11
Fotogalerie

Fotoristic – další z řady iOS aplikací s manuálním ostřením

V aplikačních obchodech mobilních platforem je spousta titulů, které dokáží fotografovat lépe a s více možnostmi než nativní fotografické aplikace obsažené v telefonu v základu.

O aplikaci Manual jste si už přečíst mohli, nyní přichází na řadu další z mnoha titulů, který nabízí sice to samé, ale jinak a s přidanou hodnotou. Osmá verze systému iOS totiž přinesla mnoho vylepšení, která se nevyhnula ani samotné aplikaci Fotoaparát.

To hlavní se událo v přístupu k API (rozhraní pro programování aplikací) a díky tomu nyní mohou vývojáři lépe využívat potenciálu fotoaparátu v iPhonu.

Rozhraní je jednoduché, ale už ne příliš intuitivní, a pokud nebudete hledat, mnohé vám zůstane skryto. Dokud se totiž nedotknete displeje, rozhodně to nevypadá na jakékoli pokročilejší funkce. V horní části najdete jen tři ikony.

Obrázek 1.png
Aplikace je sice jednoduchá, ale ne příliš přehledná

Ozubené kolo vám umožní použít přisvětlující diodu, zobrazit na displeji mřížku, aktivovat samospoušť, nebo si zvolit formát čtvercového snímku (1:1). Mimo toho základního (3:2) už jiné přítomné nejsou. Ikona „i“ jen odkazuje na další aplikace vývojářů a symbol fotoaparátu se šipkami aktivuje přední FaceTime kameru.

Obrázek 2.png
Nastavení žádné a samotné možnosti také nejsou nic moc

V dolní části pak vidíte cestu do galerie svých obrázků. Z té můžete snímky do aplikace i načítat pro jejich editaci. Vedle ní je ikona fotoaparátu pro pořízení snímku. Zajímavé jsou ještě tři šedivé tečky v pravém dolním rohu. Pod těmi se nachází řada filtrů, které můžete na fotografovanou scénu ihned použít ještě před tím, než ji vyfotografujete. Když máte některý filtr aktivní, tečky se vybarví.

Obrázek 3_1.pngObrázek 3_2.png
Filtry lze vyzkoušet ještě před pořízením snímku

Ikony v aplikaci naleznete stále na stejném místě, protože ať telefon přetáčíte jakkoli, rozhraní se nemění. Jde bez omezení fotografovat i na šířku, protože aplikace polohu vašeho telefonu naštěstí rozpozná, ale další její postup bývá kostrbatý. To zejména právě tehdy, když si určíte ostřící bod manuálně a nenecháte výsledek pouze na automatice. V ten moment se vám totiž zobrazí nabídky Focus a Exposure, které zůstávají stále orientované tzv. na stojáka.

Obrázek 4.png
Po zvolení ostřícího bodu získáte více možností

Kam umístíte čtverec s popisem Focus, tam ostříte. Místo, kde ponecháte kruh Exposure, pak určuje expozici celému snímku. Lze si ji ale doladit ještě posuvníkem se symbolem slunce. Když se opětovně dotknete ostřícího bodu, zamknete si jeho polohu a můžete mu volit ohnisko tažením posuvníku označeného symbolem F. Podobné je to i u nabídky expozice jen s tím rozdílem, že zde si lze zvolit hodnotu ISO (v rozpětí od 50 do 1850) a čas (1/2 až 1/2000 s). Skvělý Focus Zoom jako u titulu Manual však přítomen není.

Obrázek 5.pngObrázek 6.png
Veškeré hodnoty se volí prostým sunutím posuvníku

Po vyfotografování snímku, nebo jeho načtení z galerie, mu lze ještě zpětně aplikovat některý z 22 obsažených filtrů. Mimo nich je možné jej ještě překrýt vybranou texturou či odleskem světla z nabídky Overlay, tyto efekty jsou tu však spíše na zvýšení „líbivosti“, než že by fotografii nějak pomohly.

Obrázek 7.pngObrázek 8.pngObrázek 9.png
Jestliže už některý filtr použitelný je, o odlescích světla a texturách z nabídky Overlay se to říci příliš nedá

Snímku lze rovnat horizont či jej ořezávat – avšak pouze od oka, žádné předdefinované formáty zde nenaleznete. Zpětně editovat jde ještě expozici, jas, kontrast, saturaci, teplotu, světla i stíny, ostrost a barevný tón. Snímek můžete uložit do galerie nebo ho sdílet všemi způsoby poplatnými systému iOS 8, který je pro chod aplikace nutným.

Obrázek 10.png
Přítomna je alespoň základní úprava snímku

Aplikace není špatná, ale spadá do šedého průměru, který lze snadno nahradit. Titul Manual mě rozhodně okouzlil více s tím, že pokud potřebuji základní úpravu, sáhnu spíše po aplikaci VSCO Cam nebo osvědčeném Snapseedu. Milovníci aplikací „vše v jednom“ však nemusejí s koupí váhat, protože Fotoristic jim nabídne od každého něco. Navíc je plně podporován i velkými displeji iPadů.

Plusy:

  • Fotografování s živým náhledem filtrů
  • Základní úprava snímku

Mínusy:

  • Nemožnost určení intenzity filtrů
  • Chybí vyvážení bílé

Základní informace:

  • Název: Fotoristic - Camera and Photo Editor for iOS 8
  • Vývojář: Apalon Apps
  • Velikost: 68,9 MB
  • Cena: 1,99 EUR
  • Ke stažení: v obchodě iTunes

Určitě si přečtěte

Články odjinud