Fotografie týdne: o výjimečnosti člověka

14. května 2019
TWEET SDÍLET
Italský filosof Luciano Floridi hovoří o tom, že žijeme ve společnosti, která je hyperkonektivistická, což znamená, že jeden z jejich nejpodstatnějších rysů je skutečnost, že jsme navzájem propojeni skrze technologie, sítě, internet.

V našem bytí a chování musíme mít neustále na paměti, že soukromí je stále více imaginární pojem, se kterým sice musíme počítat, ale který má více charakter inflací zasažené měny než hodnoty ve smyslu, který by odpovídal například devatenáctému nebo dvacátému století.

Každý náš pohyb, každý náš čin, nemá význam jen sám o sobě, ale rezonuje celým společným informačním prostorem, v němž může být zachycen, analyzován, pozměněn. Zatímco ještě Immanuel Kant definuje etiku tak, že se snaží popsat maximy, tedy jisté nepřekročitelné příkazy či zákazy, které umožní říci, jaké chování je dobré a jaké ne, něco takového není podle Floridiho možné. Efekt našeho chování není totiž blízký, nemůžeme ho dohlédnout na první pohled, zpětnou vazbu na to, co jsme vykonali často obdržíme až s velkým časovým odstupem, v situaci, kdy to nejméně čekáme.

Klepněte pro větší obrázek 
., foto: shimmell

V takové situace je samozřejmě daleko obtížnější říci, co je dobré a co je špatné, co přinese prospěch a co zkázu. Jeden z velkých omylů, do kterých může být člověk takovým světem vržen je přesvědčení, že je malý člověkem. Antoine de Saint-Exupéry píše Malého prince jako metaforu k této bezvýznamnosti – malý člověk, z jiné planety, zcela bez sociálního a intelektuálního kapitálu, odkázaný na pomoc druhého, trosečník na poušti, vstupuje do vztahu s druhým prosbou. Nelze myslet někoho, kdo by byl méně významný. A přece, má tento člověk sílu změnit život i svět toho, koho prosí.

Právě hra na nevýznamnost, byla něčím, co tajná policie vždy využívala. Člověka vlákala do pasti, že je příliš malý a bezvýznamný, že neví nic zásadního, že pokud bude spolupracovat nebo mluvit, nic zvláštního se vlastně nestane, protože oni již všechno vědí. Exupéry ale ukazuje, že žádná bezvýznamnost neexistuje. Že i ten nejposlednější člověk má hodnotu, kterou nelze vyčíslit, je jedinečným bodem v celém složité propojené struktuře světa. I on má podíl na komplexitě celého bytí vesmíru.

Snímek zachycuje dvojici mladých lidí s kočárkem, který je prázdný, pod dohledem kamery. Vypadají, že ji nevidí, že je jim lhostejná, že jsou přece příliš malí a nic zvláštního nedělají na to, aby mohli někoho zajímat. A přesto je jejich kočárek prázdný. Tajemství svého bytí jako by vyprázdnili a prodali ho. Aniž by si toho všimli, jejich životní rozvrh se dramaticky změnil.

Gratuluji autorovi, kterým je Shimmell ke kompozičně velice pěkně promyšlenému snímku a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších fotografií uplynulého týdne.

Před návštěvou OC je snímek, který ilustruje situaci, kterou v životě zná asi každý. Vyrazíme po cestě, která se nám může zdát lákavá, již jsme skoro na místě a zahlédneme obraz, který nám připomene, kdo jsme, co děláme. A donutí nás zastavit se a přemýšlet. Kam tedy vlastně chce jít? Autorem snímku je Jokr7.

Klepněte pro větší obrázek 
před návštěvou OC, foto: jokr7

Na předchozí snímek Nejmila jsme upozorňovali v minulém týdnu. Dnes jsou již všichni tři protagonisté v pohybu, jednou a možná jim ani nedochází, že se změnil kontext, ve kterém by jejich počínání bylo smysluplné. Možná jsou v pozici jako muž na předchozím snímku, kdy nechtějí přestat i když vědí, že to, co dělají nedává žádný smysl – SummeRide.

Klepněte pro větší obrázek 
SummeRide, foto: nejmil

Gore008 zachycuje na snímku z Nepálu . ženu s ostrými, ale hlubokými a tajemnými rysy, činní z ní symbol celé krajiny, ukázku toho, jak se může člověk otisknout do krajiny a krajina do člověka.

Klepněte pro větší obrázek 
., foto: gore008

A na závěr ještě matematický velikonoční snímek 3 x 3 + 3 od Robson65, zachycuje pohyb celé paschální události, smrt, naději, hříšníka i vzkříšení.

Klepněte pro větší obrázek
3 x 3 + 3, foto: Robson65

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne

Určitě si přečtěte

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Extrémně jednoduchá dlouhá expozice s aplikací Spectre

Extrémně jednoduchá dlouhá expozice s aplikací Spectre

Mobilní fotografie má jiná specifika, než ta „dospělá“. Mobilní fotografové totiž nemají takové požadavky na manuální nastavení a často sáhnou po jednoduchém řešení, které vše obstará za ně.

1 Adam Kos

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

27 Helena Vyplelová

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Dva roky stará zrcadlovka EOS 200D se dnes dočkala nástupce s označením EOS 250D – podle výrobce se jedná o nejlehčí zrcadlovku na trhu, která nabídne výklopný a otočný displej.

21 Petr Březina

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

57 Petr Březina

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

Yashica přichází se třemi 35mm fotoaparáty: jednoduchým automatem i dvouokou zrcadlovkou

Yashica přichází se třemi 35mm fotoaparáty: jednoduchým automatem i dvouokou zrcadlovkou

Yashica se nevzdává. I přes nevalné ohlasy na předchozí projekt digiFilm Y35 hledá na Kickstarteru podporu pro trojici 35mm fotoaparátů a dvojici kinofilmů. Tentokrát společnost vsadila na jistotu a přichází s osvědčenými koncepty z minulého století.

3 Helena Vyplelová