45
Fotogalerie

Fotomobily pod vánoční stromeček [Vánoce 2012]

Před několika málo lety bychom v telefonu hledali fotoaparát marně, dnes je ovšem situace jiná, a proto se pojďme podívat co koupit a neprohloupit.

Dalo by se říci, že situace je přímo diametrálně odlišná, neboť existuje určitý segment trhu, který se dokonce podle kvality fotoaparátu v mobilním telefonu rozhoduje o koupi. Z přidané hodnoty se tak mnohým rázem stal jeden z hlavních důvodů pro nákup telefonu.

cht.jpg
Který fotomobil v nepřeberném množství značek a typů zvolit pod vánoční stromeček? Poradíme vám

V dnešním článku se podíváme na několik zajímavých kousků, které nás zaujaly svým umem a lze je tak bezesporu doporučit. Jestli tedy hledáte pod vánoční stromek, ať už pro sebe či někoho blízkého, mobilní telefon s použitelným digitálním fotoaparátem, jste tu správně. Tak jako vše se i mobilní telefony liší svou cenou. Při sestavování článku jsme si toho byli vědomi, a proto jsme mobilní telefony rozdělili do třech cenových kategorií.

Od pěti do dvaceti tisíc

První kategorii reprezentují telefony nejlevnější třídy. Nedá se však říci, že ruku v ruce s cenou jde i kvalita fotoaparátu v daném mobilním telefonu. V prvním segmentu do 5 500 Kč jsou zastoupeny převážně starší mobilní telefony, které v době svého uvedení měli cenu násobně vyšší než dnes a nyní tak představují velmi zajímavou volbu.

1.jpg
Fotomobily lze sehnat doslova za pár korun, ale také i za několik (desítek) tisíc, záleží na vás

V druhé kategorii nalezneme telefony doby jak současné, tak i té nedávno minulé. V tomto cenovém rozpětí už máme větší výběr. Třetí kategorii reprezentují telefony současné nejvyšší třídy s výjimkou loňského iPhonu 4S, který ovšem i na dnešní poměry podává velmi slušné fotografické výsledky.

Operační systémy

V přehledu se nám sešli zástupci hned několika mobilních platforem. Tradičně nejhojnější zastoupení má Android, který následuje Apple iOS, Windows Phone a dva dnes již paradoxně vymřelé systémy v podobě MeeGo a Symbianu.

os.jpg
Na poli mobilních smatrphonů je na výběr hned několik operačních systémů. V případě fotomobilů se ale výrazné rozdíly smazávají

Mobilní telefony v našem přehledu samozřejmě nejsou jedinými zástupci v dané kategorii. Náš výběr je ryze subjektivní záležitost založená na našich zkušenostech z recenzí a testů daných kousků. Máte jiný názor, podložený zkušenostmi a nejlépe také testovacími fotografiemi? Podělte se s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

Řeč megapixelů

Jak již určitě dobře víte, kvalitu fotoaparátu zdaleka nepopisuje pouze počet obrazových bodů, který je schopen zachytit. Zdá se, že krom uživatelů tento fakt pochopili i samotní výrobci telefonů a počty megapixelů se nám tak ustálily v rozumném rozsahu 5–12 Mpx. Mírné vybočení z této řady tak reprezentuje pouze Symbianová Nokia 808 PureView se svými 41 megapixely.

Pokračování 2 / 4

Fotomobily do 5 500 Kč

Jak již bylo řečeno, v této cenové kategorii najdete mobilní telefony, které v době svého uvedení patřili mezi vyšší střední třídu. To, že se udržely v prodeji až doposud, hovoří o jejich kvalitách.

HTC One V

Klíčové vlastnosti:

  • optimální velikost zařízení, kvalitní zpracování
  • 3,7" kapacitní LCD s dobrým obrazovým podáním
  • klasická (mini)SIM karta, podpora microSD
  • 5Mpix foťák s autofokusem, bleskem a funkcí rychlého sekvenčního snímání
  • nativní podpora DivX, Xvid

Hlavní nedostatky:

  • ze 4 GB vnitřní paměti je uživateli dostupný pouze 1 GB
  • fotoaparát nemá mechanickou spoušť
1.jpg2.jpg3.jpg

HTC One V patří mezi trojici smartphonů z řady One, která měla premiéru na mobilním kongresu v Barceloně. Běží na Androidu 4.0, nabízí výbornou konstrukci, rozumně zvolenou velikosti displeje a co je v našem případě nejdůležitější, kvalitní fotoaparát s rozlišením 5 Mpix.

