Fotografové versus internet

Fotografové versus internet

Londýnský fotograf John McMurtrie, který se specializuje na fotografování koncertů a nejrůznějších hudebníků popsal své zkušenosti s krádežemi snímků na internetu s prakticky nevymahatelným autorským právem

J. M.: Proč ze mě děláš „blbce“ a využíváš moje fotky na svých stránkách?
Internet: Proč ne?
J. M.: Protože jsou to MOJE fotky, ne tvoje!
Internet: Ale jsou k dispozici na internetu!
J. M.: Fotky si objednal klient, který zaplatil za jejich exkluzivní využívání
Internet: Já za ně taky zaplatím.
J. M.: Nemám zájem, chci jen, aby si přestal používat moje fotky!
Internet: A když ne?
J. M.: V případě, když budou nadále porušována moje autorská práva, kontaktuje tě můj právní zástupce za porušování autorského zákona a podám na tebe žalobu.
Internet: Ale fotky jsem našel na internetu!
J. M.: Přestaň prostě používat moje fotky, ne všechny jsou volně dostupné!

O dva dny později

Internet: Hej, co to má znamenat? Obdržel jsem pokutu ve výši 1600 $ za porušování autorských práv!
J. M.: Varoval jsem tě, aby jsi nepoužíval moje fotky!
Internet: Ale to není fér!
J. M.: Stalo se…, varoval jsem tě zavčas!

Výše zmíněný rozhovor ilustruje situaci, která se stává dnes a denně. Jedná se o právní opatření při porušování autorských práv. Sám McMurtrie k celé problematice dodává: „Znám jednoho fotografa, který si vydělá více peněz podáváním trestních oznámení za nelegální zneužívání fotek než samotným focením.“

A pokračuje: „Nedávno jsem zjistil, že na internetu byl jeden z mých snímků použit na více než 200 webových stránkách. Celkem 129 webových serverů přitom bylo čistě komerčního charakteru, které spoléhají právě na výnos z reklamy. Nikdy dřív jsem nad podobným problémem nepřemýšlel, ale v poslední době mě problematika nezákonného zneužívání fotek čím dál více znepokojuje.“

Ghost-small-res-copyright-infringement-109-websites-660x417.jpg
Ukázka několika webových stránek, na kterých byly neoprávněně použity McMurtrieho fotografie

V případě, že dojde ke zneužití vašich fotografií, které si přitom objednala a zaplatila společnost (či osoba) určené pro její komerční účely, dochází k porušování nejen autorských práv, ale i narušování image podnikatelského subjektu. Proč by měl někdo platit fotografa za originální fotky, když si je lze bezplatně stáhnout z internetu. Pokud tomu tak bude, profesionální fotografové přijdou brzy na mizinu.

Je proto nutné, požadovat finanční náhradu za zneužití a porušování autorských práv. To se týká hlavně fotografií, které lze využít pro reklamní účely. Fotky pořízené ze svateb, soukromých oslav a jiných veselic nikdo na internetu pravděpodobně hledat nebude. V případě McMurtrieho se jedná o fotku pořízenou pro hudební komerční sféru.

V současné době již existují nástroje a aplikace, které vás upozorní na zneužití vašich fotografií. Nejdůležitější jsou upozornění na nelegální zneužití fotek komerčními společnostmi. Pomocí atraktivních snímků využitých k reklamním účelům jim totiž plynou obrovské zisky. Autorská práva fotografů nejsou v současné době žádným způsobem chráněna. Algoritmy sociálních sítí při použití jakékoliv fotografie odstraní jejich metadata a na vybrané snímky se pak nevztahují autorská práva. 

V minulosti byli fotografové zastoupeni speciálními agenturami. Ty poskytovaly za určitý obnos jejich fotografie novinám, časopisům a dalším zdrojům.  S nástupem internetu se však situace radikálně změnila. Dnes stačí danou fotku jednoduše stáhnout do počítače, odstranit metadata a je vyhráno. 

Zdroj: Petapixel.com

Určitě si přečtěte

Články odjinud