DIGIarena.e15.cz

Fotografické výstavy nejen u nás

Aktuální přehled výstav v galeriích České republiky není skromný. Vybrali jsme pro vás i několik zajímavých expozic v zahraničí.

Výstavy v Česku

Pavel Maria Smejkal: Stars
Autor v počítače dosadil vězňům na snímcích z koncentračních táborů obličeje současných celebrit. Pokud jste jeho výstavu nestihli na loňském Měsíci fotografie v Bratislavě, nyní ji můžete vidět v Opavě.
Kabinet fotografie Domu umění, Pekařská 12, Opava, do 30. května

Klepněte pro větší obrázek

František Krátký: Světelné obrazy Itálie 1897
Na výstavě najdete 60 kolorovaných diapozitivů, které František Krátký, jeden z nejvýznamnějších fotografů období Rakousko-Uherska, pořídil na své cestě do Itálie.
Muzeum fotografie Šechtl a Voseček, dům U Lípy, roh nám. Mikuláše z Husi a Filipovské ul., Tábor, do 31. května

David Cysař: Levá pravá, seno sláma
Výstava fotografií studenta 5. ročníku FAMU.
Galerie Velryba
, Opatovická 24, Praha, do 2. června

Klepněte pro větší obrázek

Martin Vosáhlo: V ráji
Cyklus dokumentárních fotografií vypovídá o současnosti Českého ráje, který je i rájem turistickým. Moderní putování za přírodou má ale na Vosáhlových snímcích značně groteskní rysy. Skupinky lidí, kteří se nemotorně pohybují dokonalou krajinou, připomínají cizince z jiného světa.
Galerie Artistů
, foyer kina Art, Cihlářská 19, Brno, do 3. června

Piotr Szymon (1957-2005)
Piotr Szymon patřil mezi první polské studenty, kteří přišli studovat na Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity.
Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Čs. legií 14, Ostrava, do 6. června

Klepněte pro větší obrázek

Jiří Toman a Josef Sudek
Vztah pardubického fotografa Jiřího Tomana a legendy české fotografie Josefa Sudka je tématem výstavy, zhodnocující fotografickou sbírku Východočeské galerie v Pardubicích. Tomanovy snímky zachycují jeho přítele a učitele Josefa Sudka v prostředích, které je pro kontakty obou tvůrců příznačné.
Východočeská galerie, Dům U Jonáše, Pernštýnské nám. 50, do 10. června

Jan Lukas: Italský deník 1965–1966
Desetiměsíční čekání na americká víza prožila rodina Lukasova ve třech italských utečeneckých táborech. Fotografický deník z této doby tvoří osu druhé pražské posmrtné výstavy Čechoameričana Jana Lukase.
Pražský dům fotografie, Václavské náměstí 31, Praha, do 10. června

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bára Mrázková, Filip Láb: Východní blok
Absolventi Katedry fotografie FAMU zkoumali v zemích bývalého sovětského bloku specifika života totalitní a posttotalitní společnosti. Společně mapovali stopy, které minulost a změna politického systému zanechala na jejich generaci – poslední, která v komunismu vyrůstala, má už ale možnost prožít větší část života v demokratickém zřízení.
Dům umění města Brna, Malinovského náměstí 2, do 17. června

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jaroslav Rössler: Abstraktní fotografie
Pozůstalost konstruktéra obrazových básní evokuje totalitou zakřiknutou, přece však vyvzdorovanou kontinuitu českého umění: poválečné dílo totiž navazuje na objevy 20. let, kdy se autor zařadil k světovým pionýrům nepředměrné fotografie.
Galerie Fiducia, Nádražní 30, Ostrava, do 22. června

Klepněte pro větší obrázek

Portréty – nejen slavných osobností
Výstava portrétních fotografií od třicítky žijících i nežijících, amatérských i profesionálních tvůrců čerpá ze sbírky Svazu českých fotografů.
Galerie Svazu českých fotografů, Kollárova 14, Praha 8-Karlín, do 30. června

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Štíty Viléma Heckela
Fotografie oceněné ve stejnojmenné soutěži, která je poctou tragicky zahynulému fotografovi a horolezci, budou vystaveny na Staroměstské radnici. Mezi laureáty jsou mimo jiné Martin Wágner, Karel Cudlín či Vítek Ludvík.
Staroměstská radnice, Staroměstské náměstí 1, Praha, do 30. června

Klepněte pro větší obrázek

Jiří Havel: Fotografie
Paralelně s výstavou na Staroměstské radnici bude nedaleko otevřena expozice jednoho z porotců soutěže Štíty Viléma Heckela, známého fotografa především krkonošské přírody.
Komorní galerie Domu fotografie Josefa Sudka, Maiselova 2, Praha, do 30. června

Slovenský mýtus
Cílem projektu Slovenský mýtus, který na jaře a v létě obsadí celé Uměleckoprůmyslové muzeum včetně síně Camera, je rozkrýt klíčové téma slovenského umění v prvních desetiletích 20. století, jímž je vizuální ztvárnění slovenské pospolitosti. Výstava je tvořena různými okruhy výtvarných děl, které se vyrovnávají s milými i méně příjemnými stránkami slovenské skutečnosti.
Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14, Brno, do 5. srpna

Absolventi
Výstavu diplomových a klauzurních prací studentů opavského Institutu tvůrčí fotografie najdete v prostorách České národní banky.
Česká národní banka, Senovážné náměstí 30, Praha, do 30. září

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výstavy v zahraničí

Hugo Boss Prize
Cena Hugo Bosse je udělována každé dva roky jednomu umělci za významné úspěchy na poli současného výtvarného umění. Za rok 2006 získala ocenění britská umělkyně Tacita Dean, která se věnuje multimediální tvorbě, ale i fotografii. Práce laureátky jsou k vidění v newyorském Guggenheimově muzeu.
Guggenheim New York, 1071 Fifth Avenue at 89th Street, New York, do 6. června