Dokáže tudíž vyhotovit snímky v maximálním rozlišení 2 592 × 1 952 pixelů a je vybaven automatickým zaostřováním i přisvícením pomocí LED. Stejně jako jeho stájoví sourozenci řady One má funkci rychlého sekvenčního snímání a virtuální spoušť pro fotoaparát i kameru je na stejné obrazovce.

U tohoto kousku nás velmi potěšila zejména výborná světelnost F2.0, rychlý start a také závěrka. Podle výrobce trvá samotná spoušť fotoaparátu jen 0,7 sekundy a zaostření 0,2 sekundy, což oceníte například při sekvenčním snímání. Telefon dokáže nahrávat video v HD rozlišení. Mírným nedostatkem je fakt, že přístroj není vybaven hardwarovou spouští.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.


Sony Ericsson Xperia Ray

Klíčové vlastnosti:

  • atraktivní design
  • rozumné rozměry
  • odpovídající výbava za rozumnou cenu
  • odladěnost systému
  • perfektní displej

Hlavní nedostatky:

  • levně vyhlížející plastová část šasi
  • chybějící podsvětlení senzorových kláves
  • chybí mechanická spoušť fotoaparátu
1.jpg2.jpg3.jpg

Trendy mobilní doby jdou ruku v ruce s požadavky uživatelů. Není proto divu, že každým dnem čteme o nových a nových modelech, které mají stále větší úhlopříčky displejů, lepší fotoaparáty, nebo třeba více jader. Na uživatele, kteří upřednostňují eleganci a malé rozměry při zachování novodobého standardu, jakoby se zapomínalo. Právě pro ně je velmi pravděpodobně Ray trefou do černého.

Stylové tělo, perfektní displej, skvěle vyladěné ovládání. Přesně takový je Sony Ericsson Xperia Ray. Pakliže hledáte malého, vkusného elegána, nezáleží vám na špičkovém výkonu a neštítíte se značky Sony Ericsson jako čert kříže, pak je pro vás Ray jako stvořený. Zařízení malé svými rozměry, ale rozhodně ne duchem, podrobili v minulém roce kolegové na Mobilmanii standardním redakčním testům.

Xperia Ray obsahuje 8Mpix fotoaparát, kterému sekunduje přední VGA bratříček. Zadní kamerka je vybavena technologií Exmor R, která vylepšuje vlastnosti fotoaparátu při focení ve zhoršených světelných podmínkách. Manuální spoušť fotoaparátu chybí, fotky se pořizují klepnutím na displej. Stejně tak se startuje i končí záznam videa. To je schopen Ray zaznamenat v HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.


Sony Ericsson Xperia Arc S

Klíčové vlastnosti:

  • štíhlé tělo, originální design
  • kvalitní 4,2" kapacitní displej
  • Android 2.3.4 s budoucím updatem na 4.0
  • rychlé reakce prostředí
  • funkce xLoud
  • 1,4 GHz jednojádrový procesor

Hlavní nedostatky:

  • vůle v zadním krytu
1.jpg2.jpg3.jpg

Sony Ericsson Xperia Arc S, zástupce tehdejší nejvyšší třídy u tohoto výrobce, se veřejnosti ukázal několik měsíců po uvedení svého předchůdce (Sony Ericsson Xperia Arc). Jedná se tedy pouze o mírně vylepšeného bratříčka, oproti kterému přináší několik malých bonusů, nové barvy krytu, technologii xLoud a kupříkladu také rychlejší procesor. Pakliže tedy budeme striktně uvažovat o koupi z hlediska kvalit fotografie, tak chybu neuděláte ani v případě, když sáhnete po původním modelu.

