Exkluzivní preview programu Zoner Photo Studio 14

3. října 2011
TWEET SDÍLET
Jako první vám přinášíme exluzivní představení novinek čtrnácté verze oblíbeného nástroje Zoner Photo Studio.

Po roce usilovného vývoje se nám do rukou dostala nová verze oblíbeného správce a editoru fotografií – Zoner Photo Studio, tentokrát ve verzi 14. V dnešním krátkém preview se podíváme na klíčové novinky a pokusím se vám shrnout naše dojmy z dvoutýdenního používání „čtrnáctky“.

Klepněte pro větší obrázek 

Rychlost. Rychlost je hlavní devízou posledního Zoneru. S optimalizacemi se setkáte doslova při každém kliku. Ať už v režimu vyvolávání RAW, při procházení fotografií, redukování nežádoucího šumu nebo v jakémkoliv jiném nástrojovém okně. Na pomyslné „vině“ nejsou jen samotné optimalizace algoritmů, ale především podpora výpočtů pomocí jader grafických adaptérů vašeho počítače disponujícími technologií CUDA či OpenCL.

Hurá na RAW

Jak již jsem zmínil, vyvolávání fotografií ze surových dat je nyní příjemnější a rychlejší. Kromě urychlení generování náhledů, lze provést v nové verzi redukci barevné vady nebo soudkovitosti, již během samotného procesu zpracování RAW. Tento krok bylo možné provádět i v předchozích verzích pomocí dialogové nabídky Vylepšit, ovšem za znatelně nižší kvality výstupu.

Klepněte pro větší obrázek 
Změny doznalo prostředí pro získávání dat z RAW 

Na nové nástroje se nezapomnělo

Také editační rozhraní nového Zoneru dostalo do vínku celou řadu novinek. Patří mezi ně například možnost aplikovat efekty ve zvolené vrstvě (selekci), vyplnění obrázku barvou okolí (užitečné při retušování nežádoucích objektů), nebo nový panel s náhledy ostatních fotografií ve složce. Jedním ze zbrusu nových nástrojů verze 14 je Volná deformace. Nástroj je určený k volnému deformování lokálních částí obrázků pouhými pohyby kurzoru.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Odstranění nechtěného je v nové verzi otázkou selekce a stisku Shift + Delete
 

Jednou z klíčových vlastností Zoneru 14 je redukce šumu. Nová verze totiž nepřichází s vylepšeným, ani optimalizovaným nástrojem, ale se zcela novým algoritmem i uživatelským rozhraním pro pokročilou redukci nechtěného digitálního šumu na fotografiích.

Klepněte pro větší obrázek 
Pokročilá redukce šumu – nový algoritmus i prostředí
 

Průzkumník zvládne více

Kosmetickými změnami prošel také průzkumník. Nová verze nabídne například plynulou, dynamickou změnu velikosti náhledů, nebo porovnání obrázků v záložkách namísto dialogů. Vyhledávání a editace klíčových slov je díky změnám v algoritmu nyní rychlejší a relevantnější. Novou vlastností, kterou ocení nejeden uživatel, je průvodce vytvářením HDR snímků metodou mapování tonality.

Klepněte pro větší obrázek 
Pás s náhledy lze zapnout v každém režimu
 

Užitečné maličkosti

Velké díky vývojářům patří za to, že nezapomněli na již implementované funkce, které dále dle připomínek a přání uživatelů upravili a optimalizovali. Úprav doznala například podpora pro zobrazování na dvou monitorech, vyhledávání v Google mapách při GPS tagování nebo možnosti přehrávání videosekvencí. „Čtrnáctka“ také přináší dva nové efektové filtry – Poškozená fotografie a Textura.

Klepněte pro větší obrázek 
V této podobě bude možné najít nový Zoner v obchodech
 

Na podrobné představení nových funkcí se můžete zcela jistě těšit v některé z následujících fotoškol DIGIfota a samozřejmě se budeme Zoneru věnovat také v našem internetovém magazínu.

  • Zoner Photo Studio bude oficiálně představeno a uvolněno ke stažení zítra, 4. října v pravé poledne. Stáhnout či zakoupit jej bude možné na webu www.zoner.cz

Témata článku: Software, První pohled, Zoner Photo Studio

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

25 Helena Vyplelová

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

FOTOmobilní novinky – Huawei lže, Oppo snad mluví pravdu, Twitter fotí a RED Hydrogen One končí?

FOTOmobilní novinky – Huawei lže, Oppo snad mluví pravdu, Twitter fotí a RED Hydrogen One končí?

Huawei již brzy představí top model P30 Pro a vnadí na něho tuze povedenými, bohužel ale klamavými, reklamami. O to samé se snaží i značka Oppo, která už na vizuál tolik nedbá a snad tím i mluví pravdu.

3 Adam Kos

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

27 Petr Březina

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Druhá generace plnoformátového kompaktu se světelným objektivem na sebe nechala čekat přes tři roky. Inovace však nejsou malé – takřka dvojnásobné rozlišení a možnost kvalitního záznamu videa

3 Petr Březina