DIGIarena.e15.cz

Fotoaparát v iPhonu 5S – větší snímač, světelnější a širší objektiv

Každoroční uvedení nových produktů je u některých výrobců hotovým svátkem – jednou z takových značek je i Apple. Jak je na tom fotoaparát v aktuální verzi 5C, respektive 5S?

Již několik let patří iPhone mezi velmi oblíbené chytré telefony nejen díky zpracování a softwarovému provedení. Statistiky webových galerií mluví za vše – velké množství fotografií je totiž pořízeno právě iPhonem.

Dokonce i jeden z nějvětších webů, kde můžete prezentovat vlastní tvorbu – Flickr – v loňském roce potvrdil, že nějvětší část nahraných snímků je pořízena právě iPhonem. Zkrátka a dobře fotoaparáty v mobilech zásadním způsobem válcují levné digitály, což ostatně potvrzují i klesající prodeje právě v segementu nejlevnějších digitálních fotoaparátů.

iPhone jako nejlepší digitální fotoaparát?

Svůj podíl na oblíbenosti iPhonů pro focení mají v neposlední řadě také aplikace, které jsou pro tuto platformu dostupné. Pomineme-li dnes ji obligátní Instagram a jemu podobné aplikace, tak jsou nové a zajímavé programy vytvářeny primárně pro iPhone a teprve až poté dochází ke konverzi na ostatní platformy.

Klepněte pro větší obrázek 
Novinka bude dostupná ve třech barvách

Ostatně typickou ukázkou je například projekt Hasselnuts, který se snaží získat dostatek prostředků pro to, aby mohl být vytvořen software a hardware, který udělá z iPhonu náhradníka zadní digitální stěny pro středoformátový Hasselblad.

Adaptér, který promění váš telefon v levnou digitální stěnu

Adaptér, který promění váš telefon v levnou digitální stěnu

O tom, že to nebude úplně těžké, se můžete přesvědčit na videu níže, autoři již získali dostatek prostředků, takže se adpatéru zřejmě brzy dočkáme.

Podobných případů by se dalo najít mnoho a věřím, že budou přínosné. Ač uživatel konkurenční platformy, jsem velmi rád za podobné inovace, pokud je možné jednu věc využívat různými způsoby a zefektivnit tak nejen práci, pak je vše na dobré cestě.

Přináší něco nového fotoaparát v iPhonu 5C a 5S

Jako u jiných produktů, tak i iPhone musel s představením nového modelu obměnit a vylepšit vestavěný fotoaparát. Nových funkcí je několik, zásadní změna se však odehrála v technických parametrech fotoaparátu.

 iPhone 5SiPhone 5CiPhone 5
snímač8 Mpx CMOS8 Mpx8 Mpx
ohnisko30 mmneznámé33 mm
světelnostF2,2F2,4F2,4
citlivostneznáméneznáméISO 50-1 000
video1080p1080p1080p
bleskDual LED "True tone flash"Single LEDSingle LED
rozpoznávání tváříanoanoano
slowmotionanonene

Jak je vidět z tabulky výše, rozdíl je v objektivu, který nabídne u modelu 5S krapet širší ohnisko a také lepší světelnost – hodnoty to sice nejsou nijak převratné, nicméně pomalými krůčky se blížíme k širokoúhlému a světelnému objektivu – už stačí vydržet jen 3 generace a mohli bychm být v cíli. U modelu je 5C pravděpodobně použita stejná jednotka jako u předchozí pětky.

Podle dostupných informací by měl být u 5S větší také použitý snímač, a to o celých 15%. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě i nárůst velikosti pixelu – nyní mají 1,5 mikronu (jelikož rozlišení zůstalo stejné), takže by snímky měly být opravdu lepší, především při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách – celkově by se mělo jednat o 33% zlepšení citlivosti ke světlu. Nezbytná je automatická stabilizace obrazu, která však pracuje pouze softwarově – vyfotí čtyři snímky a poté je složí dohroamdy

Klepněte pro větší obrázek 
Na detailním snímku můžete vidět dvojici rozdílně barevných diod

Změnou také prošel diodový blesk, který má nově dvě diody (teplou a studenou) a umí částečně přizpůsobit svoji barevnou teplotu podmínkám fotografování – právě nereálné barvy při fotografování s bleskem totiž byly předchozímu modelu poměrně často vyčítány.

