktů, od 6 Mpx do 12 Mpx, velikost jednotlivých snímacích buněk je však diametrálně odlišná. U kompaktů se dnes setkáme nějčastěji s velikostní snímače 1/2,5" případně 1/1,8" – úhlopříčka u těchto snímačů je 7,2 mm (1/2,5") a 9 mm (1/1,8"). Sami si jistě vydedukujete, že velikost jednoho pixelu snímače musí být u komapktu mnohonásobně menší než u zrcadlovky.

V důsledku toho dochází u kompaktů k nepříliš příznivé skutečnosti, kterou je vyšší míra digitálního šumu. Jelikož menší pixel (světlocitlivá buňka) zachytí menší náboj, je nutné tento náboj více zesílit. Vinou zesílení signálu se zesílí i šum, který pak vidíme na fotografii v podobě nepěkných barevných skvrn. Popis je to velice zjednodušený, pro naše účely však v současné chvíli dostačuje.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání snímačů různé velikosti
zdroj: dpreview.com

Obecně je tedy možné konstatovat, že čím větší je snímač digitálního fotoaparátu, tím menší je obvykle hladina šumu. Pokud tedy vezmeme dva digitály se snímačem velikosti 1/2,5", přičemž jeden bude mít rozlišení 5 Mpx a druhý 8 Mpx, pak je velice pravděpodobné, že druhý přístroj (8 Mpx) bude mít mnohem vyšší hladinu šumu než první.

Pokud však vedle sebe postavíme dva digitály, z nichž jeden má snímač velikosti 1/2,5" a rozlišení 7 Mpx a druhý má velikost snímače 1/1,8" a rozlišení 8 Mpx, bude na tom lépe druhý jmenovaný. Pokud totiž vydělíte plochu snímače počtem pixelů, zjistíte, že v druhém případě je pixel větší, tím pádem není nutné tolik zesilovat signál a výsledný šum je nižší.

Nutno však dodat, že významnou roli hraje při zpracování také obrazový procesor fotoaparátu, který u kompaktů nejde obejít. U zrcadlovek a některých ultrazoomů je možné fotit do RAWu a tím obrazový procesor a jeho zásah do obrazu obejít. U kompaktů však nastavení obrazového procesoru ovlivňuje každý snímek. Pokud je jeho nastavení vhodné, dokáže výsledný šum dobře eliminovat, v opačném případě se setkáte se snímky, které vypadají jako akvarelová malba.

Kompakt s velkým snímačem?

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že věší velikost pixelu (světlocitlivé buňky snímače) je lepší, neboť s sebou nese méně šumu. Ruku v ruce s narůstající velikostí pixelu jde samozřejmě i narůstající rozměr snímače. Takže čím větší je snímač v digitálním kompaktu, tím by měl být lepší.

Valná většina kompaktů, které jsou dnes k dispozi má snímač velikosti 1/2,5" případně 1/1,8". Ještě před několika lety jsme se mohli setkat se snímači většími, a to 2/3" (velikost 8,8 × 6,6 mm), jejich produkce však přestala přibližně před dvěma a půl lety. V současné době je tak na trhu pouze několik modelů se snímačem větším jak 1/1,8", některé z nich jsou navíc výběhovými typy. Pojďme se na některé podívat.

Sigma DP1
Kompakt s největším snímačem vůbec. U tohoto modelu výrobce použil snímač velikosti 20,7 × 13,8 mm, což jsou rozměry blížící se APS-C snímači. Jiný kompakt, s podobným parametrem, na trhu není. Bohužel však na trhu není ani tento model, ačkoliv jej Sigma představila v druhé polovině roku 2006, dosud není na trhu. Podle dostupných informací by se měl kompakt objevit letos na podzim.

Klepněte pro větší obrázek

Tradičně velké snímače najdeme u digitálů Fujifilm. Mezi ty aktuálně prodávané patří například FinePix A820, jehož snímač má velikost 1/1,6". Podobně jsou na tom i modely FinePix F40 fd nebo FinePix A800. Ve většině případů mají tyto kompakty firemní snímač Super CCD, který s sebou navíc nese vylepšený dynamický rozsah snímače.

Klepněte pro větší obrázek

Hned po Fujifilmu najdeme snímač s největší plochou u Panasonicu Lumix LX2, kde je to 1/1,65" , nově pak například Ricoh Caplio GX100 s veikostí 1/1,75". Tímto rozměrem končí nestandardní velikosti a tím i velké snímače a začíná dlouhá série digitálů se snímačem velikosti 1/1,8".

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jaké jsou vaše zkušenosti s šumem a velikostí snímače? Podělte se s námi v diskuzi.

Další článek
celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Existuje kompakt který nešumí? Jistě, že… Logic 13. 6. 2008, 20:37
Re: D50 X 350D Petr 20. 8. 2007, 01:05
Šum Mirek N 17. 8. 2007, 22:56
Re: D50 X 350D KubaPa 17. 8. 2007, 14:04
Re: Kompakt s nějvětším snímačem... Karl 16. 8. 2007, 20:40

Další podobné články

Panasonic nabízí prodlouženou 5letou záruku při předobjednávce Lumixu GH5S

Panasonic nabízí prodlouženou 5letou záruku při předobjednávce Lumixu GH5S

Pentax prodloužil cashback do 26. ledna.

Pentax prodloužil cashback do 26. ledna.

Kodak křísí Super 8 kameru – uveřejnil i ukázkové video

Kodak křísí Super 8 kameru – uveřejnil i ukázkové video

Leica uvedla dva nové objektivy pro bezzrcadlovku Leica SL

Leica uvedla dva nové objektivy pro bezzrcadlovku Leica SL

WD představilo dvojici SSD disků vyladěných pro potřeby fotografů

WD představilo dvojici SSD disků vyladěných pro potřeby fotografů

První novinka, disk My Passport Wireless SSD, patří do segmentu multifunkčních kompaktních přenosných úložišť, druhý produkt SanDisk Extreme Portable SSD kromě minimálních rozměrů nabídne též extrémní odolnost.

400Mpx snímky na jeden stisk spouště – nový Hasselblad H6D-400C MS

400Mpx snímky na jeden stisk spouště – nový Hasselblad H6D-400C MS

Středoformátové digitální fotoaparáty byly vždy o krok dopředu především v efektivním rozlišení použitého snímače. Ostatně i jeho velikost si o to říkala. Poslední novinka z dílny Hasselbladu však překonává veškeré myslitelné limity.

Lensbaby rozšiřuje nabídku příslušenství pro makrofotografii

Lensbaby rozšiřuje nabídku příslušenství pro makrofotografii

Nový Fujifilm X-H1 bude představen v polovině února

Nový Fujifilm X-H1 bude představen v polovině února