Smartphonem zhotovíme video v HD rozlišení 1 280 × 720 bodů. Frekvence snímání videa je v tomto případě bohatě dostačujících 30 snímků za sekundu. Kamera automaticky zaostřuje i v průběhu natáčení videa, což je vzácná, ale o to lepší vlastnost. Osmimegapixelový fotoaparát také přišel s novou funkcí 3D snímání. Neznamená to však stereoskopické fotografování, ve skutečnosti se spustí zajímavě zpracované snímání panoramatické. Mobilem plynule snímáme scénu v naznačeném směru na displeji a takovýmto způsobem vytvoříme panorama, které se následně v galerii samo promítne. Vzhledem k absenci 3D displeje si trojrozměrný obraz na mobilu nevychutnáme, ale díky HDMI konektoru můžeme mobil připojit k 3D televizi.

Samotný fotoaparát potěší zejména čipem ExmorR, který pomůže při horších světelných podmínkách. V možnostech fotoaparátu nechybí standardní škála funkcí jako nastavení efektů, vyvážení bílé či kompenzace expozice.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.


Sony Ericsson Xperia Neo

Klíčové vlastnosti:

  • moderní design, pevné zpracování, kvalitní konstrukce
  • 3,7" kapacitní dotykový LCD displej
  • bohatá multimediální výbava
  • 8Mpix fotoaparát s technologií Exmor R
  • HDMI konektor

Hlavní nedostatky:

  • popisky funkčních kláves nejsou podsvícené
  • systém by místy potřeboval doladit
  • chybějící nativní podpora DivX
 1.jpg2.jpg3.jpg

Po funkcemi nabitém modelu Xperia Arc S je Neo o něco skromnější. Pozor, kompromisů ve srovnání s kompletnějším sourozencem však není mnoho. Nejpodstatnější je menší úhlopříčka displeje, která však nakonec může mnohým vyhovovat. Na oplátku přidává bytelnější konstrukci a pro mnohé tak znamená zajímavější koupi.

Spolu s vhodně zvolenými rozměry, výborným displejem a kvalitní multimediální výbavou se v pomyslných žebříčcích potenciálních prodejů umisťuje velmi vysoko. Největším konkurentem mimo vlastní stáj je HTC Desire S.

Důraz se u tohoto přístroje klade na obrazové snímání. Jednak máme k dispozici kvalitní 8Mpix fotoaparát s autofokusem a přisvětlovací LED a jednak také umíme nasnímat HD video v rozlišení 1 280 × 720 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu. Z praktické stránky musíme vyzdvihnout umístění čočky fotoaparátu. Zatímco u Xperia Arc jsme proklínali polohu při horní hraně a neustále překrývání záběrů prsty, Neo čočku usadil víc do středu. Chce to pořádnou dávku nešikovnosti, aby ruka fotografa snímání pokazila.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.

Pokračování 3 / 4

Fotomobily do 10 500 Kč

Další pětice reprezentuje mobilní telefony s novějším datem uvedení na trh (krom výjimky v podobě Nokie N8), těšit se tak můžete kromě kvalitních fotografií také na širší podporu technologií a funkcí, které jsou dostupné.

Nokia N8

Klíčové vlastnosti:

  • výbava
  • výborný fotoaparát
  • svoboda v nakládání s daty a ve spolupráci s počítačem
  • HDMI výstup
  • USB host (USB On-the-go)
  • pevná konstrukce

Hlavní nedostatky:

  • systém má rezervy v rychlosti a stabilitě
  • způsob vkládání textu
  • displej
  • dálkový ovladač napevno se sluchátky
1.jpg3.jpg2.jpg

Nokia N8 na trh přišla s 12Mpix fotoaparátem s optikou od společnosti Carl Zeiss, xenonovým bleskem a snímačem, který se vyrovná kompaktním digitálním fotoaparátům. N8 natáčí video v rozlišení 720p, při samotném natáčení bohužel ale vůbec neostří. Fotoaparát Nokie N8 je hitem, středobodem a hlavním argumentem pro její koupi.

