FOTOmobilní novinky – VSCO žaluje PicsArt, iPhone 6 nepatří do starého železa a Saramonic přichází s novým mikrofonem

13. dubna 2019
TWEET SDÍLET
A máme tu další soudní spor. Tentokrát tvůrci aplikace VSCO žalují ty z PicsArtu, že jim ukradli filtry. iPhone 6 stále umí pořídit kvalitní snímky, když s nimi vyhrává fotografické soutěže a společnost Saramonic minula se svým mikrofonem SmartMic + dobu.

VSCO, filtry a PicsArt

Společnost Visual Supply Company podala v Kalifornii žalobu proti tvůrcům aplikace pro úpravu fotografií PicsArt. Tvrdí, že ti obohatili obsah svého titulu o řadu fotografických filtrů, které nalezli právě ve VSCO. Celkem 17 zaměstnanců si tak mělo založit ve VSCO své účty a pomocí zpětného inženýrství si přisvojit 19 sad filtrů. Což je samozřejmě v rozporu s používáním titulu.

Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace PicsArt není jen o fotografiích, ale i o designu a grafice. VSCO jde oproti němu výhradně po úpravě vašich snímků.

Zástupci aplikace VSCO však sdělili, že se situaci pokusili napravit mimosoudně, a to už v únoru zaslaným dopisem společnosti PicsArt. V něm bylo požadováno, aby PicsArt ze své aplikace odstranil inkriminovaný obsah, poskytl účetní záznamy zisků a příjmů, které z něho plynuly a identifikoval zaměstnance, kteří za celou akcí stojí. Nyní samozřejmě bude požadovat i finanční kompenzace za ušlý zisk a na poplatky advokátů.

Společnost PicsArt vše samozřejmě popírá a aplikaci VSCO neoznačuje ani za svého přímého konkurenta a proti nařčení se hodlá bránit všemi dostupnými prostředky. Něco pravdy na tom ale nejspíš bude, protože z inkriminovaných 19 filtrů v aplikace najdete již jen dva.

iPhone 6 a Columbia Gorge photography contest

Mobilní fotografie má nejen své vlastní ceny (např. iPhone Photography Awards), ale snímky z telefonů se běžně objevují i napříč těmi prestižnějšími udíleními. Aktuálně vyhrál snímek pořízený iPhonem 6 soutěž neziskové organizace Columbia Gorge v americkém Portlandu. Jednalo se již o čtvrtý ročník udílení těchto cen.

Klepněte pro větší obrázek 
Stromy, sluneční světlo a mlha – to zaujalo porotce soutěže Columbia Gorge photography contest nejvíce. Také proto od nich tento snímek obdržel Velkou cenu.

Do soutěže bylo možné přihlásit snímky napříč pěti kategoriemi (kultura, scénická fotografie, divoká příroda, květiny a mladý fotograf). Vítězný snímek byl vyfocen Coleen Wrightovou u jezera Oswego v Oregonu 3. září 2018 a to za použití telefonu iPhone 6. Zajímavostí na tom je, že tento telefon byl představen již roku 2014.

iPhone Photography Awards 2018 zveřejněny

iPhone Photography Awards 2018 zveřejněny

Ceny iPhone Photography Awards, zkráceně iPPAWARDS, byly založeny už v roce 2007. Jedná se tedy o nejstarší fotografickou soutěž na světe, do které j emožné posílat snímky pořízené telefonem iPhone.

1 Adam Kos

Opět to tedy potvrzuje ten fakt, že nezáleží na tom, jakou technikou fotografujete, když nese výsledný snímek patřičné sdělení. Zde šlo konkrétně o to, jak se sama příroda dokázala vypořádat se zničujícím požárem, který ji postihl rok předtím. Vítězné snímky napříč všemi kategoriemi si můžete prohlédnout na webu soutěže.

Saramonic a externí mikrofon s 3,5mm jack konektorem

Společnost Saramonic představila nový externí mikrofon SmartMic+ pro zachycení jasnějšího zvuku nejen při natáčení videa. Má to ale jeden háček – do telefonu jej připojíte skrze 3,5mm jack konektor (TRRS). Vypadá to tak, že konstruktéři společnosti nesledují aktuální trendy, které již před dvěma a půl lety nastavil Apple u vlastního dua telefonů iPhone 7/7 Plus. Ty totiž jako první, a to bez jakýchkoli skrupulí, tento konektor zcela vypustily. A mnozí výrobci je od té doby zdárně následují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  
Mikrofon Saramonic SmartMic+ můžete používat jak se zařízeními s operačním systémem Android, tak iOS.

Pouzdro mikrofonu je vyrobeno z kovu, a lze jej směrovat dle vaší potřeby, abyste mohli mikrofon používat s přední i hlavní kamerou. Díky zarážce se vám také náhodně nepřetočí. Protože je SmartMic+ klasické plug-and-play zařízení, nepotřebuje žádné vlastní napájení. Energii si totiž bere z propojeného chytrého telefonu. Kompatibilní je také se všemi aplikacemi.

Jeho frekvenční rozsah je 75 Hz až 20 kHz, v balení mu nechybí ani molitan pro tlumení hluku větru, který zařízení zároveň chrání před prachem a nečistotami. Cena je stanovena na 59 dolarů (cca 1 350 Kč), objednávat můžete ihned.

Témata článku: Technika, Software, Fotomobily, iPhone

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

Fotoaparát s funkcemi mobilu a možností výměny objektivů? S takovým konceptem se nyní snaží prorazit čínská společnost Yongnuo. Model YN450 je vybaven operačním systémem, 4/3 snímačem a bajonetem Canon EF.

7 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina