Fotograf týdne: Alfred Eisenstaedt – Polibek na Times Square

Fotograf týdne: Alfred Eisenstaedt – Polibek na Times Square

Téměř sta let se dožil Alfred Eisenstaedt, fotograf, který bojoval v první světové válce, fotografoval období té druhé a v devadesátých letech minulého století i rodinu prezidenta Clintona.

Řada jmen slavných fotografů je spojena s velkými postavami světových dějin, které zvěčnili na svých snímcích. Je ale i mnoho fotografů, kteří velké historické okamžiky dokázali zachytit prostřednictvím „obyčejných“ lidí.

Jedním z nich byl i Alfred Eisenstaedt (6. prosinec 1898 až 24. srpen 1995) k jehož nejslavnějším dílům bezesporu patří námořník líbajícího mladou dívku při ukončení druhé světové války („Den vítězství na Times Square“), jakkoliv za svůj velmi dlouhý život vyfotil i nespočet politiků, umělců a dalších celebrit.

Tento americký fotograf německo-židovského původu (za první světové války bojoval v německé armádě, emigroval až s nástupem nacistů k moci) obvykle s pomocí pohotového přístroje Leica M3* zachytil celou řadu významných nebo alespoň zajímavých historických okamžiků. Patří k nim bruslící číšník s tácem, setkání Hitlera s Mussolinim, opravy na vzducholodi Graf Zeppelin za letu, matka s dítětem v Hirošimě po atomovém bombardování, Winston Churchhill s typickým vítězným gestem a mnoho dalších.

Zachycení okamžiku najdeme na mnoha jeho fotografiích a Alfred Eisenstaedt nepochybně patří k průkopníkům reportážní fotografie, kteří definovali podobu tohoto oboru na mnoho desetiletí dopředu. Kromě toho pořídil i portréty několika slavných osobností (Sophia Loren, Ernest Hemingway, John F. Kennedy).

O pozoruhodné vitalitě až do nejvyššího věku hovoří dost výmluvně fakt, že fotografoval i rodinu prezidenta Clintona – srovnejte s historickými epochami spojenými s výše uvedenými jmény!

* Leiku používal už od r. 1929 – tedy jen pár let po jejím uvedení na trh. V té době ostatně ještě pracoval v Německu.

Další informace:

Stejně jako díla většiny jiných fotografů, ani snímky od Alfreda Eisenstaedt nepatří do oblasti public domain, což platí i pro portrét z titulní strany článku. Proto jej zveřejňujeme pouze v malém náhledu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud