64
Fotogalerie

Fujifilm F50fd: Za vyššími čísly (test)

Rozlišení snímačů se zvyšuje rychlým tempem a než jsme se nadáli, máme tu několik dvanáctimegových kompaktů.

Fujifilm nemohl zůstat pozadu a představil model FinePix F50fd. Pokračovatel osvědčené „efkové“ řady má nyní vylepšenou detekci tváří a nově mechanickou stabilizaci snímače. Zprvu nevýrazným kompaktům řady „F“ s tradičně kvalitním zpracováním obrazu tak přibyl další člen do řad, Fujifilm F50fd.

00.jpg
Fotoaparát má rozměry a hmotnost 93 × 59 × 23 mm a váhu 115 gramů bez baterie a karty

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/1,6" Super CCD HR, 12,0 Mpx (efektivně)
  • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 pixelů
  • paměťové médium: SD/SDHC/xD , interní paměť 25 MB
  • objektiv: 35–105 mm, F2,8–5,1
  • LCD displej: úhlopříčka 2,7", 230 000 obrazových bodů
  • video: 640 × 480 px při frekvenci 25 sn./s
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér volitelně
  • rozměry a hmotnost: 93 × 59 × 23 mm, 115 gramů
  • doporučená cena: 8 990 Kč vč. DPH
00x.jpg00y.jpg
Model se nabízí v černém či stříbrném provedení přední strany. Zadní strana je v obou případech černá

Řadu F zprvu představovaly nepříliš zajímavé a hranaté fotoaparáty. Tento model se mi konečně zalíbil. Menší rozměry, zaoblené tvary a jednoduše elegantní design, založený na kontrastu stříbrné a černé, to byla dle mého správná volba. Malý kompakt mně osobně lehce sedl do ruky.

Fotoaparát se zapíná tlačítkem na horní straně, kde je umístěna také spoušť se zoomovacím okružím. Stabilizace obrazu, kterou má fotoaparát nově opravdu mechanickou, založenou na tzv. „plovoucím“ snímači, se ovládá tlačítkem nahoře zcela vpravo.

01.jpg
Vestavěný blesk je standardně velmi malých rozměrů, určen jen pro blízké objekty

Na celkové ovládání si nemohu stěžovat. Ovládací prvky jsou všechny popravé straně přístroje, takže F50fd můžete držet a ovládat jednou rukou, pokud jste už ve fotografování s kompakty alespoň trochu zběhlí.

02.jpg
Ovládací prvky jsou rozmístěny pěkně po ruce, po pravé straně 2,7palcového displeje

Snímat lze pouze pohledem přes displej. Ten je po zvýšení jasu dobře čitelný i venku na slunci, na velikost 2,7 palců připadá dostatečných 230 tisíc pixelů.

03.jpg04.jpg
05.jpg06.jpg

Pod spodní krytkou se nachází místo pro akumulátor a duální slot pro paměťové karty xD i SD
07.jpg
Na horní straně se mimo jiné aktivuje stabilizátor

Pokud řadu „F“ od Fuji ještě neznáte, možná netušíte, co znamenají písmenka „fd“ v názvu. Je tak označena funkce „Face detection“, použitá u novějších kompaktů této řady a jak výrobce slibuje, přístroj má pro rozeznání obličeje nyní funkci ještě propracovanější.

08.jpg
Nenechte se zmást, poloha s označením M je jen obyčejná programová automatika, běžně značená jako P

V přístroji je využit velký čip Super CCD HR o velikosti 1/1,6". Snímky mají ve standardním poměru 4:3 maximální rozlišení 4 000 × 3 000 px, přičemž jejich velikost se pohybuje v rozsahu 4,1 až 4,6 MB.

09.jpg
Křížovým ovladačem můžete hbitě měnit režim ostření na makro, nastavit samospoušť, blesk či vymazat snímek

Fotoaparát je vybaven vnitřní pamětí velikosti 25 MB a ve slotu na spodní straně přístroje najdou využití jak paměťové karty xD, tak SD/SDHC. Energii dodává malý Li-Ion akumulátor. Na jedno nabití nafotíte přibližně 240 snímků, tj. asi o 20 více, než se vejde na 1 GB kartu.

Součástí balení fotoaparátu je standardní příslušenství: baterie a příslušná nabíječka, A/V kabel, poutko, USB kabel a CD-ROM s manuálem a softwarem FinePix.

pouzdro.jpg
V nabídce možných příslušenství je i podvodní pouzdro až do čtyřicetimetrové hloubky

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Fujifilm F50fd pracuje s trojnásobným optickým zoomem. V přepočtu tedy s ohnisky od 35 do 105 mm. Světelnost objektivu je pro kompakt typicky nízká, tj. F2,8–5,1. Se zaostřováním však byly dobré zkušenosti, autofokus přístroje v běžných podmínkách pracuje bez problémů.

Objektiv zaostřuje od 45 cm na nejkratší ohnisko, v makrorežimu pak od 7 cm. Při použití nejdelšího ohniska lze snímat až od 60 cm, s nastavením „makro“ pak přibližně od 30 cm.

makro1.jpg
max. velikost

Ukázka blízkého snímání na nejkratší ohniskovou vzdálenost

Jak jsem se zmínila v první kapitole, přístroj využívá čipu Super CCD HR o velikosti 1/1,6", jeho citlivost lze manuálně nastavit od ISO 100 až po ISO 6 400 v krocích po 1 EV . Poslední dvě citlivosti jsou omezené rozlišením 6 MPx a 3 MPx. Automatika pracuje v rozsahu do ISO 1 600, její rozsah však lze omezit i na horní hranici pouze ISO 800 nebo 400.

Fujifilm F50fd je jednoduchý malý kompakt, u kterého většinu voleb zvládnete měnit tlačítky po pravé straně zadní strany těla. Křížový ovladač má přiřazeny funkce volby režimu makro, blesku, samospouště a mazání snímků či korekce expozice. Nad ním je už typické tlačítko „F“ pro přístup k „rychlé“ nabídce. Zde máte možnost měnit citlivost snímače, rozlišení snímku, nastavit obrazu černobílé podání nebo tzv. režim F-chrome, pro syté a kontrastní snímky. Nejníže jsou tlačítka pro změnu zobrazení displeje a detekce tváří. Pokud chcete změnit systém měření expozice, autofokusu, nastavit vyvážení bílé či sériové snímání, musíte již do menu.

lcd1.jpglcd2.jpglcd3.jpg
LCD displej má při snímání 3 režimy zobrazení. Bohužel chybí důležitá pomůcka, kterou je histogram
m-f.jpg
Menu nabízené po stisku „F“ tlačítka
cb.jpgchrome.jpg
max. velikost | max. velikost

Černobílý režim a režim „F-chrome“
m-af.jpg
Volby automatických režimů ostření
m-wb.jpg
Menu – volby pro vyvážení bílé

Nejčastěji asi budete využívat především otočný volič. Snímat lze v plné automatice, programové automatice (označení „M“) a po vzoru starších modelů F11 a F30/31fd je možné opět využívat režimy priority clony a času (pozice „A/S“). Pokročilejší uživatelé to jistě ocení. I jemná změna hloubky ostrosti může dopomoci k líbivějším snímkům.

Focení usnadňují rovnou dvě polohy pro kreativní režimy „SP1“ a „SP2“ (továrně nastavené pro portrét a krajinu), které umožňují uživateli přednastavit jeden z řady čtrnácti kreativních režimů (Portrét, Portrét s vyhlazením pleti, Krajina, Noční scéna, Sport, Pláž, Sníh, Západ slunce, Ohňostroj, Podvodní režim, Museum, Párty, Květiny, Text). Jeden z těchto režimů je pro zajímavost určen pro snímání pod vodou, samozřejmě s podvodním pouzdrem, které Fujifilm vyrábí a udává možnost použití až do 40 m.

