DIGIarena.e15.cz

Fotoristic – další z řady iOS aplikací s manuálním ostřením

V aplikačních obchodech mobilních platforem je spousta titulů, které dokáží fotografovat lépe a s více možnostmi než nativní fotografické aplikace obsažené v telefonu v základu.

O aplikaci Manual jste si už přečíst mohli, nyní přichází na řadu další z mnoha titulů, který nabízí sice to samé, ale jinak a s přidanou hodnotou. Osmá verze systému iOS totiž přinesla mnoho vylepšení, která se nevyhnula ani samotné aplikaci Fotoaparát.

To hlavní se událo v přístupu k API (rozhraní pro programování aplikací) a díky tomu nyní mohou vývojáři lépe využívat potenciálu fotoaparátu v iPhonu.

iOS aplikace Manual pro profi fotografy

iOS aplikace Manual pro profi fotografy

V aplikačních obchodech mobilních platforem je spousta titulů, které dokáží fotografovat lépe a s více možnostmi než nativní fotografické aplikace obsažené v základní nabídce telefonu.

Rozhraní je jednoduché, ale už ne příliš intuitivní, a pokud nebudete hledat, mnohé vám zůstane skryto. Dokud se totiž nedotknete displeje, rozhodně to nevypadá na jakékoli pokročilejší funkce. V horní části najdete jen tři ikony.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace je sice jednoduchá, ale ne příliš přehledná

Ozubené kolo vám umožní použít přisvětlující diodu, zobrazit na displeji mřížku, aktivovat samospoušť, nebo si zvolit formát čtvercového snímku (1:1). Mimo toho základního (3:2) už jiné přítomné nejsou. Ikona „i“ jen odkazuje na další aplikace vývojářů a symbol fotoaparátu se šipkami aktivuje přední FaceTime kameru.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení žádné a samotné možnosti také nejsou nic moc

V dolní části pak vidíte cestu do galerie svých obrázků. Z té můžete snímky do aplikace i načítat pro jejich editaci. Vedle ní je ikona fotoaparátu pro pořízení snímku. Zajímavé jsou ještě tři šedivé tečky v pravém dolním rohu. Pod těmi se nachází řada filtrů, které můžete na fotografovanou scénu ihned použít ještě před tím, než ji vyfotografujete. Když máte některý filtr aktivní, tečky se vybarví.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Filtry lze vyzkoušet ještě před pořízením snímku

Ikony v aplikaci naleznete stále na stejném místě, protože ať telefon přetáčíte jakkoli, rozhraní se nemění. Jde bez omezení fotografovat i na šířku, protože aplikace polohu vašeho telefonu naštěstí rozpozná, ale další její postup bývá kostrbatý. To zejména právě tehdy, když si určíte ostřící bod manuálně a nenecháte výsledek pouze na automatice. V ten moment se vám totiž zobrazí nabídky Focus a Exposure, které zůstávají stále orientované tzv. na stojáka.

Klepněte pro větší obrázek
Po zvolení ostřícího bodu získáte více možností

Kam umístíte čtverec s popisem Focus, tam ostříte. Místo, kde ponecháte kruh Exposure, pak určuje expozici celému snímku. Lze si ji ale doladit ještě posuvníkem se symbolem slunce. Když se opětovně dotknete ostřícího bodu, zamknete si jeho polohu a můžete mu volit ohnisko tažením posuvníku označeného symbolem F. Podobné je to i u nabídky expozice jen s tím rozdílem, že zde si lze zvolit hodnotu ISO (v rozpětí od 50 do 1850) a čas (1/2 až 1/2000 s). Skvělý Focus Zoom jako u titulu Manual však přítomen není.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Veškeré hodnoty se volí prostým sunutím posuvníku

Po vyfotografování snímku, nebo jeho načtení z galerie, mu lze ještě zpětně aplikovat některý z 22 obsažených filtrů. Mimo nich je možné jej ještě překrýt vybranou texturou či odleskem světla z nabídky Overlay, tyto efekty jsou tu však spíše na zvýšení „líbivosti“, než že by fotografii nějak pomohly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jestliže už některý filtr použitelný je, o odlescích světla a texturách z nabídky Overlay se to říci příliš nedá

Snímku lze rovnat horizont či jej ořezávat – avšak pouze od oka, žádné předdefinované formáty zde nenaleznete. Zpětně editovat jde ještě expozici, jas, kontrast, saturaci, teplotu, světla i stíny, ostrost a barevný tón. Snímek můžete uložit do galerie nebo ho sdílet všemi způsoby poplatnými systému iOS 8, který je pro chod aplikace nutným.

Klepněte pro větší obrázek
Přítomna je alespoň základní úprava snímku

Aplikace není špatná, ale spadá do šedého průměru, který lze snadno nahradit. Titul Manual mě rozhodně okouzlil více s tím, že pokud potřebuji základní úpravu, sáhnu spíše po aplikaci VSCO Cam nebo osvědčeném Snapseedu. Milovníci aplikací „vše v jednom“ však nemusejí s koupí váhat, protože Fotoristic jim nabídne od každého něco. Navíc je plně podporován i velkými displeji iPadů.

Plusy:

  • Fotografování s živým náhledem filtrů
  • Základní úprava snímku

Mínusy:

  • Nemožnost určení intenzity filtrů
  • Chybí vyvážení bílé

Základní informace:

  • Název: Fotoristic - Camera and Photo Editor for iOS 8
  • Vývojář: Apalon Apps
  • Velikost: 68,9 MB
  • Cena: 1,99 EUR
  • Ke stažení: v obchodě iTunes
Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Fotograf a programátor Felix Sun konečně přišel s tím, po čem jistě mnozí touží. S aplikací Windowed totiž už můžete nahrávat příspěvky na Instagram i z vašeho počítače.

Google Pixel 2 vede žebříček nejlepších mobilů DxO Mark

Google Pixel 2 vede žebříček nejlepších mobilů DxO Mark

Nově představená novinka Googlu, Pixel 2, vládne žebříčku s úctyhodnými 98 body. O čtyři body méně mají shodně Apple iPhone 8 Plus a Samsung Galaxy Note 8. Boj na prvních pozicích byl v posledních dnech velmi těsný.

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

Oba jsou top modelem výrobce, oba mají duální objektivy a oba mají závratnou cenovku. Který z nich však poskytne lepší technické parametry hlavně s ohledem na jejich fotoaparáty?

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro se zařadí do rodiny aplikací Pixelmator už na podzim tohoto roku. Vývojáři na něm usilovně pracovali po dlouhých pět let. Aplikace bude kompletně přepracována a bude mít novou „ease-of-use“ úroveň ovládání.

Apple iPhone 8 a iPhone X – jaké jsou novinky ve fotoaparátech?

Apple iPhone 8 a iPhone X – jaké jsou novinky ve fotoaparátech?

Apple v úterý 12. září pořádal Special Event, na kterém představil řadu nových produktů. Mezi ně patří i iPhone 8, 8 Plus a iPhone X, které přinášejí nemálo novinek. Z hlediska fotografování jsou však inovace rozporuplné.

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm inovoval svou řadu bezzrcadlovek střední třídy s přídomkem „X-E“. Třetí generace nabízí nový snímač, vylepšené ovládání a automatické ostření, 4K video i dotykovou obrazovku…