DIGIarena.e15.cz

Formáty obrázků

Obrázky je možné ukládat v několika různých formátech, ačkoliv se nejčastěji používá grafický formát JPEG, existují i další typy. Na internetu se setkáte s omezeným počtem formátů.

Každý grafický formát má své výhody i nevýhody a každý je také určen pro jiné účely. Při tvorbě webových stránek se tvůrce snaží, aby velikost obrázku byla co nejmenší, to s sebou samozřejmě nese i jistou ztrátu kvality obrazu. Běžné internetové prohlížeče podporují formáty JPEG, GIF, PNG a BMP. V digitální fotografii se však setkáte ještě s jinými typy formátů, i zde je nejpoužívanějším JPEG. Mezi další patří TIFF a nekomprimovaný bezztrátový RAW. Pojďme se tedy podívat, k čemu jsou jednotlivé formáty vhodné.

Formát RAW

RAW je pravděpodobně nejkvalitnější formát pro ukládání digitálních fotografií, je bezztrátový a nekomprimovaný. Pokud však chcete zobrazit snímek uložený v RAWu, neobejdete se bez počítače. Obrovskou výhodou formátu je prakticky neomezená možnost úprav od volby vyvážení bílé, až po „vytáhnutí kresby“ z podexponovaných míst snímku. Po všech úpravách je nutné RAW tzv. vyvolat a uložit snímek v jiném formátu. Tento formát se v prohlížeči nezobrazí, proto zde nenajdete ani ukázku. Je vhodný pouze pro digitální fotografie.

Zajímavostí je, že prakticky každý výrobce digitálních fotoaparátů má tento formát pojmenovaný jinak, respektive používá jinou koncovku pro jeho označení – NEF, ORF, RAF a další

Formát TIFF

Nejčastěji se TIFF používá pro fotografie určené k tisku. Je to bezztrátový formát, který ukládá obrázky v barevné hloubce 24 bitů, což odpovídá přibližně 16,7 milionům barev. Nevýhodou je jeho velký datový objem a také to, že se nezobrazí v internetovém prohlížeči. Často se tento formát používá jako výstupní při vyvolávání z RAWu, následně se pak ještě převádí do JPEGu pro potřeby prezentace na webu.

Formát JPEG

Nejrozšířenější formát nejen pro fotografie, ale pro veškeré obrázky. Zobrazí ho každý prohlížeč. Jedná se o ztrátový formát, výsledná kvalita obrázku závisí na míře komprese. Obrázky se ukládají také ve 24bitovém barevné prostoru, jsou však komprimované. Při kompresi větší jak 50 procent je patrná ztráta kvality obrazu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obrázky ve formátu JPEG s nejnižší kompresí, velikost je 279 kb a 795 kb 

Ztrátová komprese na druhou stranu umožňuje snížit datový objem obrázku při relativním zachování obrazové kvality. Komprimační algoritmus je navržen tak, že při uložení „odhodí“ část obrazových dat. Lidské oko nedokáže rozlišit velmi jemné barevné přechody, a toho právě využívá formát JPEG. Pokud však otevřete a uložíte obrázek v JPEGu několikrát po sobě (cca 100-200krát) pak dojde ke ztrátě obrazové kvality. Nebudete-li obrázek ukládat (pouze ho otevřete a zavřete) na obrazové kvalitě se to neprojeví.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obrázky ve formátu JPEG při 80% míře komprimace, především na fotografii je patrná ztráta kresby v detailech a celkové zhoršení obrazové kvality, velikost 256 kb a 53 kb 

JPEG je vhodný pro digitální fotografii za předpokladu, že budete používat rozumnou míru komprimace dat.

Formát GIF

Druhý nejpoužívanější formát pro ukládání obrázků používá bezztrátovou komprimační metodu, dokáže ale uložit pouze 256 barev, což je pro fotografii málo. Nejčastěji se s ním setkáte v jednoduchých animacích, používá se také pro loga a různé ikony. Ostatně screenshoty z menu fotoaparátů, které najdete na našem webu jsou ve formátu GIF. Oproti JPEGu je datově méně náročný, obrázky v GIFu mají přibližně třikrát menší objem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obrázky ve formátu GIF, na obrázku vlevo je vidět ztrátu kvality v oblasti namalovaného telefonu, na fotografii je vidět omezené možnosti barevného podání (pastelky, barevný filtr), velikost 467 kb a 674 kb

