DIGIarena.e15.cz

Fotografie z Vietnamu odhaleny po 45 letech

Charlie Haughey, americký voják, který bojoval ve válce ve Vietnamu, otevřel po 45 letech pečlivě uschovanou schránku se svými negativy a rozhodl se je všechny digitalizovat.
Fotografie z Vietnamu odhaleny po 45 letech

Výsledkem je série fotografií, která doslova bere dech. Haughey narukoval do americké armády v říjnu roku 1967. Bylo mu tehdy 24 let a studoval na univerzitě v Michiganu, než mu došly peníze a začal pracovat v továrně na výrobu plechů.

Poté přišla výzva k narukování a to znamenalo, že bude muset odsloužit službu ve Vietnamu jako obyčejný střelec. Po 63 dnech ve Vietnamu z něj však udělali fotografa, takže tvořil snímky pro americkou armádu a noviny. Od svého plukovníka přitom dostal následující instrukce: „Nejsi bojový fotograf. Jde hlavně o zvýšení morálky. Pokud uvidím v novinách obrázky svých mužů, jak provádějí svou práci se ctí, tak si ve Vietnamu můžeš dělat, co chceš.“

Klepněte pro větší obrázek
Voják se sklopenou hlavou v náklaďáku, který míří na bojiště. Vybaven neprůstřelnou vestou, helmou, puškou M16 a také modlitbami. Všechny fotografie najdete na Flickru

Za období trvající od března roku 1968 do května 1969 tak Haughey nafotil téměř 2000 fotografií. Všechny negativy si vzal domů a tam také zůstaly ležet dalších 45 let, během kterých sice sešly z očí, ne však z mysli. Haughey se rozhodl vytáhnout je na světlo světa až nyní a digitalizovat pomocí skeneru.

Ze začátku bylo pro něj těžké na fotografie vůbec pohlédnout a mluvit o nich, obzvláště když neznal osud osob zachycených na snímcích. Jakmile dosáhl mety 1700 digitalizovaných snímků, přehrál si je všechny naráz, takže tři dny nespal. Nyní se pomalu začíná vyrovnávat s emociálním dopadem, který na něj fotografie stále po několika desetiletích mají.

Klepněte pro větší obrázek 
Sledujte také Charlieho profil na Flickru, kde by měl publikovat další snímky

Spolu s týmem dobrovolníků vytvořil sérii, jež bude prezentována od 5. dubna v galerii ADX v Portlandu v americkém státě Oregon. Ve válečné zóně je bohužel těžké vést si poznámky a tak u některých fotografií chybí popisky. Díky zveřejnění však mohou být získány nové informace. Postupně budou na internet vyvěšovány další Haugheyovy fotografie.

Klepněte pro větší obrázek
Charlie Haughey se svým fotoaparátem a expozimetrem.  Všechny fotografie najdete na Flickru
 
V článku uvádíme pouze malý výběr ze všech zveřejněných snímků. Kompletní sérii naleznete na stránkách Big Picture.
 
Další článek
celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Ty fotky mají úžasnou atmosféru, je to ze ži… honza.tip 30. 3. 2013, 21:59
ne neee, je dobre že to napísal...zrejme je … Peter 30. 3. 2013, 20:44
Dobrý článek a supr fotky. Olda Polda 30. 3. 2013, 20:05
Jsme v kontaktu se zastoupením autora, takže… Petr Březina 30. 3. 2013, 11:40
Nastuduj si nieco o definicii komercneho uce… Q 30. 3. 2013, 07:53

Další podobné články

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

Jsou témata běžná, témata kontroverzní a pak taková, nad kterými se rozvine konstruktivní diskuze a mnoha čtenářům přinesou i nové poznatky a informace. Vybrali jsme ty nejčtenější články uplynulého roku, snad se dozvíte i něco nového.

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

Co přinesla Photokina 2016 a jaké trendy nás čekají?

Co přinesla Photokina 2016 a jaké trendy nás čekají?

Mezinárodní svátek všech fotografů a fotovýrobců – především pak těch, kteří se zaměřují na techniku pro fotografování – veletrh Photokina před týdnem skončil Co se na veletrhu objevilo a jaké jsou trendy?

Steve McCurry – Photographer: Vše, co jste chtěli vidět

Steve McCurry – Photographer: Vše, co jste chtěli vidět

Na brněnském hradu Špilberku je od čtvrtka 12. 5. 2016 k vidění početný soubor fotografií světoznámého reportážního fotografa Steva McCurryho. Představen je unikátní průřez celým autorovým dílem.

Canonu klesají tržby – na vině jsou bezzrcadlovky

Canonu klesají tržby – na vině jsou bezzrcadlovky

METROPOLives – na cestě evropskými městy

METROPOLives – na cestě evropskými městy

Amsterdam, Berlín, Londýn či Benátky – evropská města, která jsou svým významem pro vlastní zemi důležitá a zásadní. Tyto metropole kulturního a politického života jsou notoricky známé, někdy však možná až moc.

Jak se fotí barevné běhy a jak se na ně připravit?

Jak se fotí barevné běhy a jak se na ně připravit?

Barevné běhy jsou čím dál populárnější. Loni se konal v celé ČR jeden, letos jen v Praze už tři. Nutno ale uznat, že pro fotografa je to vděčná příležitost – pestrobarevná s pohodovou atmosférou, radost fotit.

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Všichni slaví Silvestra, zatímco my sedíme v letadle směr Buenos Aires. Že už je Nový rok poznáme jen podle toho, že pilot v interkomu odpočítá od pěti do nuly, načež se ozve vlažný potlesk několika lidí...