FOTOmobilní novinky – Oppo vměstnalo 10× teleobjektiv do 7mm těla, Nokia má 5 očí a Apple učí fotografovat

27. února 2019
TWEET SDÍLET
FOTOmobilní novinky – Oppo vměstnalo 10× teleobjektiv do 7mm těla, Nokia má 5 očí a Apple učí fotografovat
Na veletrhu MWC 2019 se výrobci fotomobilů předhánějí, kdo přijde se zajímavějším řešením. Oppo už brzy uvede na trh model s 10× optickým zoomem, Nokia se naopak snaží zaujmout modelem s pěti objektivy.

Oppo, 10× teleobjektiv a tloušťka méně jak 7 mm

Na konci ledna jsme vás informovali, že společnost Oppo chystá fotomobil s desetinásobným optickým přiblížením. A protože ve španělské Barceloně právě probíhá Mobile World Congress 2019, uveřejnila společnost nové informace o tomto chystaném modelu.

Klepněte pro větší obrázek 
Stabilizační přesnost 0,001445 stupňů je poměrně působivá.

Ten by měl nabídnout tři objektivy zadního fotoaparátu, kdy ten hlavní bude disponovat 48Mpx snímačem, dále bude přítomen 120° ultra širokoúhlý objektiv a již zmíněný 10× teleobjektiv. Zařízení tedy pojme ekvivalenty od 16 po 160 mm. Hlavní kamera i teleobjektiv budou přitom disponovat i optickou stabilizací a společným modulem automatického ostření.

FOTOmobilní novinky – Pixel 3 fotí lépe než iPhone X a Oppo má 10× periskopový zoom

FOTOmobilní novinky – Pixel 3 fotí lépe než iPhone X a Oppo má 10× periskopový zoom

Google rozjel novou reklamní kampaň, která má vypíchnout fotografické možnosti jeho Pixelu 3 před konkurencí, konkrétně před iPhonem. Společnost Oppo pak představila desetinásobný optický zoom, který najde uplatnění v moderních fotomobilech.

1 Adam Kos

Společnosti se všechna tato technika povedla vměstnat do těla telefonu o celkové tloušťce pouhých 6,76 mm. Samozřejmě muselo dojít i na kompromisy, konkrétně tedy o vypuštění 3,5mm jack konektoru pro sluchátka a NFC. Telefon by měl být dostupný ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Nokia 9 PureView a 5 očí

Kdo by na MWC nepředstavil telefon se třemi objektivy, jako by nebyl. Učinily tak např. společnosti, jakými jsou LG (modely V50 a G8) nebo Sony (model Xperia 1). O tom, že model Nokia 9 PureView přijde s pěti objektivy se ví už nějakou tu dobu. Aktuálně ale vyšlo najevo, k čemu vlastně jednotlivé objektivy slouží.

Klepněte pro větší obrázek 
Pět objektivů – jeden výsledný snímek. Nokia chce způsobit revoluci v mobilní fotografii.

Nokia se totiž snaží o revoluci a nejde cestou tří objektivů, kdy má každý jinou ohniskovou vzdálenost. Každý z pěti 12Mpx objektivů Nokie 9 PureView disponuje ekvivalentní ohniskovou vzdáleností 28 mm a clonou F1,8. Tři jsou monochromatické, dva pak RGB. Přítomen je i modul k zachycení informací o hloubce scény.

Výsledný snímek se tedy skládá z dat pořízených všemi pěti objektivy. Díky tomu poskytuje lepší detaily i dynamický rozsah. Telefon takto totiž posbírá až 10× více světla. Všechny pořizované fotografie budou tedy automaticky HDR snímky. V telefonu je také přímo aplikace Adobe Lightroom pro editaci fotografií. Ty bude možné pořizovat i ve formátu RAW.

Klepněte pro větší obrázek 
Objektivy doplňuje i modul snímající hloubku ostrosti a přisvětlující LED.

Nokia 9 PureView by měla být dostupná během měsíce března, a to za cenu cca 699 dolarů (cca 16 tisíc Kč – v tuzemsku je k ceně nutné přičíst daň). Jestli se Nokii povede odladit hardware se softwarem a výsledné fotografie budou opravdu vypadat tak, jak společnost slibuje, už brzy zde možná budeme mít nového krále fotomobilů.

Apple, Portrétový režim a výuková videa

Apple chce, abychom fotografického potenciálu jeho telefonů iPhone využívali maximální možnou měrou. Proto také čas od času vydá několik výukových videí, která jsou zaměřena na danou problematiku. Tu ale běžnému uživateli podávají maximálně srozumitelnou formou.

Aktuálně tak na svém YouTube kanálu vydal čtveřici návodů, přičemž stopáž každého z nich nepřesahuje 50 sekund. První se věnuje vyhledávání v galerii fotografií. V aplikaci Fotky tak stačí zvolit záložku Hledat a nahoře zadat klíčové slovo. To může mít podobu jmen lidí, ale může se jednat i o názvy míst či obecná hesla jako jsou pes, kočka atd.

Následující video se opět točí kolem Applem tlačené softwarové hloubky ostrosti. Jde na to ale zcela od základu. Nejprve je tedy nutné zvolit v aplikaci Fotoaparát režim Portrét. Míru rozostření si pak určíte posuvníkem skrývajícím se pod volbou symbolu „f“. Nakonec je samozřejmě nutné stisknout spoušť.

To, že jde vybrat náhledový snímek ze sekvence Live Photos, mnoho uživatelů neví. Stačí k tomu jen vybrat živou fotografii ve vašich fotkách a stisknout nabídku Upravit. V časové ose pak jen přejedete prstem na ten snímek, který chcete právě jako titulní mít a zvolit zde nabídku Nastavit jako titulní fotografii, která se zobrazuje hned nad ním.

I poslední video se zaměřuje na portréty, konkrétně na určení nasvícení scény. Pokud tedy máte navolený režim portrét, zobrazí se vám nad ikonou spouště různé možnosti nasvícení. Jednoduchým sunutím prstu po displeji si pak vybíráte takové, které scéně sluší nejvíce. Nakonec je samozřejmě nutné stisknout spoušť fotoaparátu. Nasvícení lze kdykoli změnit i po samotném pořízení snímku. Stačí si jej rozkliknout ve vašich Fotkách a dát Upravit.

Témata článku: Technika, Fotomobily, iPhone, iOS

Určitě si přečtěte

Byla jsem v Černobylu a pojedu tam znovu... (cestopis)

Byla jsem v Černobylu a pojedu tam znovu... (cestopis)

Uběhl rok a půl, co jsem začala vážně uvažovat o uskutečnění cesty do Černobylu a Pripjati. Už jako malá jsem ráda prozkoumávala půdu babiččina domu a měla ráda věci bez známek nedávného života.

29 Zuzana Součková

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

46 Helena Vyplelová

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

57 Petr Březina

Fotografie týdne: V mlžném lese

Fotografie týdne: V mlžném lese

Lesy mají od nepaměti své speciální kouzlo a magickou přitažlivost. Jsou pro nás spojené s fenoménem dostupné přírody, do které můžeme vyrazit z města, s jistým dobrodružstvím, ale také meditačním či estetickým zážitkem.

Michal Černý