DIGIarena.e15.cz

Festivalová fotografie: Méně je někdy více

Seznam kapitol
Přinášíme rady a tipy pro fotografování na festivalech. Tentokrát se budeme věnovat hlavně záznamu větších akcí na volném prostranství. (SK)

Prvý príklad je z jedného minuloročného festivalu, kde na jednom z otvorených pódií vystúpila folklórna formácia Muzsikás Ensemble. Všetci hudobníci (s výnimkou speváčky) boli odetí v čiernom. Po správnom exponovaní (±0 čiže nulová odchýlka od ideálnej expozície nameranej aparátom) sa javil fotografovaný kontrabasista na displeji aparátu príliš tmavo.

Preexponoval som fotku použitím dlhšieho času závierky. Následne som urobil dve podexponované snímky s hodnotou času o dve a štyri hodnoty kratšou ako ideálna hodnota nameraná fotoaparátom.

Klepněte pro větší obrázek
Clona F5,5, čas 1/125 sekundy, ISO 50. Obloha za postavou je beznádejne prepálená

Pri preexponovanej snímke sú síce detaily postavy, oblečenia a nástroja prekreslené, obloha však zostáva beznádejne prepálená. Za hudobníkom sa nachádzajú jemné línie lán konštrukcie pódia, ktoré pri preexponovaní úplne zanikajú.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Clona F5,5, čas 1/250 sekundy, ISO 50. Vpravo úprava snímky vo fotoeditore – zvýšenie jasu tmavých miest

Mierne podexponovaná snímka nemá prepálenú oblohu, pričom ani v záhyboch tmavého oblečenia nie sú podexponované miesta. Tentoraz je viditeľná aj tenká lanová výstuž pódia. Následná úprava snímky vo fotoeditore (funkcia pre zvýšenie jasu tieňov) zvýrazní tmavé miesta a ani po tejto úprave sa neobjavujú prepaly. Upravená fotka je však menej kontrastná a pôsobí nevýrazne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Clona F5,5 čas 1/400 sekundy. Vpravo opäť úprava so zvýšením jasu tmavých miest

Ani pri výraznejšie skrátenej expozícii nemá fotografia (napriek prvotnému dojmu na displeji aparátu) podexponované miesta. Navyše úprava vo fotoeditore so zvýšením jasu tmavých miest nespôsobuje také výrazné zníženie kontrastu ako v predchádzajúcom prípade.

V prípade takýchto kontrastných pomerov na pódiu je vhodné fotografovať s manuálnym režimom a experimentovať s expozíciou. Uvedený prípad neobsahuje ukážku snímky pri zmene clonového čísla, pretože pri väčšom zaclonení sa už objavovali podexponované miesta, alebo dlhšie expozičné časy spôsobili rozmazanie snímky.

Pri aparátoch s väčším snímacím senzorom, dokonalejšou optikou a pri digitálnych zrkadlovkách sa oplatí experimentovať aj so zmenou clony. Vyššie clonové číslo obvykle znamená väčšiu hĺbku ostrosti. Väčší snímací senzor má zas lepší dynamický rozsah, čo znamená zníženie rizika výskytu podexponovaných miest.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

hmmm daniel 28. 3. 2007, 09:51
Re:dfdfgdf vnuk Pepa 23. 3. 2007, 01:12
Re:pódium v protisvětle Mikulas Baran 22. 3. 2007, 23:21
Re:Kvalita fotek Mikulas Baran 22. 3. 2007, 23:01
pódium v protisvětle mk 22. 3. 2007, 20:02

Další podobné články

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

Udělat kvalitní portrétní fotografie vyžaduje spoustu profesních zkušeností, nejen fotografických, ale i psychologických. Chcete-li dostáhnout dokonalého portrétu, je velmi důležitá i správná komunikace i s focenou osobou.

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.