DIGIarena.e15.cz

Fotokniha trochu jinak

Vytvořit si vlastní kalendář anebo fotoknihu již v dnešní době není nemožné - šablony najdete v každém fotoeditoru. My se ale podíváme na program určený jen a pouze pro tvorbu fotoknih či kalendářů.

Program Book-Maker vychází v základu z programu Album Maker od společnosti MPhoto (www.m-photo.com), v České republice je pak distribuován v českém jazyce grafickým ateliérem Černý.

Tenjej lokalizoval a umožňuje jeho volné stažení pro vlastní potřebu na adrese www.book-maker.cz. Vzhledem k tomu to faktu je pak možné objednat vytištění knihy pouze u daného atelieru, výsledné album totiž není možné exportovat do otevřeného formátu.

Instalace programu je dílem okamžiku i pro málo zkušené uživatele, před instalací musíte dát pouze zkontrolovat, zda máte instalovaný Microsoft .NET Framework DotNET 2.0. Bez instalace tohoto prostředí nebude program fungovat. Na méně znalé pak mysleli i v ateliéru Černý a instalační balík DotNET 2.0 najdete přímo na jejich webu.

Klepněte pro větší obrázek 
Samotný instalační proces vám dá jasně najevo, kdo za programem stojí

Program Book-Maker je jedním z mnoha, ve kterém lze vytvořit fotoknihu či fotoalbum, podobných výsledků dosáhnete i s programem od společnosti Fotolab, která vyrábí tzv. cewe fotoknihy anebo například v Centru Fotoškoda, kde vám s výrobou fotoknihy či alba rádi pomohou. Snahou tohoto článku není obšírně popsat veškeré možnosti tvorby fotoalb a fotoknih, ale spíše upozornit i na alternativu velkých výrobců – posouzení kvality aplikace již ponechám na vás.

Kniha, album, kalendář nebo pohlednice?

Ze všech výše jmenovaných produktů si můžete v Book-Makeru vybrat. Základní výběr probíhá hned po spuštění programu, kdy se zobrazí pomocné okno s nabídkou pro vytvoření nového alba, otevření a editaci již stávajícího anebo možnost pokračovat bez výběru. Nás samozřejmě zajímá tvorba alba nového, po klepnutí na danou ikonu se objeví další okno pro výběr typu alba/kalendáře/knihy.

Klepněte pro větší obrázek 
K dispozici je celkem osm typů výsledných tiskovin.

Dalším krokem je výběr snímků do alba, k tomu přejdete pomocí velké modré šipky v pravém horním rohu okna. Program má integrovaného průzkumníka, který se zobrazí v dalším kroku – vlevo je zobrazen strom s adresáři, ve středním okně pak vidíte náhledy snímků ve vybrané složce, zcela vpravo je finální výběr snímků. Vybírat obrázky do poslední skupiny je možné po jednom anebo označením (klepnutí myší spolu se stiskem Ctrl) vybrat požadované a jedním stiskem šipky je přesunout.

Klepněte pro větší obrázek 
Poměrně intuitivní je přidávání snímků do alba

Optimální rozložení

Třetí krok tvorby fotoalba je určen pro nastavení uspořádání snímků na stránce, v nabídce je celkem osmnáct různých návrhů uspořádání. Filtrovat je můžete také jednoduchým rozbalovacím menu s volbou 1 až 8 obrázku na dvojstranu.

Poslední krok pro nastavení alba slouží k výběru pozadí stránek. Tato nabídka je velmi široká, na výběr je pozadí v plné barvě – celkem 24 odstínů. Nenajdete-li žádný vyhovující, můžete si pomocí volby Uživatelská barva namíchat vlastní požadovaný odstín. Poslední volba – Všeobecné – nabídne téměř stovku různých pozadí. Při výběru pozadí a především jeho barvy pamatujte na to, jaké snímky budete na stránky umisťovat. Raději volte decentní a jednoduché pozadí než složité grafické prvky na barevném podkladu – slovy klasika: v jednoduchosti je krása.