Po stránce funkčnosti zaujme především sériové snímání, kde je  dispozici rychlost 10 sn./s a přístroj vybere ten který je nejlepší. Ještě zajímavější pak je funkce slowmotion videa v rozlišení 720p. V případě panoramatických fotografií delkaruje výrobce 30 sn./s, což je o polovinu více jak u předchozího modelu.

Klepněte pro větší obrázek 
Porovnání barevnosti starého a nového blesku, zdroj: Apple

Společně s telefonem byl také představen nový operační systém iOS7, který je na nový fotoaparát připraven a podle vyjádření Philla Schillera z Applu zvládá systém pokročilé funkce jako je automatická lokální úprava kontrastu anebo plošné měření v 15 zónách pro dokonalou práci autofokusu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail fotoaparátu, obrazovka nové aplikace fotoaparát
 

Detailní parametry nových iPhonů najdete v katalogu mobilů (iPhone 5C a iPhone 5S) a také u kolegů na Mobilmanii.

Apple uveřejnil také několik ukázkových snímků v plném rozlišení, a to včetně EXIF dat, takže se můžete podívat, jak vlastně novinka fotí – podle našeho názoru zatraceně dobře!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Další článek
celkem 49 komentářů

Nejnovější komentáře

Nebo to je možná tím, že má iPhone 5, jako j… Tomáš 18. 9. 2013, 13:06
Ještě jste ho neměli v ruce iOvce :D ale už … Bischel 16. 9. 2013, 08:17
A preco by sa mal niekto zaoberat telefonom,… dwadwadaw 15. 9. 2013, 12:35
Bezztratovy zoom? A co som ja nejaky voyeur … dwadwadaw 15. 9. 2013, 12:31
a ta funguje jak? Na principu zpetne matemat… revell 14. 9. 2013, 20:53

Další podobné články

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Jako každý rok i letos zveřejnilo nezávislé sdružení evropských zájmových časopisů výběr nejlepších fotografických produktů za uplynulý rok. Jestliže se v předchozích ročnících dostalo rovnoměrně na všechny značky, tento rok dominoval jeden výrobce.

Legendární Zeiss Biotar  75 mm F1,5 půjde znovu do výroby

Legendární Zeiss Biotar 75 mm F1,5 půjde znovu do výroby

O tom, že se mezi starými objektivy najde spousta kvalitních kousků, které se postupem staly takřka legendami už dnes nikdo nepochybuje. Jedním z nich je i Biotar, který s největší pravděpodobností půjde znovu do výroby.

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

Nová bezzrcadlovka EOS M100 prý již brzy

Nová bezzrcadlovka EOS M100 prý již brzy

10 nejtěžších objektivů, které si můžete aktuálně koupit

10 nejtěžších objektivů, které si můžete aktuálně koupit

Objektivy jsou nedílnou součástí fotografické soustavy, a leckdy také tou prostorově i váhově výraznější. Tělo fotoaparátu vedle nich může působit jako David vedle Goliáše. Pojďme se podívat na ta nejtěžší „skla“, která si můžete aktuálně pořídit.

Canon údajně připravuje čtyři nové profi objektivy

Canon údajně připravuje čtyři nové profi objektivy

Dodávky vybraných zrcadlovek Canonu i Nikonu budou mít zpoždění

Dodávky vybraných zrcadlovek Canonu i Nikonu budou mít zpoždění

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

V poslední době se v internetových diskuzích vyrojila celá řada dotazů na bezpečnost používání starších objektivů, které obsahují radioaktivní prvek Thorium. Znamenají takové objektivy nějaké reálné riziko pro uživatele?