DIGIarena.e15.cz

Fotobatoh nejen pro lední medvědy

Fotobatohy mají v dnešní době většinou velmi podobné zpracování. Je vůbec co zlepšovat?

Nedávno jsme vás informovali o novinkách v nabídce Lowepra. Jednu z nich – fotobatoh Primus AW – jsme měli možnost otestovat tako jedni z prvních. Mohlo by se zdát, že na poli fotobatohů už není prakticky co vymyslet, aby se daný výrobek nějak výrazněji prosadil v konkurenci, Primus AW je však světlou výjimkou.

Fotobatohy je možné rozdělit do dvou až tří kategorií. Jednou z nich jsou čistokrevné fotobatohy, určené výhradně pro transport fotoaparátů, objektivů a příslušenství. Druhou kategorií jsou univerzální fotobatohy, u nichž najdeme jak prostor pro fototechniku, tak i prostor pro osobní věci. Poslední kategorie je velice podobná druhé skupině, navíc zde však najdeme i samostatnou kapsu pro notebook.

Batoh Primus AW je novinkou nejen po stránce provedení a koncepce. Na jeho čelní straně najdeme nášivku, která připomíná čtyřicetileté výročí společnosti Lowepro. Specialitou je také to, že pro výrobu byly pooužity z 51 % recyklované materiály a z každého prodaného kusu je část peněz věnována organizaci PBI, která chrání lední medvědy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Jak již bylo zmíněno, batoh je konstruován jako dvoukomorový, v horní části je místo na osobní věci, její rozměry jsou 30 × 16 × 30 cm, pokud chodíte na fotografické výlety, pohodleně do komory uložíte bundu, svačinu a pár dalších drobností. Spodní komora určená pro fototechniku má rozměry 32 × 14,5 × 18,5 cm. Celá přední část batohu je tvořena velkým kusem polstrovaného materiálu, který je možné po odepnutí dvou spon odklopit a vzniká tak další kapsa.

Podle výrobce je tato kapsa určena hlavně pro outdoorové vybavení, využít ji tak můžete například pro transport některých částí oblečení, přilby či lezeckých lan. Součástí předního dílu je i posuvný úchyt pro stativ, ze spodní části pak vytáhnete další malou kapsičku, do které se zasunují nohy stativu. V druhé straně spodní části je pak schovaná pláštěnka.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Přístup do obou komor batohu je řešen netypicky, a to ze zadu. Do horní komory se dostanete shora, kde je umístěn zip a pojistné spony s kompresními popruhy. Do prostoru pro fototechniku vstoupíte po odepnutí zádové části batohu a také z boku (novinka oproti jiným batohům – viz dále). Obě dvě části jsou bohatě polstrované a spolu s polstrovaným bederním pásem je nošení batohu velice pohodlné. Pozici batohu můžete ještě fixovat hrudní sponou, která je vertikálně posuvná v rozsahu přibližně 20 cm. Ani při transportu těžšího vybavení se batoh nesmeká a perfektně drží na ramenou, což je jedním z velkých plusů batohu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Vpravo detail posuvné hrudní spony

Právě boční přístup do kapsy s technikou by měl být velkou devizou batohu Primus AW. Lowepro zde uplatnilo poznatky z konstrukce a používání brašen SlingShot, které jsou určeny pro nošení na jednom rameni a jejich pohotovost tkví v jednoduchém posunu brašny ze zad na břicho, kdy se zpřístupní komora s fotoaparátem. U SlingShotu se tak podařilo zkombinovat pohodlí fotobatohu s pohotovostí fotobrašny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotobrašna SlingShot

U batohu Primus AW byste tedy měli mít přístup k technice buďto jeho sundáním z levého ramene a současným posunutím na břicho, případně pouze sáhnutím do spodní čáasti z boční strany, kde je další vstup do komory s fotoaparátem. Zip u tohoto vstupu má jezdec s dlouhým držadlem, takže není problém jej otevřít, i když je batoh na zádech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Polstrované přepážky ve spodní komoře jsou tvarovány tak, abyste do ní pohodlně a bezpečně uložili fotoaparát s nasazeným objektivem (standardní zoom nebo telezoom) a další dva až tři objektivy či blesk. Velice dobře je vyřešen i úložný prostor pro paměťové karty. Po otevření batohu v zádové části jsou kapsičky pro karty na odklápěné části, při vstupu do batohu z boku jsou kapsičky v úložném prostoru vpravo vedle fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Dvojí vstup do spodní komory

