Fotíme v ZOO

Fotíme v ZOO

Vyfotografovat medvěda, žirafu nebo dokonce lva v divoké přírodě je pro obyčejného smrtelníka příliš velké sousto. Jedním z dostupných míst, kde je možné zachytit krásu zvířat z celého světa, jsou zoologické zahrady.

Nespornou výhodou zoologické zahrady je velká koncentrace různých druhů zvířat na jednom místě a tudíž i snadná dostupnost objektů fotografování. Navíc jsou všechny zoologické zahrady otevřeny celoročně, takže témat a možností kompozice je téměř nekonečné množství.

Klepněte pro větší obrázek
Vítám vás v Zoo Lešná, následujte mne...

Za každého času

Každé roční období má své kouzlo. Kvalitní fotografii lze získat nejen brzy na jaře, ale i na podzim nebo v zimě. V jarním období bývá v zoo nejvíce přírůstků, mláďata se ještě drží matky a lze je snadněji fotit. Léto je na fotografování v zoo nejpříhodnější čas, vhodnější je přitom fotografovat časně ráno nebo naopak v odpoledních hodinách. Ostré světlo za letního poledne může zapříčinit přepálená místa ve snímku. Také vysoká návštěvnost v tomto období částečně práci ztíží.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Lešná a Zoo Olomouc

Podzimní barevnost a nepříliš ostré slunce nabízí mnoho zajímavých fotografických zážitků. Při vhodném počasí jsou zvířata ještě ve venkovních výbězích, ale v zoo je minimum návštěvníků a fotograf si může podzimní fotografickou procházku vychutnat v klidu. I zimní zoo má svůj půvab. Přímo se nabízí fotografování naší fauny nebo severských zvířat, například sob nebo sibiřský tygr na sněhu patří mezi nejkrásnější zimní záběry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Lešná

Čas a trpělivost

Při fotografování v zoo je důležité počkat na správné počasí a vyhradit si minimálně několik hodin času. Některé zoologické zahrady jsou velmi rozsáhlé a jen pěší průchod celým areálem může zabrat více než hodinu času. Po příchodu do zoo se vyplatí projít jednotlivé expozice, kde chcete fotografovat, a zjistit, jak do jednotlivých výběhů svítí slunce. Pak si můžete rozvrhnout, kde fotit ráno a kde odpoledne. Za nepříznivého počasí je ideální věnovat se zvířatům v pavilonech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Brno

Zvířata bývají nejaktivnější v době krmení. U některých živočichů v zoo, jako jsou šelmy, kopytníci či ptáci, to může být výhodné: zvířata nejen nespí a nejsou ukrytá, ale navíc se pohybují a jsou více vidět. Velmi pohyblivá zvířata, jako například opice, je však těžké na snímku zachytit. Je lepší spíše počkat, až se po krmení uklidní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Olomouc

Pozor na pozadí

Při fotografování zvířat v zoo jsou velmi často v blízkosti fotografovaného objektu rušivé objekty – návštěvníci, hrazení, budovy nebo jiná zvířata, které mohou na pozadí snímku zkazit celkový dojem. Hlavním motivem musí být fotografovaný živočich, pozadí se pokuste co nejvíce rozostřit. K tomu pomůže dlouhý objektiv s ohniskovým rozsahem 200–300 mm. Nastavte režim priority clony a zvolte co nejnižší clonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Lešná a Zoo Olomouc

Pokračování 2 / 2

Jak fotografovat + několik tipů

Ryby
se fotografují velice obtížně. V akváriích je obvykle jen málo světla a ryby jsou neustále v pohybu. Zde musíte pracovat s vyšší úrovni citlivosti, až na sasmotné hranici možností fotoaparátu, a to i za cenu vyšší úrovně šumu – jinak by snímky byly rozmazané. Použití blesku je možné, ale vzhledem k mnoha odrazným plochám komplikované. V některých případech jsou zajímavé a hezké snímky pořízené přes hladinu, ryby přitom však musí plavat těsně pod hladinou.

Plazi
se naopak fotí dobře: pohybují se pomalu a najít vhodnou kompozici není problém. Nevýhodou focení plazů v zoo je velikost terárií a nemožnost odstoupit od fotografovaného objektu. Můžete použít i delší časy, ale nezapomeňte fotoaparát stabilizovat, aby nedošlo k roztřesení snímku.