Drtikol v zahraničí
Kromě výstavy František Drtikol & Jaroslav Rössler – učitel a student, kterou pro České centrum v New Yorku připravil Vladimír Birgus, lze díla tohoto klasika shlédnout také veVídni, kde se prezetují Drtikolovy snímky z let 1910–1930.
The Czech Center New York, 1109 Madison Avenue at 83 Street, New York, do 29. května
Galerie Johannes Faber, Brahmsplatz 7, Vídeň, od 30. června do 24. srpna

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ruská krása
Zajímavé téma zvolili pořadatelé výstavy „Být překrásná“ (Being Beauteous). Jak již název výstavy napovídá, budou na ní k vidění fotografie půvabných žen. Všechny navíc vznikly na území sovětského Ruska. Snímky předních fotografů (Elliot Erwitt, Martin Parr a další) jsou doplněny unikátními fotografiemi z ruských archivů.
White Space Gallery in St Peter's, Vere Street (off Oxford Street), Londýn, do 20. června

Barevný svět
První pokusy s barevným negativem připomene berlínská výstava „100 let barevné fotografie“. Budou na ní prezentovány snímky Alfreda Stieglitze, Edwarda Steichena a dalších, především ve Spojených státech působících fotografů.
Amerika Haus, Karolinenplatz 3, Mnichov, do 13. července

Moderní Amor
Díla nejrůznějších autorů na vídeňské výstavě Eros v moderním umění sjednocuje jejich námět – erotika. Kromě snímků předních světových fotografů 20. století (Man Ray, Cindy Sherman, Robert Mapplethorpe, Helmut Newton) zde najdete také díla uznávaných sochařů a malířů (Auguste Rodin, Pablo Picasso, Gustav Klimt a další).
BACA Kunstforum Bank Austria, Freyung 8, Vídeň, do 22. července

Klaunka Cindy
Retrospektiva fotografky Cindy Sherman zakončí své putování po evropských galeriích v Berlíně. Sherman patří mezi fotografy, jejichž dílu z reprodukcí neporozumíte. Musíte je vidět ve velkém formátu na výstavě. Snímky, na kterých se fotografka stylizuje do rolí klaunů, postav ze slavných děl či snících krásek, vás o tom přesvědčí.
Martin-Gropius-Bau, Niederkirchnerstr. 7, Berlín, od 15. června do 17. září

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

30 let spolupráce Pierra a Gillese
Francouzský fotograf Pierre Commoy a malíř Gilles Blanchard se na svých obrazech humornou formou pohrávající si s kýčem dotýkají témat jako je populární kultura či náboženství. Protože jsou homosexuálové, uměním intenzivně řeší i svoji sexuální orientaci.
Jeu de Paume - Site Concorde, 1 place de la Concorde, Paříž, od 29. června do 23. září

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Fotografie týdne: Mlhavé rána – o hledání konkrétních věcí v oparu

Fotografie týdne: Mlhavé rána – o hledání konkrétních věcí v oparu

Někdy se může stát, že o něčem máme jen mlhavou představu. Tedy, že disponujeme ideou, která je ještě neostrá a čeká na formulaci, ohraničení, jasnost. Možná se zcela změní, protože původní obrysy mohou skrývat ledasco.

Luxusní 40 kg model Leicy za 100 000 dolarů

Luxusní 40 kg model Leicy za 100 000 dolarů

Naučte se fotografovat jídlo jako profesionál za 3 minuty

Naučte se fotografovat jídlo jako profesionál za 3 minuty

Když fotografujete jídlo, mělo by na snímku vypadat tak, jak skutečně chutná. Mnoho profesionálů se neobejde bez foodstylingu za pomoci laků či lepidel. Jde to ale i jinak a to základní, co potřebujete vědět, zjistíte v krátkém videu.

Nejlepší fotografie roku 2017 v galerii DIGIareny

Nejlepší fotografie roku 2017 v galerii DIGIareny

Rok se s rokem sešel a nastal čas malé retrospektivy do naší webové galerie. Pojďte se s námi podívat a zapřemýšlet nad nejlépe hodnocenými snímky, které jste do galerie v uplynulém roce nahráli.

Díky videu můžete cestovat zdarma po celém světě

Díky videu můžete cestovat zdarma po celém světě

Fotografie týdne: nuda – o diferenci mezi nudou a zahálkou

Fotografie týdne: nuda – o diferenci mezi nudou a zahálkou

Život v zahálce je vnímaný jako nekvalitní, vnitřně nedobrý. Žít v zahálce je vzdání se toho, co bychom mohli označit jako aktivní lidství. Dokonce ani odpočinek, který jsme si zvykli přejmenovat na volný čas, není možné trávit zahálkou.

Fotografie týdne: Tři králové – o rozdílu mezi já a my

Fotografie týdne: Tři králové – o rozdílu mezi já a my

Tři králové (či tři mágové) putují za králem z východu. Chtějí ho uvidět, obětovat mu zlato, kadidlo a myrhu. Na cestu se vydávají všichni společně. Musí si důvěřovat a být si oporou. Bez toho by byli ztraceni.

Fotografie týdne: Z druhej strany – o strachu a hledání svobody

Fotografie týdne: Z druhej strany – o strachu a hledání svobody

Píseň Karla Kryla – Král a klaun zachycuje příběh krále, který dělá to, co mu právo dovoluje – vstupuje do války, pálí vesnice a dobývá města. Klaun vedle něj nejede na koni, ale na mezkovi, nemá meč, ale loutnu a přesto se rozhoduje něco dělat.