Batoh jsme testoval s dvěma typy vybavení – jednou to byla zrcadlovka Nikon D70s se setovým objektivem Nikkor AF-S DX 18–70 mm F3,5–4,5 G IF-ED a s dalším příslušenstvím. Podruhé to byla zrcadlovka Canon EOS 5D s objektivy Canon EF 17–40 mm F4L USM, Canon EF 50 mm F1,8 a Sigma 70–200 mm F2,8 EX DG MACRO HSM.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Fotoaparát ve svém pelíšku

Oba dva typy vybavení bylo možné do batohu vcelku jednoduše a pohodlně umístit. S jejich přístupností a tudíž i pohotovostí už to však bylo horší. Boční vstup do komory má nepříliš praktický půlkruhový tvar a po maximálním otevření zipu se odklopí jen část krytu, vinou toho není možné pohodlně a rychle fotoaparát vytáhnout. Levá část krytu je silně vyztužena, takže ji není možné zmáčknout, aby šlo fotoaparát lehce vytáhnout

Řešením problému by bylo zvětšení dráhy zipu a odklápění větší částy krytu, při stávajívcí konstrukci totiž musíte fotoaparát z batohu doslova vyrvat, jelikož se velice špatně chytá do ruky. To byl také důvod, proč jsme batoh testovali s dvěma fotoapráty. Canon EOS 5D patří spíše do kategorie zrcadlovek s velkým tělem, naopak Nikon D70s má tělo menší. Troufám si však tvrdit, že i v případě používání střízlíka jako je Nikon D40 nebo Olympus E-410 by nebylo vytahování fotoaparátu jednodušší.

Je možné, že někomu bude tento způsob práce s batohem a technikou vyhovovat, proto výrazně doporučuji vyzkoušet si, v případě zájmu o koupi, batoh osobně, naplnit jej vlastním vybavením a otestovat jeho přístupnost. V ostatních směrech je Primus AW velice všestranným a především pohodlným fotobatohem.

Plusy:

  • polstrování zad
  • vstup do komory s fototechnikou v zádové části
  • pláštěnka a úchyt na stativ

Mínusy:

  • absence menších postraních kapes
  • nevyužitý prostor na bederním pásu (kapsičky či popruhy pro další příslušenství)
  • špatně přístupná technika z boční části

Cena:

  • 4 490 Kč vč. DPH

Zdroj:

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Zelené bláznění SonNy 21. 9. 2007, 19:17
Zelené bláznění Karel Kahovec 21. 9. 2007, 18:23

Další podobné články

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Nástupce EOSu 6D byl dlouho nedočkavě vyhlížen, odhady na fanouškovských webech slibovaly výrazně vylepšený autofokus, výklopný displej a 4k video spolu s fázovým ostřením na snímači.

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Míváte-li problém, kterou fotografii z konkrétní série vybrat jako tu nejkvalitnější a nejlíbivější, aplikace Cinnac vám to poví. Ne tedy přesně ona, ale sami uživatelé sítě.

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 je vlajkovou lodí značky a rozhodně se má čím pyšnit. Vyjma vzhledu, výkonu a nového způsobu ovládání nabízí dle testů DxOMark nejlepší fotoaparát v mobilní telefonu.

NoMatterWhat přetvoří iPhone na 360° fotoaparát

NoMatterWhat přetvoří iPhone na 360° fotoaparát

Leica TL2 přichází s vyšším rozlišením a 4K videem

Leica TL2 přichází s vyšším rozlišením a 4K videem

Leica představila druhou generaci stylové řady APS-C bezzrcadlovek Leica TL. Nový model Leica TL2 plně navazuje na koncepci svého předchůdce, ovšem přidává několik zajímavých vylepšení co do výkonu i nabídky funkcí.

Co dělat a nedělat při krajinářské fotografii?

Co dělat a nedělat při krajinářské fotografii?

Krajina může být velmi zajímavým tématem, ale mnohdy také mohou výsledné snímky přinést zklamání, když se nedaří zachytit to, co sami vidíte lidským okem. Na co dávat pozor a na co se zaměřit u krajinářské fotografie?