V tomto případě se sice jedná o poměrně letitý telefon, nicméně pokud hovoříme o nejlepších fotomobilech, tak ho nelze opomenout. Někdejší vlajková loď finského výrobce nabízí i na dnešní poměry perfektní fotoaparát, někteří uživatelé ho dokonce označují jako nejlepší fotoaparát v mobilech vůbec.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.


Nokia N9

Klíčové vlastnosti:

  • atraktivní vzhled
  • skvělé dílenské zpracování
  • perfektní fotoaparát
  • operační systém MeeGo
  • dotykový AMOLED displej s jemným rozlišením

Hlavní nedostatky:

  • nedoladěný systém
  • nejistá podpora do budoucna
  • zelenání AMOLED displeje
  • zahřívání
1.jpg2.jpg3.jpg

Nokia N9, telefon, nebo chcete-li modla, ke které se dříve Nokia upínala jako ke své spáse. Po nástupu nového šéfa to ale vše dopadlo trochu jinak – tuhle písničku už samozřejmě všichni známe. Jaká je? Jaký je operační systém MeeGo? Stojí opravdu za to?

N9 je první, ale také zároveň poslední telefon nové platformy. Je to designově skvělý, elegantní telefon příjemných rozměrů a svěžího nádechu v podobě nezvyklého (a skvělého) nového operačního systému. Bohužel ale existuje hned několik věcí, které mu lámou vaz. Paradoxně to není největší strašák v podobě nedostatku aplikací a nulové podpory. Jedná se o neodladěnost celého systému (záseky, mrznutí, nelogičnosti, pomalé reakce), zvláštní rákosníčkovský efekt displeje při pohledu byť z minimálního odklonu od kolmé osy, a intenzivní zahřívání. Na druhou stranu lze jednoznačně pochválit použitý fotoaparát, softwarová klávesnice je také velmi povedená a její vibrační odezva je jedním slovem famózní. Design a dílenské zpracování rovněž na jedničku.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.


Nokia 808 PureView

Klíčové vlastnosti:

  • výjimečný fotoaparát
  • kvalitní konstrukce
  • dobrá výdrž baterie

Hlavní nedostatky:

  • operační systém bez budoucnosti
  • displej s tradičně nižším symbianovým rozlišením
1.jpg2.jpg3.jpg

Nokia 808 PureView je mobilní telefon s rozměrnějším, 4" dotykovým displejem AMOLED o rozlišení nHD, tedy 360 × 640 pixelů, který pohání jednojádrový procesor ARMv11 s taktem 1,3 GHz a sekunduje mu grafický čip Broadcom BCM2763. V jeho útrobách třímá Symbian verze Belle, který spolu s 512 MB RAM vládne 16GB internímu úložišti bez problémů rozšířitelnému o paměťové karty typu microSD.

Telefon má na dnešní dobu sympatické rozměry 123,9 × 60,2 × 13,9 mm a už méně sympatickou hmotnost 169 g. A co je v telefonu nejdůležitější? V Nokii 808 je to bezesporu fotoaparát. Ten dostal do vínku rozlišení 41 Mpix (efektivně 38 Mpix, rozlišení 7152 × 5368 pixelů) s optikou Carl Zeiss, autofokusem a xenonovým bleskem.

Zlí jazykové tvrdí, že Nokia 808 PureView je pohrobek z dob nedávno minulých. Tento telefon už nějaký ten pátek byl ve vývoji, když do Nokie dorazil Stephen Elop a rozpoutal svůj sňatek s Microsoftem. Z tohoto spojení nevzniklo nic jiného než řada Lumia. Co ale s rozjetým projektem Nokie 808? Inu zkusme telefon vydat a podle úspěchu revolučního fotoaparátu bude jasné, jestli se s okenními telefony vydat stejnou cestou. Zřejmě tak to tehdy ve Finsku vypadalo.

Nokia nicméně do tohoto telefonu zabalila to nejlepší, co bylo na skladě, tedy alespoň co se fotoaparátu týče.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.