Formát PNG

PNG je podobně jak GIF vhodný pro obrázky nikoliv pro fotografie. Byl vytvořen jako nástupce GIFu, což s sebou nese i několik zlepšení. PNG není omezen na 256 barev, je možné použít až 24bitovou barevnou hloubku (16,7 miliónů barev) – odtud také dělení formátu na PNG-8 a PNG-24. Oproti GIFu je datově náročnější a nepodporuje animace. Setkáte se s ním především u grafiky nebo statických screenshotů. Při větších barevných plochách je vhodnější použít formát JPEG, neboť v PNG je výsledný obrázek několikrát datově větší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obrázka ve formátu PNG, vlevo opět není patrný rozdíl, na pravém snímku je vidět ztrátu kvality vlivem omezené barevné hloubky (PNG-8), velikost 201 kb a 617 kb 

Formát BMP

Jeden z nejstarších formátů pro ukládání obrázků, formát je nekomprimovaný a pracuje s barevnou hloubkou 24bitů. V současné době už se prakticky nepoužívá, nahradily ho ostatní zmíněné formáty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obrázky ve formátu BMP, na obou je vidět ztráta kvality, na obrázku vlevo je to v oblasti telefonu a pravé tlapky, na fotografii pak u pastelek, barevných fitrů a objektivu fotoaparátu, velikost 1 203 kb a 939 kb 

Jak ukládat?

Který ze zmíněných formátů je tedy nejlepší? I zde platí, že záleží na tom, pro jaké účely ho chcete využít. Pokud to váš digitál umožňuje, pak je nejlepší fotografovat do RAWu a následně vyvolané snímky ukládat jako TIFF. V případě, že budete chtít fotografie umístit do nějaké webové galerie, převeďte je do JPEGu s rozumnou mírou komprese. Pro tisk fotografií ve fotolabu je také vhodnější JPEG, protože ne všechny fotolaby umí s TIFFem pracovat. 

V případě, že plánujete vytvářet animace, pak určitě použijte formát GIF, který animace podporuje. Pro screenshoty je pak nejvhodnější PNG – například jako výstupní formát při sejmutí obrázku monitoru.

Další článek
celkem 47 komentářů

Nejnovější komentáře

Kritik je člověk, který by to napsal lépe, k… Mnoch 29. 6. 2014, 16:49
"....ulozenie ako JPG, pretoze opakovane ukl… Mnoch 29. 6. 2014, 16:38
Re: Nenechte se zmást malou velikostí soubor… Marty 15. 1. 2013, 02:22
Strašnej článek Valda 3. 12. 2006, 08:35
Re:Nenechte se zmást malou velikostí souborů… Shaken 2. 12. 2006, 18:43

Další podobné články

10 základních kroků k tvorbě časosběrného videa

10 základních kroků k tvorbě časosběrného videa

Téměř každý moderní fotoaparát je vybaven režimem časosběrného snímání. Tato funkce však mnohdy zůstává nevyužita, přestože tvorba tzv. timelapse není nic složitého. Stačí pár základních znalostí a troška trpělivosti...

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

I když konkrétně nejnovější iPhony umí pořizovat videozáznam o kvalitě 4K při 60 snímcích za sekundu, neznamená to, že výsledky musí být nekompromisně kvalitní. Záleží totiž i na vašem přístupu k natáčení samotného videa.

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Každý z nás má, ať už chce či nechce, při své práci vytvořeny dobré, ale i špatné návyky, které nám mohou bránit v rozvoji kreativity. Je dobré ty špatné identifikovat a zkusit se jich postupně zbavit, abychom uvolnili místo těm lepším.

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

Chcete-li se naučit fotografovat psy o něco lépe a kreativněji než doposud, těchto deset triků se vám jistě hodí. Navíc vám nezaberou déle jak dvě minuty a můžete je použít nejen při fotografování psů.

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

Nůžky, lepicí páska, fólie, sáčky, bavlnky, dekorace, vlastní dech. I pomocí těchto široce dostupných „surovin“ lze vytvořit zajímavé obrazové efekty. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

8 fotografických hrátek s lepenkou

8 fotografických hrátek s lepenkou

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Profoto spustilo online výuku práce se světlem