DIGIarena.e15.cz

Experimenty s RAWem: Raw Therapee

Pro konverzi formátu RAW je možné využít mnoho různých programů, jedním z nich je i maďarský Raw Therapee.

Program Raw Therapee je distribuován zdarma na internetu, jeho autor Gábor Horváth z Maďarska, pokud však chcete pomoci s dalším vývojem programu, můžete přispět jakoukoliv částkou. V současné době je ke stažení verze Raw Therapee 2.1.1, která byla vydána 18. května.

Pro konverzi fromátu RAW používá program knihovnu DCRaw (Dave Coffin), která je jednou z nejpoužívanějších mezi freewarovými programy. V současné době umí software pracovat s daty z prakticky všech dostupných digitálních fotoaparátů, podrobný seznam najdete na webu výrobce.

Pojďme se tedy podívat jaké je pracovní prostředí Raw Therapee.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka při startu programu

Pracovní plocha programu je vcelku přehledná a lehce se v ní zorientujete po několika minutách. V levém spodním rohu je okénko průzkumníka, zde si zvolíte složku se soubory určenými k úpravě. Vedle průzkumníka se v podlouhlém okně zobrazí všechny soubory ve zvolené složce, poklepáním na náhled se soubor otevře v hlavním editačním okně.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Základní zobrazení pracovní plochy

V případě potřeby si můžete zobrazit malé okno s výřezem snímku, to je ideální například při doostřování nebo při odstraňování chromatické aberace, zkrátka všude tam, kde chcete mít kontrolu nad nejmenšími detaily.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Pracovní plocha s aktivovaným oknem výřezu, červeně je označeno nastavení parametrů výřezu

V levé části okna najdete postupně histogram se zvýrazněnými křivkami barevných kanálů, dále nastavení expozičních parametrů a nástroje pro základní úpravy snímku (panel má dvě záložky – basic a transform). V pravém dolním rohu je tlačítko preferences, které slouží k nastavení parametrů konverze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Vlevo zvýrazněná část okna pro změnu parametrů konverze, vpravo nastavení výstupního formátu

V levé části okna najdete dvě poměrně zajímavé funkce, jednou je profil pro konverzi RAWu, k dispozici jsou tři přednastavené profily (conservative, crisp a neutral), vlastní profil si můžete po vytvoření uložit ve formátu .pp (postprocessing profile). Druhou užitečnou funkcí je paletka historie, do ní se postupně zapisují všechny provedené úkony. Pokud se chcete vrátit v úpravách zpět, stačí kliknout na vybranou úpravu a všechny následné se deaktivují. V průběhu práce si můžete vytvořit i záložky, které využijete pro návrat o více kroků.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Zvýrazněná část okna s paletkou historie a výběrem profilu

Pod náhledem upravované fotografie najdete jednak parametry pro nastavení náhledu a také parametry pro nastavení výřezu. V horní části okna jsou ikony pro otočení obrazu (vpravo) a také ikony pro nastavení režimu zobrazení. Ikona malého i na modrém pozadí slouží k zobrazení základních informací o modelu fotoaparátu, ikona ručičky slouží k aktivaci funkce táhnutí myší.

Klepněte pro větší obrázek

Dále je zde kapátko pro nastavení bílé barvy, funkce ořez a funkce natočení snímku. Vlevo je pak tlačítko H a F, první slouží ke skrytí levého panelu s historií, druhé pak skryje spodní navigační lištu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Různé formy zobrazení hlavního editačního okna

Specifikem programu je otvírání upravovaných snímků, ty se totiž otevřou rovnou s aplikací zvoleného nastavení expozičních parametrů a úprav obrazu, případně s aplikací zvoleného profilu. Samozřejmě je možné následně úpravy měnit a sledovat jejich vliv v reálném čase. Pro urychlení práce je však možnost automatického otevření ve zvoleném profilu praktická

Jak již bylo řečeno výše, program má přednastaveny tři profily, každý z nich podává poněkud jiné výsledky. Profil conservative a neutral jsou si poměrně blízké co se týká barevnosti volba neutral však doostřuje méně jak volba conservative. Profil crisp nabídne více saturovanou fotografii s vytaženým kontrastem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Snímky konvertované v různých profilech, postupně zleva conservative, crisp a neutral

Nastavení parametrů pro konverzi snímků je tradiční:

 • vyvážení bílé – podle nastavení fotoaparátu, automaticky, výběrem neutrálního bodu či zadáním teploty osvětlení, včetně možnosti jemného posouvání vyvážení
 • expozice – kompenzace expozice, jas, přepaly, kontrast, podexpozice
 • stíny/světla – prosvětlení stínů a stažení světel
 • zvýraznění barvy
 • posun barvy
 • jasová křivka
 • jasová redukce šumu
 • redukce barevného šumu

Na záložce transform je možné ovlivnit pouze čtyři parametry:

 • ořez
 • přesné otočení
 • simulace zkreslení objektivem
 • korekce chromatické vady

Předností konvertoru Raw Therapee je především distribuce zdarma, přehledné pracovní prostředí a v neposledení řadě také rychlé překreslování snímku v reálném čase. Program je navíc možné využít i pro editaci snímků ve formátu JPEG či TIFF. Hledáte-li tedy program pro konverzi RAW formátu a nechcete do něj investovat žádné peníze, vyzkoušejte Raw Therapee.

Máte-li s programem větší zkušenost nebo třeba používáte jiný kovertor, podělte se s námi o zkušenosti a tipy pro úpravy fotografií.

Další článek
celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

ZKUŠENOSTI BUBÁK 10. 1. 2008, 19:26
Re: Zkoušel jsem ho také PETR 8. 1. 2008, 18:09
Re: Zkoušel jsem ho také PETR 8. 1. 2008, 18:08
Zkoušel jsem ho také Karel Kahovec 19. 7. 2007, 18:35
Titulek mad.snowman 19. 7. 2007, 09:45

Další podobné články

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

V dnešním testu se budeme věnovat pokročilé bezzrcadlovce Fujifilmu X-E3, která v mnohých parametrech kopíruje top model značky Fuji X-T2. Co všechno tento fotoaparát zvládne a vyplatí se do něj investovat?

Instagram představil novou aplikaci IGTV. Jde po krku YouTubu

Instagram představil novou aplikaci IGTV. Jde po krku YouTubu

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

Technical Camera – aplikace, která potěší profesionální fotografy

Technical Camera – aplikace, která potěší profesionální fotografy

Vývojáři z maďarského Dire Studia vydali v App Store novou aplikaci pojmenovanou Technical Camera. Je zaměřena hlavně na profesionální fotografy, kteří vyžadují plně manuální ovládání aparátu.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?