HTC One X

Klíčové vlastnosti:

  • jemný 4,7" displej s vysokým rozlišením
  • kvalitní dílenské zpracování
  • rychlá odezva systému
  • kvalitní fotoaparát

Hlavní nedostatky:

  • nevyměnitelný akumulátor
  • absence slotu pro paměťovou kartu
1.jpg2.jpg3.jpg

HTC One X je nejvyšší zástupce této modelové řady. Telefon netrpí žádnou natolik zásadní vadou, která by pokazila celkový dojem. Těšit se můžete na perfektní displej, solidní fotoaparát, extrémní porci výkonu a v jeho kontextu rozumnou výdrž. Budete se muset smířit s nevyměnitelnou baterií, microSIM a absencí paměťové karty. To vše sice ve větším těle, stále však s přijatelnou hmotností.

Osmimegapixelový snímač představuje jeden z hlavních trumfů telefonu. Díky vysokému výkonu můžete s telefonem sázet jednu fotku za druhou, telefon nebrzdí pomalá karta a ukládá snímky do interní paměti jako na běžícím pásu. One X postrádá hardwarovou spoušť, na obrazovce zobrazí spoušť fotoaparátu i kamery najednou (pod sebou). Mezi jednotlivými módy se nepřepínáte, stisknete příslušné tlačítko a telefon fotí nebo natáčí.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.


Samsung Galaxy S II

Klíčové vlastnosti:

  • elegantní štíhlý design, nízká hmotnost
  • Super AMOLED Plus displej
  • podpora přehrávání všech nejpoužívanějších audio a video formátů
  • 8Mpix fotoaparát s autofokusem, bleskem a natáčením FullHD videa
  • kompletní konektivita včetně Wi-Fi 802.11 n, rychlý Bluetooth 3.0 a HDMI výstupu

Hlavní nedostatky:

  • nevhodně umístěný výdech hlasitého reproduktoru
  • chybějící mechanická spoušť fotoaparátu
  • chybí dioda nebo jinak řešená vizuální indikace zmeškaných událostí
1.jpg 2.jpg3.jpg

Samsung se po úspěchu někdejšího vlajkového modelu Galaxy S ocitl v nezáviděníhodné pozici. Musel dokázat, že tehdejší triumf nebyla jen náhoda a že 10 milionů celosvětově prodaných kusů androidového supersmartphonu má své opodstatnění. Také s tím se v Koreji počítalo, a proto přišel v případě nástupce na řadu větší a lepší displej, dvoujádrový procesor a několik dalších majoritních vylepšení.

Vestavěný 8Mpix fotoaparát pořizuje fotografie v maximálním rozlišení 3 264 × 2 448 bodů, použít lze i širokoúhlý formát 3 264 × 1 968 bodů, a dále několik menších rozlišení. Z pokročilejších funkcí stojí za zmínku rozpoznání mrknutí, stabilizace obrazu, nebo vylepšení kontrastu obrazu na displeji - tato funkce nejvíce přijde vhod při fotografování na přímém slunci.

Fotoaparát po přepnutí do režimu videokamery natáčí videa v rozlišení FullHD (1 920 × 1 080 pixelů) rychlostí 30 snímků za sekundu. Při přiblížení objektů na makrovzdálenost funguje i průběžné automatické ostření. Výsledné video ukládá mobil ve formátu MP4 dle výběru do vnitřní paměti, nebo na paměťovou kartu.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.

Pokračování 4 / 4

Fotomobily nad 10 500 Kč

Top třída mobilních telefonů především po stránce výbavy a výkonu. Zástupce z následujícícho výběru vám rozhodně neudělá ostudu ani fotografiemi ani výbavou pro každodenní použití.

Nokia Lumia 920

Klíčové vlastnosti:

  • fotoaparát
  • perfektní displej
  • hardwarová výbava
  • integrované bezdrátové nabíjení

Hlavní nedostatky:

  • rozměry a hmotnost
  • Windows Phone 8 stále ještě nejsou plně srovnatelné s konkurencí
1.jpg2.jpg3.jpg

Nokia Lumia 920 je současná vlajková loď z finských stájí. Je to jeden z telefonů, jehož prodejní úspěchy Nokii buďto vyšlou vzhůru, nebo naopak zahubí. Zařízení nabízí famózní fotoaparát, kvalitní IPS displej, dobrou hardwarovou výbavu a navíc přihazuje bezdrátového nabíjení. Na druhou stranu ale musíme podotknout, že telefon trpí i několika málo neduhy.

