DIGIarena.e15.cz

FastStone Image Viewer: kdo ještě potřebuje ACDSee?

Pokud pátráte na internetu po zajímavých graficky zaměřených aplikacích, mnohdy se dočkáte nečekaných překvapení: na první pohled podnětným programům se ihned po instalaci a spuštění rozřesou kolena a naopak v koutě postávající prográmky bez bohatých příbuzných mile překvapí. FastStone Viewer je jeden z nich.
FastStone Image Viewer: kdo ještě potřebuje ACDSee?

Pokud budete na internetu důsledně pátrat po manažerech a prohlížečích fotografií, možná vás z toho po chvíli rozbolí hlava. Módní softwarová kategorie rozhodně netrpí nedostatkem, takže pokud se rozhodnete pustit svoje ACDSee k šípku a změnit stáj, můžete opravdu hodně dlouho vybírat. Bohužel se často může stát, že přeberete, tedy že vám nainstalovaná aplikace příliš nepadne do oka a pod kurzor. Prohlížeče totiž nemají být jen jednoduchými nástroji na zobrazování fotografií, ve zdánlivě přímočarém zaměření by se měly skrývat i řádově desítky zajímavých nástrojů, které uživatelům pomohou zvládnout příval digitálních obrázků.

Na první pohled se FastStone Image Viewer 1.9 (instalace 2.4 MB) nijak nevymyká běžným prohlížečům. Hned na druhý pohled ale zjistíte, že jde o plnohodnotnou konkurenci komerčně šířeným nástrojům, velmi výkonný program bez slabých míst – navíc nabízený pro soukromé a výukové použití jako plnohodnotný freeware bez jakýchkoli vedlejších úmyslů či omezení. Komerční použití je placené, za 29 USD (jednorázový poplatek, budoucí upgrady zdarma) zájemce získá navíc program FastStone Photo Resizer, který však není prakticky ničím jiným než samostatnou derivací jedné z funkcí Image Vieweru.

Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní programu je navrženo velmi dobře a podporuje skiny

Na Image Vieweru jsou nejzajímavější detaily a netradiční řešení běžně prováděných operací. Odhlédněme proto například od toho, že vygenerované náhledy se ukládají na disku a zobrazují velmi rychle, že jejich správa je také nadmíru jednoduchá a úderná. Zajímavější je například zpřístupnění ovládacích prvků v celooobrazovkovém náhledu na fotografii. Elegantní řešení spočívá v tom, kterého okraje obrazovky se dotknete kurzorem myši. Horní okraj rozbalí sekvenci náhledů aktuální složky ve formátu okének filmu, s možností vybrat jiný adresář, provádět základní editační zákroky (například otáčení) nebo měnit velikost náhledů. Pravý okraj nabízí výpis atributů obrázku, EXIF informací a možnost zadat fotografii vlastní komentář. Spodní okraj nabídne lištu sjednocující například ovládání zoomu, spouštění slideshow, přípravu obrázků na odeslání elektronickou poštou a další podobné nástroje. Konečně levý okraj je plně obsazen ukládáním a editačními nástroji (změna velikosti, crop, barevné úpravy, efekty, undo a redo). Jednotlivé panely zůstávají automaticky zobrazené po tu dobu, pokud na nich je umístěn kurzor, pokud s ním zamíříte mimo, okamžitě zmizí – žádné klikání není potřeba. Pokud je to potřeba, tak se dělí na více sekcí, které se dají skrývat.

Klepněte pro větší obrázek
Celoobrazovkový náhled a paleta nástrojů spojených s levým okrajem okna

Zajímavé je také zpracování zoomu, který lze používat i jako „lupu“ část obrázku se při přejíždění kurzorem zvětšuje na zvolenou velikost, dokonce tento nástroj funguje nejen v celoobrazovkovém režimu, ale také v náhledu v preview okně, dobře známém mezistupni mezi náhledy a plnými verzemi. Elegantní.

Klepněte pro větší obrázek
Jasně patrný čtverec zoomu

 

Program nabízí celou řadu nástrojů, které by neměly chybět manažeru obrázků, které ale zároveň nebývají běžně součástí mnoha konkurenčních programů. Nechybí proto například dávkové přejmenovávání a konverze formátů (pro převod jsou podporovány formáty BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG a TIFF, prohlížeč zvládne ještě řadu dalších včetně PSD), slideshow s desítkami efektů a podbarvením libovolnou hudbou v MP3, komfortní možnost nastavení tapety nebo různé velikosti náhledů. Najdete tu ale i stahování fotek z digitálních fotoaparátů nebo překvapivě výkonný editor, který se nezastaví ani před aplikací grafických filtrů, libovolnými výběry a dalšími nadstandardními nástroji. I tady jsou k dispozici nečekaně zábavné detaily, například tlačítko Hold Down Preview, která zobrazí náhled prováděného efektu na celé fotografii v případě, že by vám dialogové okno s před / po rozdělením nestačilo. A chcete-li přesahy do jiných softwarových kategorií, pak je najdete v sekci vymazávání historie navštívených stránek a čištění cache Internet Exploreru...

Klepněte pro větší obrázek
Pracovní okno efektu nabízí jasně rozdělený náhled i rychlé testovací provedení efektu na obrázku

Podtrženou jedničku si autoři zaslouží za ukázkový obecný návrh rozhraní (podporuje i skiny, pár jich je přiloženo), trochu hůře to dopadlo s rozmístěním jednotlivých funkcí, takže to chvilku trvá než se zorientujete. Lehce matoucí je i ukládání provedených změn a mírně otravné to, že někdy tvrdošíjně ignoruje nastavení počtu sloupců náhledů. To jsou však drobnosti – celkový dojem z tohoto programu je nečekaně dobrý.

Na výše uvedené adrese je možné stáhnout i betu nejnovější verze 2.0.

Další článek
celkem 52 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Super! Majsner 5. 11. 2005, 13:43
re: automaticky ukládá Rychlý kámen 23. 6. 2005, 00:32
Je to shit Bobik 11. 4. 2005, 23:42
Re: XnView ntspm 11. 4. 2005, 12:39
Screen Capture Radek J. 11. 4. 2005, 10:31

Další podobné články

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Fotograf a programátor Felix Sun konečně přišel s tím, po čem jistě mnozí touží. S aplikací Windowed totiž už můžete nahrávat příspěvky na Instagram i z vašeho počítače.

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Nástupce EOSu 6D byl dlouho nedočkavě vyhlížen, odhady na fanouškovských webech slibovaly výrazně vylepšený autofokus, výklopný displej a 4k video spolu s fázovým ostřením na snímači.

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro se zařadí do rodiny aplikací Pixelmator už na podzim tohoto roku. Vývojáři na něm usilovně pracovali po dlouhých pět let. Aplikace bude kompletně přepracována a bude mít novou „ease-of-use“ úroveň ovládání.

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm inovoval svou řadu bezzrcadlovek střední třídy s přídomkem „X-E“. Třetí generace nabízí nový snímač, vylepšené ovládání a automatické ostření, 4K video i dotykovou obrazovku…