DIGIarena.e15.cz

Exkluzivní preview programu Zoner Photo Studio 14

Jako první vám přinášíme exluzivní představení novinek čtrnácté verze oblíbeného nástroje Zoner Photo Studio.

Po roce usilovného vývoje se nám do rukou dostala nová verze oblíbeného správce a editoru fotografií – Zoner Photo Studio, tentokrát ve verzi 14. V dnešním krátkém preview se podíváme na klíčové novinky a pokusím se vám shrnout naše dojmy z dvoutýdenního používání „čtrnáctky“.

Klepněte pro větší obrázek 

Rychlost. Rychlost je hlavní devízou posledního Zoneru. S optimalizacemi se setkáte doslova při každém kliku. Ať už v režimu vyvolávání RAW, při procházení fotografií, redukování nežádoucího šumu nebo v jakémkoliv jiném nástrojovém okně. Na pomyslné „vině“ nejsou jen samotné optimalizace algoritmů, ale především podpora výpočtů pomocí jader grafických adaptérů vašeho počítače disponujícími technologií CUDA či OpenCL.

Hurá na RAW

Jak již jsem zmínil, vyvolávání fotografií ze surových dat je nyní příjemnější a rychlejší. Kromě urychlení generování náhledů, lze provést v nové verzi redukci barevné vady nebo soudkovitosti, již během samotného procesu zpracování RAW. Tento krok bylo možné provádět i v předchozích verzích pomocí dialogové nabídky Vylepšit, ovšem za znatelně nižší kvality výstupu.

Klepněte pro větší obrázek 
Změny doznalo prostředí pro získávání dat z RAW 

Na nové nástroje se nezapomnělo

Také editační rozhraní nového Zoneru dostalo do vínku celou řadu novinek. Patří mezi ně například možnost aplikovat efekty ve zvolené vrstvě (selekci), vyplnění obrázku barvou okolí (užitečné při retušování nežádoucích objektů), nebo nový panel s náhledy ostatních fotografií ve složce. Jedním ze zbrusu nových nástrojů verze 14 je Volná deformace. Nástroj je určený k volnému deformování lokálních částí obrázků pouhými pohyby kurzoru.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Odstranění nechtěného je v nové verzi otázkou selekce a stisku Shift + Delete
 

Jednou z klíčových vlastností Zoneru 14 je redukce šumu. Nová verze totiž nepřichází s vylepšeným, ani optimalizovaným nástrojem, ale se zcela novým algoritmem i uživatelským rozhraním pro pokročilou redukci nechtěného digitálního šumu na fotografiích.

Klepněte pro větší obrázek 
Pokročilá redukce šumu – nový algoritmus i prostředí
 

Průzkumník zvládne více

Kosmetickými změnami prošel také průzkumník. Nová verze nabídne například plynulou, dynamickou změnu velikosti náhledů, nebo porovnání obrázků v záložkách namísto dialogů. Vyhledávání a editace klíčových slov je díky změnám v algoritmu nyní rychlejší a relevantnější. Novou vlastností, kterou ocení nejeden uživatel, je průvodce vytvářením HDR snímků metodou mapování tonality.

Klepněte pro větší obrázek 
Pás s náhledy lze zapnout v každém režimu
 

Užitečné maličkosti

Velké díky vývojářům patří za to, že nezapomněli na již implementované funkce, které dále dle připomínek a přání uživatelů upravili a optimalizovali. Úprav doznala například podpora pro zobrazování na dvou monitorech, vyhledávání v Google mapách při GPS tagování nebo možnosti přehrávání videosekvencí. „Čtrnáctka“ také přináší dva nové efektové filtry – Poškozená fotografie a Textura.

Klepněte pro větší obrázek 
V této podobě bude možné najít nový Zoner v obchodech
 

Na podrobné představení nových funkcí se můžete zcela jistě těšit v některé z následujících fotoškol DIGIfota a samozřejmě se budeme Zoneru věnovat také v našem internetovém magazínu.

  • Zoner Photo Studio bude oficiálně představeno a uvolněno ke stažení zítra, 4. října v pravé poledne. Stáhnout či zakoupit jej bude možné na webu www.zoner.cz
Další článekSouvisející články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, do Zoner Photo Studio 14 jsem si … fojty 1. 1. 2012, 13:05
Vsak preto je free.:-D Ale nieco by tam moh… Mumintroll 5. 10. 2011, 07:39
Free verze opět nebude pro vážnou práci použ… Karel Kahovec 5. 10. 2011, 07:04
Vyzera to super. Som zvedavy, co bude vo fre… Mumintroll 5. 10. 2011, 06:54
Skusajte -testujte.;-) <a rel="nofollow" … Pali55 4. 10. 2011, 11:10

Další podobné články

Adobe Lightroom je mrtev, ať žije Adobe Lightroom CC

Adobe Lightroom je mrtev, ať žije Adobe Lightroom CC

Adobe končí s podporou licenční desktopové verze programu pro amatérské fotografy – Lightroomu 6. Veškerá péče vývojářů od této chvíle směruje ke stávající verzi CC a zcela nové plně cloudové variantě, které jsou založeny na předplatitelskému modelu.

Zoner Software vydal nové sestavení pro Zoner Photo Studio X

Zoner Software vydal nové sestavení pro Zoner Photo Studio X

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Fotograf a programátor Felix Sun konečně přišel s tím, po čem jistě mnozí touží. S aplikací Windowed totiž už můžete nahrávat příspěvky na Instagram i z vašeho počítače.

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro se zařadí do rodiny aplikací Pixelmator už na podzim tohoto roku. Vývojáři na něm usilovně pracovali po dlouhých pět let. Aplikace bude kompletně přepracována a bude mít novou „ease-of-use“ úroveň ovládání.

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm inovoval svou řadu bezzrcadlovek střední třídy s přídomkem „X-E“. Třetí generace nabízí nový snímač, vylepšené ovládání a automatické ostření, 4K video i dotykovou obrazovku…

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Rok po uvedení nového programu Zoner Photo Studio X se rozhodla brněnská společnost vydat větší aktualizaci programu, která zároveň přináší zásadní novinky pro retušování fotografií.

Google poukázal na nedostatečnost ochrany snímků vodoznakem

Google poukázal na nedostatečnost ochrany snímků vodoznakem

Je ochrana snímků prostřednictvím dávkové aplikace vodoznaků spolehlivá? Nový algoritmus Googlu dokazuje, jak snadno, zcela automaticky lze pomocí umělé inteligence tuto ochranu prolomit. Bezpečnější metoda však existuje.