Předně jsou to rozměry a hmotnost – parametry, které nemusí sedět každému, Lumia 920 je totiž opravdový macek. Operační systém Windows Phone 8 také stále ještě není takovým systémem, jakým si jej Nokia a Microsoft malovali. O problémech s restarty a zamrzáním telefonů této platformy informovali nedávno kolegové na MobilManii, o vylepšeních a táhnoucích se nedostatcích pak uveřejnili dokonce samostatný článek. Ke koupi se tedy rozhodněte nejlépe po zralé úvaze.

Snímky pořízené čtenáři stejně jako testovací momentky pořízené redaktory u tohoto modelu nejsou bohužel k dispozici, neboť ještě nebyl recenzován.


Apple iPhone 4S

Klíčové vlastnosti

  • fotoaparát
  • perfektní displej
  • slušná hardwarová výbava
  • elegantní design
  • příjemné rozměry

Hlavní nedostatky

  • slabší výdrž baterie
  • cena
1.jpg2.jpg3.jpg

iPhone 4S je vzhledem i rozměry prakticky totožný se svým předchůdcem. Důležitější je ale to, co novinka nabízí uvnitř. Mezi nejdůležitější vylepšení patří 8Mpix fotoaparát s výbornou světelností a schopností natáčet FullHD video, dvoujádrový procesor Apple A5 a rychlejší datové přenosy. Významnou novinkou je v iPhonu 4S inteligentní asistentka Siri, díky které se iPhone naučil nejen poslouchat, mluvit, ale tak trochu i myslet.

iPhone 4S stejně jako předchůdce nabízí 3,5" IPS displej s rozlišením 640 × 960 pixelů, který však viděno optikou dnešních dní stále patří na špičku pomyslného žebříčku. iPhone 4S je vybaven nejen papírově skvělým fotoaparátem, ale i vylepšeným snímačem. Ten využívá technologii zpětného odrazu světla (back-illuminated sensor), kdy jsou fotodiody umístěny před elektroniku a dopadá tak na ně o 3/4 více světla. Kromě toho Apple připravil i vylepšenou optiku se světelností F2.4, nechybí ale ani LED blesk, zaostřování dotykem na displeji, přidávání informací o poloze nebo rozpoznávání obličejů. iPhone 4S zvládá nahrávání videa v rozlišení FullHD, tedy 1920 × 1080 pixelů.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.


Apple iPhone 5

Klíčové vlastnosti:

  • větší displej
  • nový procesor A6
  • design, materiály a dílenské zpracování

 Hlavní nedostatky:

  • iOS 6 a Apple mapy
  • chybí NFC
  • cena
  • nekompatibilní se starým příslušenstvím
  • nanoSIM
  • málo změn a vylepšení oproti předchozímu modelu
1.jpg2.jpg3.jpg

Tim Cook představil iPhone 5 světu 12. září v San Francisku a jak je u Applu zvykem, záhy po uvedení se telefon začal prodávat. Na velkých světových trzích to bylo v pátek 21. září, v České republice jen o týden později, tedy v pátek 28. září.

Při pohledu na fotoaparát i jeho základní technické parametry by se mohlo zdát, že od modelu 4S nedošlo k žádné změně, ale konstruktéři se museli vyrovnat s tenčím tělem telefonu a jak už je hezkou tradicí, chtěli také vylepšit obrazovou kvalitu. Kromě toho, že Apple použil na krytí fotoaparátu safír, slibuje i jasnější fotografie za špatných světelných podmínek. Fotoaparát je v mnoha ohledech stejný jako v předchozím iPhonu (8 MPix, BSI senzor, 5 čoček, světelnost F2.4), má ale nový obrazový procesor.

