DIGIarena.e15.cz

Fotoaparát v iPhonu 5S – větší snímač, světelnější a širší objektiv

Každoroční uvedení nových produktů je u některých výrobců hotovým svátkem – jednou z takových značek je i Apple. Jak je na tom fotoaparát v aktuální verzi 5C, respektive 5S?

Již několik let patří iPhone mezi velmi oblíbené chytré telefony nejen díky zpracování a softwarovému provedení. Statistiky webových galerií mluví za vše – velké množství fotografií je totiž pořízeno právě iPhonem.

Dokonce i jeden z nějvětších webů, kde můžete prezentovat vlastní tvorbu – Flickr – v loňském roce potvrdil, že nějvětší část nahraných snímků je pořízena právě iPhonem. Zkrátka a dobře fotoaparáty v mobilech zásadním způsobem válcují levné digitály, což ostatně potvrzují i klesající prodeje právě v segementu nejlevnějších digitálních fotoaparátů.

iPhone jako nejlepší digitální fotoaparát?

Svůj podíl na oblíbenosti iPhonů pro focení mají v neposlední řadě také aplikace, které jsou pro tuto platformu dostupné. Pomineme-li dnes ji obligátní Instagram a jemu podobné aplikace, tak jsou nové a zajímavé programy vytvářeny primárně pro iPhone a teprve až poté dochází ke konverzi na ostatní platformy.

Klepněte pro větší obrázek 
Novinka bude dostupná ve třech barvách

Ostatně typickou ukázkou je například projekt Hasselnuts, který se snaží získat dostatek prostředků pro to, aby mohl být vytvořen software a hardware, který udělá z iPhonu náhradníka zadní digitální stěny pro středoformátový Hasselblad.

Adaptér, který promění váš telefon v levnou digitální stěnu

Adaptér, který promění váš telefon v levnou digitální stěnu

O tom, že to nebude úplně těžké, se můžete přesvědčit na videu níže, autoři již získali dostatek prostředků, takže se adpatéru zřejmě brzy dočkáme.

Podobných případů by se dalo najít mnoho a věřím, že budou přínosné. Ač uživatel konkurenční platformy, jsem velmi rád za podobné inovace, pokud je možné jednu věc využívat různými způsoby a zefektivnit tak nejen práci, pak je vše na dobré cestě.

Přináší něco nového fotoaparát v iPhonu 5C a 5S

Jako u jiných produktů, tak i iPhone musel s představením nového modelu obměnit a vylepšit vestavěný fotoaparát. Nových funkcí je několik, zásadní změna se však odehrála v technických parametrech fotoaparátu.

 iPhone 5SiPhone 5CiPhone 5
snímač8 Mpx CMOS8 Mpx8 Mpx
ohnisko30 mmneznámé33 mm
světelnostF2,2F2,4F2,4
citlivostneznáméneznáméISO 50-1 000
video1080p1080p1080p
bleskDual LED "True tone flash"Single LEDSingle LED
rozpoznávání tváříanoanoano
slowmotionanonene

Jak je vidět z tabulky výše, rozdíl je v objektivu, který nabídne u modelu 5S krapet širší ohnisko a také lepší světelnost – hodnoty to sice nejsou nijak převratné, nicméně pomalými krůčky se blížíme k širokoúhlému a světelnému objektivu – už stačí vydržet jen 3 generace a mohli bychm být v cíli. U modelu je 5C pravděpodobně použita stejná jednotka jako u předchozí pětky.

Podle dostupných informací by měl být u 5S větší také použitý snímač, a to o celých 15%. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě i nárůst velikosti pixelu – nyní mají 1,5 mikronu (jelikož rozlišení zůstalo stejné), takže by snímky měly být opravdu lepší, především při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách – celkově by se mělo jednat o 33% zlepšení citlivosti ke světlu. Nezbytná je automatická stabilizace obrazu, která však pracuje pouze softwarově – vyfotí čtyři snímky a poté je složí dohroamdy

Klepněte pro větší obrázek 
Na detailním snímku můžete vidět dvojici rozdílně barevných diod

Změnou také prošel diodový blesk, který má nově dvě diody (teplou a studenou) a umí částečně přizpůsobit svoji barevnou teplotu podmínkám fotografování – právě nereálné barvy při fotografování s bleskem totiž byly předchozímu modelu poměrně často vyčítány.

Po stránce funkčnosti zaujme především sériové snímání, kde je  dispozici rychlost 10 sn./s a přístroj vybere ten který je nejlepší. Ještě zajímavější pak je funkce slowmotion videa v rozlišení 720p. V případě panoramatických fotografií delkaruje výrobce 30 sn./s, což je o polovinu více jak u předchozího modelu.

Klepněte pro větší obrázek 
Porovnání barevnosti starého a nového blesku, zdroj: Apple

Společně s telefonem byl také představen nový operační systém iOS7, který je na nový fotoaparát připraven a podle vyjádření Philla Schillera z Applu zvládá systém pokročilé funkce jako je automatická lokální úprava kontrastu anebo plošné měření v 15 zónách pro dokonalou práci autofokusu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail fotoaparátu, obrazovka nové aplikace fotoaparát
 

Detailní parametry nových iPhonů najdete v katalogu mobilů (iPhone 5C a iPhone 5S) a také u kolegů na Mobilmanii.

Apple uveřejnil také několik ukázkových snímků v plném rozlišení, a to včetně EXIF dat, takže se můžete podívat, jak vlastně novinka fotí – podle našeho názoru zatraceně dobře!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Další článek
celkem 49 komentářů

Nejnovější komentáře

Nebo to je možná tím, že má iPhone 5, jako j… Tomáš 18. 9. 2013, 13:06
Ještě jste ho neměli v ruce iOvce :D ale už … Bischel 16. 9. 2013, 08:17
A preco by sa mal niekto zaoberat telefonom,… dwadwadaw 15. 9. 2013, 12:35
Bezztratovy zoom? A co som ja nejaky voyeur … dwadwadaw 15. 9. 2013, 12:31
a ta funguje jak? Na principu zpetne matemat… revell 14. 9. 2013, 20:53

Další podobné články

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Oznámení nového fotoaparátu značky Yashica, a ještě ke všemu digitálního, bylo avizováno několik měsíců dopředu. Inu, dočkali jsme se. Yashica představila velmi netradiční produkt, který sice je digitální, ale tak trochu i není…

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

Ačkoli je digitální bezzrcadlovka Sony A6500 na trhu již nějaký pátek, do testu se nám ji podařilo získat až nyní. V rychlosti jsme vyzkoušeli schopnosti tohoto aparátu v terénu, na detailní recenzi se můžete těšit v brzkých dnech.

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?