Ptáci
jsou většinou aktivní, neustále v pohybu a aby toho nebylo málo, můžete se k nim většinou jen přiblížit z jedné strany voliéry, která bývá krytá jemným pletivem. S tím si nicméně teleobjektiv přitisknutý až k pletivu obvykle snadno poradí a na výsledném snímku není téměř znát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Lešná

Zvířata musíte chvíli pozorovat a snažit se odhalit místa, kde nejčastěji sedávávají, a na ně pak zaostřit. Dobrou metodou je použití série snímků. U ptáků se vyplatí co nejdelší objektiv s dobrou světelností. Některé zoo nabízejí i průchozí voliéry, kde odpadá starost s pletivem před objektivem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Olomouc

Šelmy
většinu dne odpočívají nebo spí, je tedy třeba využít každý okamžik, kdy je zvíře aktivní. Takové momenty nastávají zejména po vypuštění do výběhu a v době krmení. Pozor na fotografování mezi mřížemi nebo pletivem. Šelmy v zoo nejsou domácí mazlíčci, v lepším případě můžete přijít o fotoaparát, v horším o zdraví. Proto se příliš nepřibližujte k výběhům, pokud to není výslovně povoleno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Lešná a Zoo Brno

Kopytníci
jsou obvykle aktivnější než šelmy. Jejich výběhy bývají větší než u jiných zvířat a je nutné vyčkat na vhodný okamžik, kdy se zvířata přiblíží na dosah fotoaparátu. Většinu dne se věnují pastvě a dobrý snímek záleží jen na trpělivosti fotografa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Olomouc

Některé druhy kopytníků jsou plaché, snažte se je proto nevylekat hlučným chováním, použitím blesku nebo prudkými pohyby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Brno

Opice
jsou pohyblivá a zvědavá zvířata. Zaostřit a zhotovit dobrý snímek není vůbec snadné. Jsou stále v pohybu a dostat je do správné kompozice je téměř nemožné. Opět je třeba vyčkat na vhodný okamžik, kdy zvířata přestaneme zajímat a začnou se věnovat třeba péči o srst nebo odpočívají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoo Olomouc

Ve volných výbězích si dávejte dobrý pozor na fotoaparát, u zrcadlovek na objektiv. Opice jsou velmi drzé a zvědavé, rychle a snadno se k vám přiblíží a mohou vám objektiv poškrábat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zoo Olomouc a Zoo Lešná

 

Pět tipů pro fotografování zvířat v ZOO

  1. teleobjektiv
    Kvalitní teleobjektiv s dobrou světelnosti zajistí ostré snímky v detailních záběrech. S kratšími ohnisky lze samozřejmě pracovat také, ale často do snímku vstupují rušivé prvky z prostředí výběhu nebo pavilonu.

  2. jak na překážky
    Mezi nevýhody pro fotografa v zoo patří hranice oddělující prostor mezi zvířaty a návštěvníkem, kterou tvoří mříže, ploty nebo sklo. Lze se jim vyhnout vhodnou technikou focení nebo využitím příslušenství. Na plot lze s úspěchem použít techniku rozostření, odrazy ve skle potlačí polarizační filtr nebo přiložení objektivu co nejblíže ke sklu.

  3. zvířata v pohybu
    Neustálý pohyb zvířat zvyšuje nároky na postřeh a pohotovost fotografa. Lze si pomocí sériovým snímáním a poté vybrat nejlepší snímek. Při snímání pohybujícího se zvířete je vhodné zapnout kontinuální ostření.

  4. dostatek času
    Pro pořízení kvalitních fotografií v zoo si vyhraďte dostatek času. Jen samotná procházka po areálu může trvat několik hodin. Navíc světelné podmínky se během dne v jednotlivých venkovních expozicích zásadně mění, proto je někde vhodnější fotit dopoledne, jinde naopak odpoledne.

  5. monopod
    Docílení ostré fotky s dlouhým ohniskem teleobjektivu vyžaduje dostatečně krátké časy. Pokud použijete pevný stativ nebo alespoň skladnější monopod, získáte ostrý snímek i s delším časem.

Podrobný článek na téma fotografování v ZOO najdete v DIGIfotu 4/2006.

Určitě si přečtěte

Články odjinud