FOTOmobilní novinky – Oppo vměstnalo 10× teleobjektiv do 7mm těla, Nokia má 5 očí a Apple učí fotografovat

27. února 2019
TWEET SDÍLET
FOTOmobilní novinky – Oppo vměstnalo 10× teleobjektiv do 7mm těla, Nokia má 5 očí a Apple učí fotografovat
Na veletrhu MWC 2019 se výrobci fotomobilů předhánějí, kdo přijde se zajímavějším řešením. Oppo už brzy uvede na trh model s 10× optickým zoomem, Nokia se naopak snaží zaujmout modelem s pěti objektivy.

Oppo, 10× teleobjektiv a tloušťka méně jak 7 mm

Na konci ledna jsme vás informovali, že společnost Oppo chystá fotomobil s desetinásobným optickým přiblížením. A protože ve španělské Barceloně právě probíhá Mobile World Congress 2019, uveřejnila společnost nové informace o tomto chystaném modelu.

Klepněte pro větší obrázek 
Stabilizační přesnost 0,001445 stupňů je poměrně působivá.

Ten by měl nabídnout tři objektivy zadního fotoaparátu, kdy ten hlavní bude disponovat 48Mpx snímačem, dále bude přítomen 120° ultra širokoúhlý objektiv a již zmíněný 10× teleobjektiv. Zařízení tedy pojme ekvivalenty od 16 po 160 mm. Hlavní kamera i teleobjektiv budou přitom disponovat i optickou stabilizací a společným modulem automatického ostření.

FOTOmobilní novinky – Pixel 3 fotí lépe než iPhone X a Oppo má 10× periskopový zoom

FOTOmobilní novinky – Pixel 3 fotí lépe než iPhone X a Oppo má 10× periskopový zoom

Google rozjel novou reklamní kampaň, která má vypíchnout fotografické možnosti jeho Pixelu 3 před konkurencí, konkrétně před iPhonem. Společnost Oppo pak představila desetinásobný optický zoom, který najde uplatnění v moderních fotomobilech.

1 Adam Kos

Společnosti se všechna tato technika povedla vměstnat do těla telefonu o celkové tloušťce pouhých 6,76 mm. Samozřejmě muselo dojít i na kompromisy, konkrétně tedy o vypuštění 3,5mm jack konektoru pro sluchátka a NFC. Telefon by měl být dostupný ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Nokia 9 PureView a 5 očí

Kdo by na MWC nepředstavil telefon se třemi objektivy, jako by nebyl. Učinily tak např. společnosti, jakými jsou LG (modely V50 a G8) nebo Sony (model Xperia 1). O tom, že model Nokia 9 PureView přijde s pěti objektivy se ví už nějakou tu dobu. Aktuálně ale vyšlo najevo, k čemu vlastně jednotlivé objektivy slouží.

Klepněte pro větší obrázek 
Pět objektivů – jeden výsledný snímek. Nokia chce způsobit revoluci v mobilní fotografii.

Nokia se totiž snaží o revoluci a nejde cestou tří objektivů, kdy má každý jinou ohniskovou vzdálenost. Každý z pěti 12Mpx objektivů Nokie 9 PureView disponuje ekvivalentní ohniskovou vzdáleností 28 mm a clonou F1,8. Tři jsou monochromatické, dva pak RGB. Přítomen je i modul k zachycení informací o hloubce scény.

Výsledný snímek se tedy skládá z dat pořízených všemi pěti objektivy. Díky tomu poskytuje lepší detaily i dynamický rozsah. Telefon takto totiž posbírá až 10× více světla. Všechny pořizované fotografie budou tedy automaticky HDR snímky. V telefonu je také přímo aplikace Adobe Lightroom pro editaci fotografií. Ty bude možné pořizovat i ve formátu RAW.

Klepněte pro větší obrázek 
Objektivy doplňuje i modul snímající hloubku ostrosti a přisvětlující LED.

Nokia 9 PureView by měla být dostupná během měsíce března, a to za cenu cca 699 dolarů (cca 16 tisíc Kč – v tuzemsku je k ceně nutné přičíst daň). Jestli se Nokii povede odladit hardware se softwarem a výsledné fotografie budou opravdu vypadat tak, jak společnost slibuje, už brzy zde možná budeme mít nového krále fotomobilů.

Apple, Portrétový režim a výuková videa

Apple chce, abychom fotografického potenciálu jeho telefonů iPhone využívali maximální možnou měrou. Proto také čas od času vydá několik výukových videí, která jsou zaměřena na danou problematiku. Tu ale běžnému uživateli podávají maximálně srozumitelnou formou.

Aktuálně tak na svém YouTube kanálu vydal čtveřici návodů, přičemž stopáž každého z nich nepřesahuje 50 sekund. První se věnuje vyhledávání v galerii fotografií. V aplikaci Fotky tak stačí zvolit záložku Hledat a nahoře zadat klíčové slovo. To může mít podobu jmen lidí, ale může se jednat i o názvy míst či obecná hesla jako jsou pes, kočka atd.

Následující video se opět točí kolem Applem tlačené softwarové hloubky ostrosti. Jde na to ale zcela od základu. Nejprve je tedy nutné zvolit v aplikaci Fotoaparát režim Portrét. Míru rozostření si pak určíte posuvníkem skrývajícím se pod volbou symbolu „f“. Nakonec je samozřejmě nutné stisknout spoušť.

To, že jde vybrat náhledový snímek ze sekvence Live Photos, mnoho uživatelů neví. Stačí k tomu jen vybrat živou fotografii ve vašich fotkách a stisknout nabídku Upravit. V časové ose pak jen přejedete prstem na ten snímek, který chcete právě jako titulní mít a zvolit zde nabídku Nastavit jako titulní fotografii, která se zobrazuje hned nad ním.

I poslední video se zaměřuje na portréty, konkrétně na určení nasvícení scény. Pokud tedy máte navolený režim portrét, zobrazí se vám nad ikonou spouště různé možnosti nasvícení. Jednoduchým sunutím prstu po displeji si pak vybíráte takové, které scéně sluší nejvíce. Nakonec je samozřejmě nutné stisknout spoušť fotoaparátu. Nasvícení lze kdykoli změnit i po samotném pořízení snímku. Stačí si jej rozkliknout ve vašich Fotkách a dát Upravit.

Témata článku: Technika, Fotomobily, iPhone, iOS

Určitě si přečtěte

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

60 Helena Vyplelová

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

Canon EF 70–200 mm F2,8L IS III USM – smysluplná evoluce (test)

Canon EF 70–200 mm F2,8L IS III USM – smysluplná evoluce (test)

Canon představil v loňském roce novou verzi teleobjektivu EF 70–200 mm. Sám Canon jej nazývá „moderní klasikou“. Jde o třetí generaci dobře známého a dlouho úřadujícího děla se světelností F2.,8 po celém rozsahu.

Jakub Jíra

Sony A6400 přichází s nejrychlejším autofokusem a příznivou cenou

Sony A6400 přichází s nejrychlejším autofokusem a příznivou cenou

Společnost Sony představila lowendový model svého APS-C systému. Těšit se můžeme na inovovaný autofokus, výkonnější procesor a dotykový displej s možností vyklopení o 180 °.

12 Helena Vyplelová

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

Fotoaparát s funkcemi mobilu a možností výměny objektivů? S takovým konceptem se nyní snaží prorazit čínská společnost Yongnuo. Model YN450 je vybaven operačním systémem, 4/3 snímačem a bajonetem Canon EF.

7 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina