FOTOmobilní novinky – tři objektivy, ukradené účty a je bokeh sloveso?

22. února 2019
TWEET SDÍLET
Jak to tak vypadá, letos se budou fotomobily s třemi objektivy sekat jak na běžícím pásu. Jistě si nezapomeňte aktualizovat aplikaci Halide, která přidává nové funkce, a pokud pak používáte služby jako jsou EyeEm či Animoto, možná byste si měli změnit svá hesla.

A ještě je tu takový jazykový oříšek – Apple vydal novou reklamu upozorňující na možnost ruční změny hloubky ostrosti. A je poněkud kontroverzní.

Largan Precision, iPhone a tři objektivy

Společnost Largan Precision, která vyrábí fotografické moduly nejen pro iPhone, ale i další chytré mobilní telefony (Huawei, Oppo, Vivo, Samsung), uvedla, že letošní trend je ve třech objektivech nacházejících se na zadní straně zařízení. Nasvědčují tomu objednávky od různých subjektů, které má během letošního roku uspokojit. Se zprávou o tom, jestli je mezi nimi i Apple, však mlží.

Klepněte pro větší obrázek 
Kdo nebude mít ve své stáji telefon se třemi (a více) objektivy, jako by nebyl.

Jeden z objektivů by mohl poskytovat až pětinásobné optické přiblížení, čímž pravděpodobně nahradí běžné „teleobjektivy“ s dvojnásobným zoomem. Třetí objektiv by pak měl sloužit k lepšímu využití rozšířené reality.

Klepněte pro větší obrázek

To alespoň v případě, že by v září letošního roku přišel nový iPhone osazený třemi objektivy. Pokud k tomuto kroku Apple sáhne, pravděpodobně se bude jednat o jediný model značky, který tři moduly nabídne. Ale jak známo, kalifornská společnost se snaží rozšířenou realitu propagovat, jak může.

Bohužel pro Apple, ta ale příliš netáhne. Rozhodně se tedy nedá říci, že by mělo jít o zásadní „killer“ funkci a konkurenční výhodu nad ostatními výrobci telefonů.

Třetí objektiv by pak v tomto případě přinesl lepší paralaxový efekt, takže by nebylo nutné dodatečné osazení 3D senzorem. Apple se nehoní za megapixely, a i tak patří jeho iPhony mezi nejlepší fotomobily. Je tak otázkou, zda s třetí čočkou nedokáže vymyslet ještě něco víc. Něco, co využije i běžný uživatel.

Halide, RGB histogram a nová aplikace

Halide je aplikace pro telefony iPhone, která nabízí pohodlné ovládání jednou rukou, disponuje unikátní funkcí Focus Peaking a nabízí možnost pořizování záznamu do mnoha formátů, mezi kterými nechybí ani RAW. Aplikace je dostupná v obchodě App Store za částku 149 Kč.

Klepněte pro větší obrázek 
Na iPhonech X a novějších se RGB histogram zobrazuje v rohu displeje, hned vedle výřezu pro čelní kameru.

Vývojáři aktuálně přišli s novou verzí titulu (1.12), která použití posouvá zase o krok dál. Přibyl totiž barevný histogram. Ten tak každému mobilnímu fotografovi v reálném čase sdělí nejen to, jaké jsou úrovně jasu na snímané scéně, ale dá i povědomí o rozložení barevných kanálů.

Vylepšení pak doznala i funkce Smart RAW, která je nyní ještě chytřejší, protože byl vylepšen její algoritmus strojového učení. Vývojáři také uvedli, že by do konce měsíce února měli vydat novou aplikaci. Jakékoli bližší podrobnosti k ní ale ještě nezmínili.

Klepněte pro větší obrázek

EyeEm, Animoto a 617 milionů účtů

Společnost EyeEm zaslala uživatelům sociální sítě e-mail, ve kterém je informuje o incidentu s bezpečností dat. Hackeři totiž ohrozili na 22 milionů účtů této německé obrázkové sociální sítě. Odhalili nejen jejich jména, ale i e-mailové adresy a šifrované verze hesel. Zajímavé je, že celý incident se odehrál již v létě loňského roku, i když se na něho přišlo až nyní.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto vypadá rozesílaný e-mail společností EyeEm. Do redakce nám také přišel.

Důležité je však zmínit, že na uživatele má tento útok minimální dopad. Nebyly totiž ohroženy žádné finanční údaje ani jiné odměny za prodané fotografie apod. Incident také nijak neovlivnil fotografie nahrané do sítě. Díky šifrování hesel se pak útočníci nemohou ani dostat k žádnému z postižených účtů, i když s nimi prý čile obchodují na černém trhu – zejména tedy s e-mailovými adresami.

EyeEm – konkurent Instagramu bez hashtagů

EyeEm – konkurent Instagramu bez hashtagů

Chcete-li „žít“ na obrázkových sociálních sítích a z nějakého důvodu se vám Instagram prostě nelíbí, může pro vás být síť EyeEm tou pravou alternativou.

1 Adam Kos

Dle magazínu The Register bylo takto napadeno 16 služeb, ze kterých bylo ukradeno celkem na 617 milionů údajů o uživatelských účtech. Vyjma sítě EyeEm byl útok cílen i na uživatele Animoto, 500px, Artsy a Fotolog. Každý teoreticky postižený uživatel by si tak raději měl preventivně změnit své heslo k přihlášení se do dané sítě. Níže najdete kompletní výčet napadených služeb s vyčísleným počtem odcizených účtů.

 • 8fit (20 milionů)
 • 500px (15 milionů)
 • Animoto (25 milionů)
 • Armor Games (11 milionů)
 • Artsy (1 milion)
 • BookMate (8 milionů)
 • CoffeeMeetsBagel (6 milionů)
 • DataCamp (700 tisíc)
 • Dubsmash (162 milionů)
 • EyeEm (22 milionů)
 • Fotolog (16 milionů)
 • HauteLook (28 milionů)
 • MyFitnessPal (151 milionů)
 • MyHeritage (92 milionů)
 • ShareThis (41 milionů)
 • Whitepages (18 milionů)

Bokeh jako sloveso. Anebo ne?

Apple uveřejnil dva reklamní spoty, které upozorňují na možnost dodatečné úpravy bokeh efektu na snímku pořízeném v Portrétovém režimu. Tato funkce je totiž poměrně mladá (i když ji Halide umí od začátku své existence), nativně je dostupná až od systému iOS 12, který byl široké veřejnosti uvolněn teprve v září loňského roku.

První reklama jen demonstruje, jak lze rozostřit rušivé pozadí. Ta druhá je však o něco diskutabilnější. Apple v ní totiž používá slovo bokeh jako sloveso.

Jedná se přitom o japonské slovo, které ve fotografii označuje estetické kvality částí snímků nacházející se mimo rovinu ostrosti. A ano, je to podstatné jméno. Apple za něho dal apostrof s „d“ a používá jej jako sloveso. V češtině by jeho ekvivalent zněl jako „zbokehuji“ – alespoň hovoříme-li o vyjádření akce rozostřující snímek za rovinou ostrosti. Aby toho nebylo málo, nejen že Apple vymýšlí nová slova, ale i je špatně vyslovuje.

Bokeh efekt je módní a je skloňován v každé specifikaci moderního chytrého telefonu. Zavádět nová slova by však měla široká veřejnost (podobně tak vzniklo sloveso „googlit“), určitě ne společnost propagující jednu z mnoha funkcí vlastního produktu.

Témata článku: Technika, Fotomobily, iPhone, Fotoaplikace, iOS, 500px

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

Ceny TIPA 2019 potvrdily nadvládu plnoformátových bezzrcadlovek

Ceny TIPA 2019 potvrdily nadvládu plnoformátových bezzrcadlovek

Redakce odborných fotografických titulů vyhodnotily nejlepší produkty, které během minulého roku obohatily fotografický trh. Vítězné kategorie potvrzují dočasný ústup digitálních zrcadlovek ve prospěch profesionálních plnoformátových bezzrcadlovek.

15 Helena Vyplelová

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm oficiálně představil levný model APS-C bezzrcadlovky X-T30. Těšit se můžeme na výbornou obrazovou kvalitu díky novému snímači, jakož i na pokročilé video. To vše v kompaktním a finančně dostupném balení. Zajímavou novinkou je také širokoúhlý objektiv XF 16 mm F2,8 R WR.

11 Helena Vyplelová

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic dnes představil novou bezzrcadlovku Lumix G90, která je nástupcem více než dva roky starého modelu G80. Vedle nového snímače s vyšším rozlišením nabídne i další inovace.

83 Petr Březina