Fotoplanetky jsou na vzestupu, zkuste svoji vlastní

Fotoplanetky jsou na vzestupu, zkuste svoji vlastní

Takzvané fotoplanety jsou populárním způsobem, jak zaujmout diváka v případě velmi strukturovaného motivu, anebo velké barevnosti pořízené fotografie. Tento postup se nyní dostává i mezi filmaře.

Planetky fungují velmi jednoduše, na fotografii je zobrazený námět jakoby stočen do koule/kruhu, který má kolem sebe většinou oblohu. V případě vhodného námětu a následného zatočení dostanete velmi působivý snímek.

Planetky jsou poměrně starou technikou úpravy digitální fotografie a připomínají snímky pořízené extrémně širokoúhlý objektivem typu rybí oko. V případě rybího oka je však obraz mírně odlišný a použití úprav pro tvorbu fotoplanetky pravděpodobně snadno poznáte.

Tvorba planetky v počítači je poměrně snadná, předpokladem pro efektní snímek je samozřejmě vhodný námět a ideálně fotografie typu panorama s úhlem záběru 360°, abyste eliminovali nehezké švy v místě spojení stran snímku. Fotografie pro planetku by měla být rozhodně obdélníkového formátu na šířku, poté již stačí snímek stočit do koule a máte hotovo. Samozřejmě, čím víc si dáte záležet na zdrojové fotce, tím bude výsledek lepší.

Fotoplanetku můžete ale vytvořit i z jakékoliv jiné fotografie, pak se ovšem vyplatí dbát spíš na zajímavost námětu než na dokonalé spasování okrajů fotky. V takovém případě určitě doporučuji vyzkoušet některou z aplikací určenou především pro mobilní zařízení, celý proces výroby se značně zkrátí a nepotřebujete pokročilý fotoeditor.

Díky těmto aplikacím je tvorba planetek velmi jednoduchá a intuitivní, navíc nepotřebujete nic jiného než mobil s operačním systémem. Android od verze 4.3 navíc disponuje funkcí automatické tvorby panoramat anebo sférických fotografií, které lze s úspěchem pro tvorbu fotoplanetky využít.

Pro tvorbu fotoplanety v mobilu anebo tabletu lze s úspěchem využít některou z mnoha aplikací. Pro android doporučujeme například Small Planet anebo Planet fotoaparát – obě dvě jsou zdarma. V případě, že byste chtěli se snímkem dělat nějaké další úpravy – jak má planetka vypadat apod. – můžete vyzkoušet vcelku pohotový a intuitivní program Tiny Planet FX Pro, který je však placený.

Obdobná aplikace je dostupná pro platformu iOS a také pro Windows Phone a při troše hledání najdete celou řadu dalších aplikací, které tuto funkci umějí. Rozdíl je obvykle v kvalitě provedení výsledného snímku, především co se „švů“ týká. Dalším rozdílem je pak možnost další úpravy snímku před jeho finálním uložením.

Videoplanetky?

Podobně jako v některých dalších žánrech, i v tomto případě se inspirovali ti, kdo natáčejí video a postupně vznikají první krátká videa ve stylu videoplanetek. Jejich divácká úspěšnost je ještě větší neboť pohybující se snímek s brutálním sférickým zkreslením se vidí málokdy.

Jedno z prvních videí tohoto typu vypustil do světa fotograf Jonas Ginter, který natáčel šesticí kamer GoPro. Speciálně pro tyto účely si vyrobil na 3D tiskárně držák, do něhož všechny kamery umístil a začal s nimi simultánně natáčet.

1200px_360_degree_gopro_mount_3d_print_jonas_ginter.jpg 

Výsledné video patří k tomu nejzajímavějšímu, co můžete s tímto efektem na webu najít, Ginter jej navíc doplnil vhodnou hudbou, která odvede v případě videa velký kus práce.

Dalším podobný videem se pochlubil Ben Bloom, který ve spolupráci s Onion Creek Productions připravil videoklip pro kapelu Wild Child, v níž použil také šestici GoPro videokamer a maximálně v jeho průběhu využil planetkového efektu. Ostatně posuďte sami.

Určitě si přečtěte

Články odjinud