DIGIarena.e15.cz

Fotoaparáty Lomo – natruc všem pravidlům

Konstruktéři ruského fotoaparátu Lomo by se jistě divili, jaký se z jejich přístroje časem vyvinul fenomén. Je to především díky jeho miniaturním rozměrům, jenž umožňují fotografovat velmi nenápadně.
Fotoaparáty Lomo – natruc všem pravidlům

Kouzlo lomografie pak spočívá především v náhodném „střílení od boku“, bez jakéhokoliv měření, nastavování a komponování obrazu. O to větší překvapení pak následují po vyvolání filmu.
 

Kolem přístroje se vytvořila komunita, pro jejíž mnohé členy je Lomo téměř životním stylem. Tím pádem samozřejmě také existuje nespočet internetových Lomostránek, nejznámější českou je www.lomografie.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka webu

Web bohužel postrádá jakýkoli úvodní text, který by k celému fenoménu Lomo podával nějaké bližší vysvětlení. Náhradou může být pouze „10 zlatých pravidel lomografování“, jenž však v mnohém hovoří za vše:

1. Všude kam jdete, berte si své lomo.
2. Foťte kdykoli - ve dne & v noci.
3. Lomografie není překážkou, ale součástí vašeho života.
4. K tomu, co chcete fotit, se přibližte co nejvíc.
5. Nemyslete.
6. Buďte rychlí.
7. Nemusíte předem vědět, co zachytíte na film.
8. Nemusíte to vědět ani pak.
9. Střílejte od boku.
10.Vykašlete se na pravidla.

Úvodní stránka, ostatně jako celý web, má sympatický moderní design. Funkce menu v horní líště je zřejmá, možnosti klikat také na části úvodního obrázku si však zpočátku všimne málokdo. Můžete se tak například rovnou přenést do asi nejvyhledávanější části webu, tedy galerie. Ta je rozdělena do několika sekcí. Snímky (pardon, vlastně lomotky) si prohlížíte ukázáním myší na některý z náhledů, jenž je však bohužel jen o málo menší než samotná fotka. Náhledy posunujete šipkami dole. Galerii můžete rozšířit také zasláním svých vlastních lomotek.

Klepněte pro větší obrázek
Galerie

Sekce Camera obsahuje především seznámení s přístrojem včetně všech jeho obdob, jenž umožňují například zaznamenat na jedno políčko filmu několik po sobě následujících záběrů. Jednotlivé technické údaje jsou však omezeny pouze na ty základní, alespoň původní model Lomo by si jistě zasloužil mnohem podrobnější popis.

Klepněte pro větší obrázek
Seznámení s přístroji

Pod položkou menu s netradičním názvem Calendar se skrývají aktuality, a to především o pořádaných výstavách nebo soutěžích. Aktualizace však bohužel není nejčastější. Mnohem více informací zjistíte na některém ze zahraničních webů, na nějž jsou zde také uvedeny odkazy. Za návštěvu rozhodně stojí alespoň www.lomography.com. Velkým plusem českého webu je možnost nákupu některého z fotoaparátů, jenž u nás jinak nejsou zrovna nejčastějším zbožím fotoobchodů.

Klepněte pro větší obrázek
Objednání některého z fotoaparátů

Zpracování a grafika webu jsou sympatické, určitě by však měl obsahovat mnohem více informací, jež se o celém fenoménu Lomo nabízejí. To by pak jistě také přispělo k tomu, že kouzlu těchto originálních přístrojů by propadlo mnohem více fotografů.

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Článek mohl být trochu fundovanější, ale pro… Loomeer 25. 2. 2005, 11:23

Další podobné články

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Společnost Lomography představuje nový typ instantního fotoaparátu, který vychází s analogové legendy minulého století – Diany. Novinka je výjimečná možnostmi výměny objektivů a paticí na blesk s elektrickými kontakty.

Naiad 15 mm od Lomography umožní snímat ultraširokoúhlé záběry

Naiad 15 mm od Lomography umožní snímat ultraširokoúhlé záběry

Lomography Society se opět ozvala s novinkou v podobě objektivu s ohniskem 15 mm a velmi širokým úhlem záběru. Objektiv je součástí řady Neptune Convertible Art Lens, která se k fotoaparátu upevňuje prostřednictvím bajonetu.

Lomography slaví 25 let na trhu speciální edicí aparátu Lomo

Lomography slaví 25 let na trhu speciální edicí aparátu Lomo

Už je to čtvrt století, co se skupina příznivců analogové fotografie rozhodla oživit analogové fotoaparáty Lomo a založila sdružení Lomography Society. Postupem času se právě pod touto značkou začaly objevovat i další fotoaparáty a filmový materiál.

Lomography uvedlo systém výměnných objektivů Neptune

Lomography uvedlo systém výměnných objektivů Neptune

V květnu letošního roku se na Kickstarteru objevil projekt organizace Lomography s označením Neptune, jehož cílem bylo získání prostředků pro výrobu komplexního systému výměnných objektivů. Nyní je Neptune v prodeji.

Lomo

Lomo'Instant Square na Kickstarteru

Lomo Instant Automat je k dispozici v novém barevném provedení

Lomo Instant Automat je k dispozici v novém barevném provedení

Lomo představilo Lomo

Lomo představilo Lomo'Instant Automat – kompakt se skleněným objektivem

Lomography představilo nový objektiv Daguerrotype Achromat

Lomography představilo nový objektiv Daguerrotype Achromat