5
Fotogalerie

Fotografie týdne: Petra

Dnešní fotografie týdne je na pomezí výtvarného umění a fotografie. Přemítá, na čem vlastně záleží a co můžeme z člověka skutečně poznat, i když jen tak leží na balíku slámy.

Spojení výtvarné kompozice a fotografie není jistě ničím novým a jde o téma, které jitří emoce nejen zde na DIGIareně, ale také v odborné komunitě či v akademickém světě.

Je signifikantní, že ač digitální fotografie znamenala velký posun v tom, jak se na „přirozené“ a „umělé“ snímky díváme, Národní galerie je nesbírá.

Zatímco klasická fotografie sází jen na malování světlem, výtvarná fotografie se snaží posunout sdělení někam dále. Pokud je výtvarná fotografie udělána dobře, je její obsah hlubší či intenzivnější než v neupravené variantě, avšak o to více náročné na nesklouznutí do kýče. Jistě nejednoznačně řešitelným problémem bude identifikace toho, co je a co není ještě ona ryzí původní fotografie – je ořez a nastavení barev v pořádku? Je vyvážení bílé, rozmazání či doostření stále ještě přijatelné?

Dnešní fotografie týden nese název Petra a zachycuje dívku v interakci s krajinou. Jde přitom o výňatek s mnohem širšího cyklu, který jakoby se snažil najít odpověď na otázku, kým Petra skutečně je, nebo – jinak řečeno – vytvořit z ní hermeneutický klíč k poznání přírody.

01.jpg 
Petra, foto: Darksome Photography

Přes všechny tyto pokusy ale úplného pochopení nedosáhneme, člověk se před námi jeví stále jako tajemství, i když o něm i mnoho víme. Darksome Photography, který je autorem snímku, zvolil zajímavý prostředek komunikace – na výšku postavený obdélník s téměř středovou kompozicí. To klade na celkovou výpravu fotografie velké nároky, které jsou, alespoň dle mého názoru, splněny velmi dobře.

Gratuluji autorovi k podařenému snímku a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších zajímavých fotografií uplynulého týden.

Fotografie s příznačným názvem Derniéra... pochází od fotografky belrok, která pracuje s nostalgickou atmosférou, výborným světlem a klasickou kompozicí. Obdélník respektující zlatý řez, linka vytvořená závojem slečny a jasný bod jejích zad a klobouku vytvářejí konstrukci celého záběru. Navíc se s dívkou můžeme dívat stejným směrem, což má dokreslit emocionální situaci na snímku.

02.jpg 
Derniéra..., foto: belrok

Pokud máte rádi fotografie pohybujícího se hmyzu, rozhodně by vaší pozornosti neměla uniknout Aeshna cyanea od -mysterious-, kterou doporučujeme především v původním formátu. Na snímku lze ocenit nejen pohyb a dynamiku či postřeh fotografa, ale také krásné detaily vážky i pozadí, kterým je věnována náležitá pozornost.

03.jpg 
Aeshna cyanea, foto: -mysterious-

Pro fanoušky geometrie, urbanistických záměrů a architektury, stejně jako těm, kteří mají rádi dobrou práci se světlem a stínem je určený záběr s názvem Světlo. Jsou na něm dva lidé, dva samostatné stíny, dva povrchy, dva osudy… Autorkou je Ivanna.

04.jpg 
Světlo, foto: Ivanna

A na závěr ještě jeden jarní pohled spíše ilustrativního charakteru se zelenou loukou, bílím kvítím a jedním stromem v podání snímku Vzpomínka jarní nerozhodnosti od Vladimíra Smolíka.

05.JPG
Vzpomínka jarní nerozhodnosti, foto: Vladimír Smolík

Určitě si přečtěte

Články odjinud