DIGIarena.e15.cz

Expoziční čas

Expoziční čas nebo také rychlost závěrky je jedním z parametrů, s nímž pracujeme při nastavování expozice. Určuje, jak dlouho zůstane otevřená závěrka fotoaparátu, čili jak dlouho bude dopadat světlo procházející objektivem na obrazový snímač (či film). Doba expozice se udává v sekundách, obvykle v rozmezí 60–1/16 000 s.

Ve většině případů je žádoucí nastavit expoziční čas tak, aby nedošlo k pohybové neostrosti, ať už v důsledku pohybu objektu v záběru, nebo nechtěného roztřesení fotoaparátu. Různým nastavením lze však dosáhnout také kreativních efektů, velmi krátké expoziční časy se hodí např. při fotografování rychlého pohybu, kdy chceme akci tzv. zmrazit, nadměrně dlouhé naopak, pokud pohyb chceme zdůraznit, třebas při fotografování plynoucí vody. Více se dozvíte v našich článcích.


Mechanická versus elektronická závěrka: jejich pro a proti

Mechanická versus elektronická závěrka: jejich pro a proti

Mechanická a elektronická závěrka fungují na odlišných principech a oba systémy mají své výhody a nevýhody. Volbou správného typu můžete předejít řadě problémů…

Včera  |  Helena Vyplelová  |  2

Jak fotit dnešní úplné zatmění Měsíce?

Jak fotit dnešní úplné zatmění Měsíce?

V pátek 27. července nastane úplné zatmění Měsíce. Delší v tomto století už nenajdeme, tak proč si takovou událost nevyfotit? Fotografování není nijak obtížné, je však vhodné dodržet několik osvědčených postupů pro kýžený výsledek. Specifikem úplného zatmění je mimo jiné načervenalý nádech Měsíce.

27.  7.  2018  |  Jan Homola  |  28

11 tipů pro lepší fotografie nejen pro začínající fotografy

11 tipů pro lepší fotografie nejen pro začínající fotografy

Z počátku vašeho fotografování jsou chyby nevyhnutelné. Ne nadarmo se přece říká, že se jimi člověk učí. Když se však hned ze startu vyvarujete těmto řečeným, půjde vám to učení rázem rychleji.

10.  5.  2018  |  Adam Kos  |  1

Jak na telefonech iPhone exponovat dlouhým časem?

Jak na telefonech iPhone exponovat dlouhým časem?

Pro dlouhou expozici fotomobilem už nepotřebujete žádnou aplikaci, spokojíte se s nativním Fotoaparátem. Podmínkou pro pohodlné snímání je však vlastnictví iPhone 6s a vyššího s operačním systémem iOS 11 a vyšší.

30.  1.  2018  |  Adam Kos


Podobná témata: Fotoaplikace, Fotomobily, Software, Technologie, Obrazová kompozice, iOS, Technika, iPhone, Bezzrcadlovky, Fotoškola