Zpracování informací mu jde znatelně lépe, a tak můžete cvakat jednu fotku za druhou. Novinkami je možnost focení při natáčení videa, zabudovaný režim panorama (s výslednými fotkami o velikosti až 30 MB) nebo stabilizace videa a detekce obličeje při natáčení 1080p videa. V aplikaci fotoaparátu kladně hodnotíme zvětšení softwarové spouště na displeji. Také přední kamerka si polepšila, má rozlišení 1,2 Mpix, nově zvládá točit v rozlišení 720p a taktéž disponuje BSI senzorem. Její kvalita se oproti předchozímu modelu rapidně zlepšila a věrnost barev je rozhodně na mnohem lepší úrovni.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.


Samsung Galaxy S III

Klíčové vlastnosti:

  • vyladěný systém, rychlá odezva
  • jemný a kvalitní displej
  • vysoký výkon
  • podpora paměťových karet
  • notifikační dioda
  • kvalitní sluchátka v balení
  • kvalitní fotoaparát

 Hlavní nedostatky:

  • provedení notifikační diody (vysoká svítivost)
  • kryt baterie se snadno poškrábe
  • rozměry
  • absence HDMI
  • nemožnost vypnutí zvuku závěrky fotoaparátu
  • cena
1.jpg2.jpg3.jpg

Samsung představil vlajkovou loď pro letošní rok, model Samsung Galaxy S III. Telefon nabízí 4,8“ Super AMOLED displej s rozlišením 1280 × 720 pixelů. Zařízení pracuje na operačním systému Android 4.0. Ice Cream Sandwich a prodává se s interní pamětí o kapacitě 16/32/64 GB. Telefon je napájen 2100mAh baterií, jeho rozměry činí 136,6 × 70,6 × 8,6 mm a hmotnost je stanovena na 133 gramů. Součástí hardwarové výbavy je mimo jiné Wi-Fi a/b/g/n, GPS/Glonass, NFC nebo Bluetooth 4.0. Na zádi nás pak čeká 8Mpix fotoaparát s autofocusem.

Osmimegapixelové fotky z Galaxy S III jsou věrné barevně, místy ale mají tendenci být až moc živé. Pořád se ale jedná o pěkné, syté snímky, žádnou vybledlou šeď. Obrázky jsou ostré, s prokreslenými detaily, místy postřehnete mírné přepaly, či jemný šum. Celkově se ale za obrazovou produkci pořízenou Samsungem nemusíte stydět. Pochvalu zaslouží rychlost pořizování fotek, telefonu nečiní potíže sázet jeden snímek za druhým. Rychlost závisí na rychlosti vašeho prstu, u každého snímku je totiž nutné znovu klepnout na spoušť.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.


HTC 8X

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní zpracování
  • barevná polykarbonátová konstrukce
  • NFC
  • LED dioda indikující nabíjení a stav baterie

 Hlavní nedostatky:

  • poměrně časté samovolné restarty
  • nízká hlasitost hovorového reproduktoru
  • jen 16 GB paměti bez slotu na microSD
  • cena
1.jpg2.jpg4.jpg

Ten výkonnější z dvojice aktuálních referenčních telefonů operačního systému Windows Phone 8 se na našem trhu ukázal jako první. HTC 8X je nejvýše postavený ve větvi produktů s tímto systémem, proto přichází s parametry hodnými vlajkové lodi, na druhou stranou ale i s cenou, která odpovídá nejvyššímu modelu.

Obě kamery telefonu se chlubí obrazovým snímačem od HTC a světelností F2.0. Hlavní kamerka má rozlišení 8 Mpix a kvalitní snímky zajišťuje BSI senzor, ve tmě pomáhá LED. Samozřejmostí už je 1080p video. HTC 8X je podle všeho vydařený telefon, až na samovolné restartování, které ovšem, stejně jako většina omezení, pramení z použitého systému Windows Phone 8. Rozhodně se tedy jedná o skvěle vybavený nástroj, který má co nabídnout a práce s ním bude jeho vlastníka těšit.

Snímky pořízené čtenáři naleznete v galerii tohoto přístoje, testovací momentky pořízené redaktory jsou k dispozici v jeho recenzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud