Fotografie týdne: Reklama na ticho...

18. prosince 2018
TWEET SDÍLET
Co je ticho? Zvukař nebo fyzik by možná hledal cestu ve stanovení minimální intenzity zvuku, nabízel by počet decibelů, od kterých je možné o tichu hovořit z pohledu přírodních věd. Existuje ale takové ticho?

Odpovědi je možné nalézt hned dvě a obě negativní. Ta první bude fyzikální – tichem bychom mohli myslet absolutní nepřítomnost částic, dokonale nulovou hustotu i střední kinetickou energii částic. Kvantové fluktuace, vznik částic a antičástic, ale ukazují, že ticho na nejnižších vrstvách hmoty neexistuje.

Vesmír sám šumí. Ostatně teorie strun počítá s jejich vibracemi v určitých módech, které mají za následek právě existenci hmoty. Nejde o zvuk, který by mohlo slyšet lidské ucho. Ale o možnost jistého hlubinného zaposlouchání se, ve kterém je nepřetržitý pohyb.

Pokud se člověk dostane do skutečně dobře izolované místnosti, po chvíli začne slyšet zvláštní šumění. Nejde přitom o zvuk z vnějšku, ale o slyšení vlastního těla – cirkulace krve, dýchání, tlukot srdce a mnoho dalšího absolutní ticho v biologickém slova smyslu neumožňují. Člověk je ticha neschopný, pokud nemá poškozená nervová spojení zodpovědná za slyšení.

Brání ještě něco skutečnému tichu? Martin Heidegger když analyzuje fenomén řeči říká, že člověk není schopen nikdy mlčet. Nemluvit neznamená nemít v hlavě slova. Naše bytí, uchopování světa i nás samotných je vždy realizováno slovy. Slovo je něco, co od existence člověka není možné (mimo krajní situace fyziologického poškození) oddělit. Ostatně bude to Friedrich Nietzsche, který řekne, že člověk je zvíře, které může slíbit. Je na něm vše zvířecí, mimo jazyk a možnosti s ním spojené. Člověk vstupuje do verbalizovaného světa, ze kterého není úniku.

Klepněte pro větší obrázek
Reklama na tichio, foto: Robson65

V některých věznicích se dříve používaly samotky, temnice. Forma trestu, vždy časově omezená, spočívající v tom, že byl člověk nechán pouze se svým vnitřním hlasem. Bez možnosti odpovědi, bez vizuálních vjemů, bez komunikace. Slovo a slyšení se zde oddělilo. Být sám ze sebou, nebýt zbaven slova, ale nemoci ho naplnit, byl jeden z nejtěžších trestů pro vězně. Antropologický model člověka, jako bytosti slova, které sděluje nejen fakta nutná k přežití, ale svůj vnitřní příběh a stav duše, je pro nás zcela samozřejmý, tak, že i dotek člověka a transcendentálního jsoucna bude doménou slova. Proroci slyší hlas, disponují slovem, které je kvalitativně jiné od toho běžného, ale přesto má stejnou sémantickou strukturu, aby bylo možné mu alespoň částečně porozumět.

Mlčící člověk je tak do jisté míry jen abstraktní konstrukt, který ve skutečnosti neexistuje. Přesto je útěk do ticha, přitažlivost mlčících trapistických klášterů nebo chuť toulat se přírodou či být na rybách, něčím, co vyhledáváme. Jsme bytosti řeči, ale hlukem města a světa jsme přesyceni. O Arseniovi, jednom z pouštních mnichů ranného křesťanství známého z apofthegmat, se říkalo, že když viděl člověka, utíkal před ním. Jako by slovo mohlo být vyřčené až v jistém tichu či alespoň jeho částečné realizaci. Ostatně Karl Rahner sepsal knihu Slova do mlčení, která právě s tímto pohledem na naše slovní já, počítala.

Snímek Reklama na ticho... je ukázkou místa, kam se právě za tichem utíká. Tichem, které umožní člověku nikoli nemluvit nebo se deverbalizovat, ale uslyšet sám sebe. Nutno dodat, že snímek ukazuje ještě jeden zajímavý rozměr tohoto místa, totiž, že v něm nejde o izolaci. Je to samota s druhými, ticho uprostřed myslí druhých s vědomím jistého vzájemného spojení myslí.

Gratuluji autorovi snímku, kterým je Robson65 k pěkné fotografii a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších zajímavých fotografií uplynulého týdne.

Josef Jeřábek pracuje s technicky precizním zpracováním a jistou dávkou tajemství. Co je to, co mu vítr přivanul na talíř? Co duch doby a znamení času dává každému z nás? Taková je m i c r o c h i r o p t e r a.

Klepněte pro větší obrázek
m i c r o c h i r o p t e r a, foto: jerabek-josef

Ivan 76 nabízí pozvánku na pod-zimní procházku s fotografií …. Na čas, který leží před zimou – prostor mlhy, tišení a brzkých soumraků.

Klepněte pro větší obrázek
..., foto: Ivan 76

A na závěr ještě snímek, který by při prvním čtení mohl zamířit do fotobanky, při druhém může bavit a těšit jistou hravostí, strukturou v minimalismu, dobrým okem. Takový je Když to letí, tak do toho nerýpej od babyvrba.

Klepněte pro větší obrázek
Když to letí, tak do toho nerýpej, foto: babyvrba

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Nikon představil trojici novinek pro své plnoformátové bezzrcadlovky: rozšířil portfolio kompatibilních objektivů, prostřednictvím firmwaru přidal nové funkce a pro filmaře uvedl speciální kit s externím mikrofonem a dalším příslušenstvím.

10 Helena Vyplelová

Digitálně, a přesto jen ve dvou odstínech

Digitálně, a přesto jen ve dvou odstínech

Budeme-li mluvit o kreativní či umělecké fotografii, jedná se obvykle o interpretaci skutečnosti, která je ovlivněna samotným autorem. A právě černobílá fotografie je v tomto směru jednou ze nejčastějších možností, jak divákům zprostředkovat umělecký záměr a zážitek.

5 Petr Březina

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

Helena Vyplelová

Aby byl sníh bílý: Tipy pro zimní fotografování

Aby byl sníh bílý: Tipy pro zimní fotografování

Každé roční období je pro fotografa výzvou. Nejinak je tomu v zimě, kdy máte možnost zaznamenat originální scény.

3 Karel Horký

Jak vytvořit vánoční kýč

Jak vytvořit vánoční kýč

Chcete vyrobit vlastní vánoční foto či pohled? Možností jak vytvořit opravdový kýč je celá řada. U fotografií spolehlivě fungují rámečky.

7 Michal Černý

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina

Formáty obrázků

Formáty obrázků

Obrázky je možné ukládat v několika různých formátech, ačkoliv se nejčastěji používá grafický formát JPEG, existují i další typy. Na internetu se setkáte s omezeným počtem formátů.

47 Prokop Baron