DIGIarena.e15.cz

Festivalová fotografie: Méně je někdy více

Seznam kapitol
Přinášíme rady a tipy pro fotografování na festivalech. Tentokrát se budeme věnovat hlavně záznamu větších akcí na volném prostranství. (SK)

Prvý príklad je z jedného minuloročného festivalu, kde na jednom z otvorených pódií vystúpila folklórna formácia Muzsikás Ensemble. Všetci hudobníci (s výnimkou speváčky) boli odetí v čiernom. Po správnom exponovaní (±0 čiže nulová odchýlka od ideálnej expozície nameranej aparátom) sa javil fotografovaný kontrabasista na displeji aparátu príliš tmavo.

Preexponoval som fotku použitím dlhšieho času závierky. Následne som urobil dve podexponované snímky s hodnotou času o dve a štyri hodnoty kratšou ako ideálna hodnota nameraná fotoaparátom.

Klepněte pro větší obrázek
Clona F5,5, čas 1/125 sekundy, ISO 50. Obloha za postavou je beznádejne prepálená

Pri preexponovanej snímke sú síce detaily postavy, oblečenia a nástroja prekreslené, obloha však zostáva beznádejne prepálená. Za hudobníkom sa nachádzajú jemné línie lán konštrukcie pódia, ktoré pri preexponovaní úplne zanikajú.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Clona F5,5, čas 1/250 sekundy, ISO 50. Vpravo úprava snímky vo fotoeditore – zvýšenie jasu tmavých miest

Mierne podexponovaná snímka nemá prepálenú oblohu, pričom ani v záhyboch tmavého oblečenia nie sú podexponované miesta. Tentoraz je viditeľná aj tenká lanová výstuž pódia. Následná úprava snímky vo fotoeditore (funkcia pre zvýšenie jasu tieňov) zvýrazní tmavé miesta a ani po tejto úprave sa neobjavujú prepaly. Upravená fotka je však menej kontrastná a pôsobí nevýrazne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Clona F5,5 čas 1/400 sekundy. Vpravo opäť úprava so zvýšením jasu tmavých miest

Ani pri výraznejšie skrátenej expozícii nemá fotografia (napriek prvotnému dojmu na displeji aparátu) podexponované miesta. Navyše úprava vo fotoeditore so zvýšením jasu tmavých miest nespôsobuje také výrazné zníženie kontrastu ako v predchádzajúcom prípade.

V prípade takýchto kontrastných pomerov na pódiu je vhodné fotografovať s manuálnym režimom a experimentovať s expozíciou. Uvedený prípad neobsahuje ukážku snímky pri zmene clonového čísla, pretože pri väčšom zaclonení sa už objavovali podexponované miesta, alebo dlhšie expozičné časy spôsobili rozmazanie snímky.

Pri aparátoch s väčším snímacím senzorom, dokonalejšou optikou a pri digitálnych zrkadlovkách sa oplatí experimentovať aj so zmenou clony. Vyššie clonové číslo obvykle znamená väčšiu hĺbku ostrosti. Väčší snímací senzor má zas lepší dynamický rozsah, čo znamená zníženie rizika výskytu podexponovaných miest.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

hmmm daniel 28. 3. 2007, 09:51
Re:dfdfgdf vnuk Pepa 23. 3. 2007, 01:12
Re:pódium v protisvětle Mikulas Baran 22. 3. 2007, 23:21
Re:Kvalita fotek Mikulas Baran 22. 3. 2007, 23:01
pódium v protisvětle mk 22. 3. 2007, 20:02

Další podobné články

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

8 fotografických hrátek s lepenkou

8 fotografických hrátek s lepenkou

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Také často slýcháte, že fotografie je hlavně o světle? No jo, ale co póza portrétované osoby? U té až tak nezáleží, jaká kvalita světla bude, když se bude tvářit jednoduše blbě.

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Vybrat správné tělo fotoaparátu je jen prvním krokem ke kvalitní fotografii, pomyslným štětcem, kterým vykreslíte obraz, je objektiv. Podobně jako v malířství i zde je poměrně široká nabídka nástrojů. Jak se v nich vyznat?