Klepněte pro větší obrázek 
Vhodné neutrální pozadí budete hledat obtížně

Po výběru vhodného pozadí a stisku šipky začne program pracovat, v závislosti na množství snímků pracuje několik sekund či minut, než vytvoří náhled alba určený pro další editaci. O průběhu jste informování dialogovým oknem se zobrazením dokončeného množství v procentech.

Detailní doladění

Jakmile program dokončí výpočet, zobrazí se v hlavním okně programu náhled stránek alba. Ve spodní části se můžete přepínat na jednotlivé dvoustrany, v prostředním okně je náhled dvoustrany, do níž můžete libovolně umisťovat snímky, zvětšovat či zmenšovat je a také dále upravovat. Zcela vlevo je lišta, kde můžete dodatečně měnit pozadí, vkládat připravené obrázky, rámečky anebo využít jednoduchých efektů jako je převod do černobílé (v tomto případě však raději upravte snímky předem v plnohodnotném editoru).

Pod náhledem dvoustrany najdete sadu ikon sloužících pro přidání či odstranění stránky, přemístění stránky, otočení obrázku či vložení textu – při najetí kurzoru nad ikonu se zobrazí její význam. V pravém sloupci jsou pak seřazeny vložené obrázky, jejich přetažením na náhled strany je umístíte do alba. K dispozici je v tomto sloupci také možnost přidat či odebrat obrázky ze seznamu a případně odstranit efekt červených očí.

Klepněte pro větší obrázek 
V posledním kroku je možné ještě individuálně upravit snímky a jejich pozici ve stránce alba

Pokud jste album doladili podle představ, doporučujeme ještě provést jeho kontrolu. Pro zobrazení zvolte menu Náhled | Ukaž náhled alba (Ctrl+I), kdy se album otevře v jednoduchém flashovém prohlížeči. Následně již zbývá pouze odeslat objednávku pomocí menu Objednávky | Objednat album.

Další článek
celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Pokud to není placená inzerce, tak ten článe… Petr 30. 4. 2013, 14:06
Chce to odřádkovat dvakrát Martin Kozak 30. 4. 2013, 12:39
Proč mi to neřádkuje? Radek71 30. 4. 2013, 12:05
Existují dvě marketingové fráze: 1) Vložky … Radek71 30. 4. 2013, 12:05
Tohle působí spíše jako placená inzerce. Pod… clie 30. 4. 2013, 09:12

Další podobné články

Zoner Software vydal nové sestavení pro Zoner Photo Studio X

Zoner Software vydal nové sestavení pro Zoner Photo Studio X

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Fotograf a programátor Felix Sun konečně přišel s tím, po čem jistě mnozí touží. S aplikací Windowed totiž už můžete nahrávat příspěvky na Instagram i z vašeho počítače.

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro se zařadí do rodiny aplikací Pixelmator už na podzim tohoto roku. Vývojáři na něm usilovně pracovali po dlouhých pět let. Aplikace bude kompletně přepracována a bude mít novou „ease-of-use“ úroveň ovládání.

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm inovoval svou řadu bezzrcadlovek střední třídy s přídomkem „X-E“. Třetí generace nabízí nový snímač, vylepšené ovládání a automatické ostření, 4K video i dotykovou obrazovku…

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Rok po uvedení nového programu Zoner Photo Studio X se rozhodla brněnská společnost vydat větší aktualizaci programu, která zároveň přináší zásadní novinky pro retušování fotografií.

Google poukázal na nedostatečnost ochrany snímků vodoznakem

Google poukázal na nedostatečnost ochrany snímků vodoznakem

Je ochrana snímků prostřednictvím dávkové aplikace vodoznaků spolehlivá? Nový algoritmus Googlu dokazuje, jak snadno, zcela automaticky lze pomocí umělé inteligence tuto ochranu prolomit. Bezpečnější metoda však existuje.

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Míváte-li problém, kterou fotografii z konkrétní série vybrat jako tu nejkvalitnější a nejlíbivější, aplikace Cinnac vám to poví. Ne tedy přesně ona, ale sami uživatelé sítě.