DIGIarena.e15.cz

Fotografie ledovce, který potopil Titanic, jde do aukce

Fotografie ledovce pořízená dva dny před havárií gigantického parníku bude brzy vydražena. Jedná se o unikátní kousek, neboť žádný z pořízených snímků neustál potopení lodě.

V noci ze čtrnáctého na patnáctého dubna 1912 narazil tehdy největší zaoceánský parník Titanic na masivní ledovec a potopil se. Tato událost se zapsala do historie jako jedna z největších námořních katastrof vůbec. Nyní, o sto let později, jde fotografie onoho ledovce pořízená dva dny před katastrofou do aukce. Žádný jiný snímek pořízený těsně před havárií zřejmě neexistuje a tak se očekává, že bude vydražen za cenu okolo 10 000 USD (asi 200 tisíc Kč).

Klepněte pro větší obrázek
Vzácná fotografie ledovce, pořízená dva dny před havárií kapitánem lodi S. S. Etonian, zdroj: RR Auction

Samozřejmě lze spekulovat o tom, zdali se jedná o fotografii ledovce, který stojí za potopením lodi Titanic. Vytvořena byla kapitánem lodi S. S. Etonian a označena zeměpisnými souřadnicemi. Patnáctého dubna odpoledne, v den havárie, byl z německé lodi Prinz Adalbert pořízen další snímek. Při porovnáni došli experti k závěru, že je rozdíl mezi fotografiemi minimální, způsoben jiným úhlem záběru a tím, že na původní fotografii ledovec ještě nebyl poškozen nárazem parníku.

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie ledovce pořízena v den havárie v odpoledních hodinách z lodi Prinz Adalbert, zdroj: RR Auction

Dražbu pořádá aukční dům RR Auction a kromě zmíněného snímku mohou účastníci aukce získat také například úlomky lodi, či vzácný porcelán patřící do její výbavy.

Další článek

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Mě se ta stará líbí víc. :) A kvalita dne… Daemonius 30. 11. 2012, 00:46
Však si ji stáhni a vytiskni. V čem je probl… Daniel Wonder 29. 11. 2012, 22:02
ty vole, fotka urobena pred 100 rokmi a kval… vinco 29. 11. 2012, 19:40
to je zkrátka tak, když se spolehnete na aut… Petr Březina 29. 11. 2012, 09:21
Nevim, ale by to chtělo opravit v celém text… Kuba 29. 11. 2012, 08:52

Další podobné články

Problematický přebytek plastů okem fotografa

V řecké mytologii, ale také v dalších starověkých náboženských systémech je možné vidět, že existuje bůh Slunce, jako jedna z klíčových postav celého panteonu. Někde k němu bývá přiřazována také jistá moudrost nebo nadvláda nad živými.

Fotografie týdne: O cestě na vrchol, která nikdy nekončí

Teilhard de Chardin má ve své knize Úvahy o štěstí zajímavý obraz lidí, které dělí do tří kategorií. Jde o horolezce, kteří se chystají na výstup.

20 vět, které byste neměli pronášet před fotografem

Fotografování je sice řemeslo, ale bez malé dávky talentu bude každá zakázka poměrně náročná. A co teprve, když vás budou zákazníci žádat o sice konkrétní, ale zcela nesmyslnou věc. Ty nejhorší požadavky se kupodivu mnohokráte opakují...

Fotograf pořídil unikátní záběry zatmění slunce z komerčního vnitrostátního letu

Fotografie týdne: Starosti

Fotografie týdne: Starosti

Slovo starost etymologicky souvisí se stářím, je odvozeno od jeho představy, jako věku truchlivého či smutného. Být starý a mrzutý, je tedy jistým jazykovým rámováním, které se zde užilo a jehož základní strukturu slov dodnes nese.

Říká se, že do dýní a do lidí, člověk zvenčí nevidí. A zatímco u dýně je možné užívat různé diagnostické metody pro zkoumání toho, co je uvnitř, tak u člověka to jde hůře. Respektive zkoumat můžeme mnohé, ale onoho vnitřního se zatím dokážeme dotýkat skutečně jen málo.

Typy fotografů a jejich charakteristické chování