Na otočném voliči si dále můžete všimnout pozic pro další dva přednastavené režimy – „N“ pro přirozené osvětlení bez blesku a zajímavou variantu „N“ s ikonkou blesku, která pořídí po sobě snímek bez blesku a následně s bleskem. Pokud si nejste jisti, zda si bleskem vypomoci, používáním tohoto režimu budete mít k dispozici vaše snímky pro srovnání.

portret.jpgportret-vyhl.jpg
max. velikost | max. velikost

V nabídce kreativních režimů je kromě standardního „Portrét“ (vlevo) i režim pro vyhlazení pleti (vpravo), s nímž se mnohdy zdaří pěkné snímky. Kromě pleti není nic dalšího zbytečně rozmazáno
N1.jpgN2.jpg
max. velikost | max. velikost
n3.jpgn4.jpg
max. velikost | max. velikost

Režim „N“ s ikonkou blesku: první snímek bude v přirozeném osvětlení, druhý s přisvětlením bleskem

Fujifilm FinePix F50fd se nesnaží zaujmout množstvím funkcí. Nenabízí ani zábavné rámečky, ani dlouhou řadu barevných modifikací snímku. Ani standardní nastavení kontrastu, ostrosti a sytosti alespoň ve třech krocích zde nenajdete. Pouze režim F-chrome v nabídce tlačítka „F“. Jednoduchost fotoaparátu v tomto ohledu samozřejmě není důvodem ke kritice, pro mnohé možná naopak, chybějící histogram však považuji za větší chybu. Alespoň v náhledové formě při prohlížení snímků by se hodil. Další výtka směřuje k senzoru natočení snímků. Ten tu jednoduše chybí a snímky tak můžete otočit pouze ručně.

Zajímavě mohou vypadat možnosti sériového snímání. Běžná série sice pojme 5 snímků, ovšem rychlostí pod 1 sn./s. Série 3 prvních či posledních snímků je už pro rychlost 2,1 sn./s vhodná. Velmi rychlá série posledních či prvních dvanácti snímků rychlostí téměř 5 sn./s. může být využita různě, ovšem s tím, že rozlišení snímků dosahuje jen 3 Mpx.

m-serie.jpg
Část menu s nabídkou sériového snímání

Na principu plovoucího snímače nově u FinePix F50fd funguje stabilizace obrazu. Nečekejte od ní ale příliš výrazný efekt. Expoziční čas 1/60 s udržíte sami bez problémů a jen na 1/20 ji umožní prodloužit stabilizátor.

stabiliano.jpgstabiline.jpg
max. velikost | max. velikost

Snímek s vypnutou funkcí stabilizace obrazu, vpravo funkce zapnuta

S Fujifilm FinePix F50fd nechybí možnost natáčet videosekvence. Rozlišení je dobré – 640 × 480 px při snímkovací frekvenci 25 sn./s. Fotoaparátu nechybí mikrofon (mimo jiné pro nahrávání zvukových oznámek ke statickým snímkům), videosekvence jsou tedy ozvučené. Zoomování během snímání bohužel možné není.

Ukázku videosekvence si můžete stáhnout (cca 11 MB).

Již zmiňované vylepšení funkce detekce tváří přineslo schopnost zaměřit obličeje z širších úhlů včetně profilu. Dle osobní zkušenosti nejsou tyto schopnosti stoprocentní, zdaří se přibližně v polovině případů. S čelním pohledem si poradí F50fd snadno a rychle, překážkou jsou však pro ni např. sluneční brýle.

tvare.jpgtvare-1.jpgtvare-2.jpg
Funkce detekce tváře si s čelním pohledem poradí snadno, problém dělají např. sluneční brýle. Po stisku tlačítka detekce tváře při prohlížení se po zobrazení rámečků detekovaných tváří jsou tyto přiblíženy

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Stejně jako předchůdci má i tento FinePix řady F především na kratších ohniscích velmi pěknou kresbu. Celková ostrost je však oproti minulým modelům slabší, pravděpodobně vlivem redukce šumu již při základním ISO. V rozích se ostrost ztrácí jen nepatrně. Nejkratší ohnisko objektivu se projevuje mírným soudkovitým zkreslením a v celém rozsahu ohnisek nás bohužel může občas potrápit projev chromatické aberace. Situace je však lepší, než u předchozích modelů.

Práce automatického vyvažování bílé barvy není vždy zvolena správně, přednastavené stupně vyvážení je vhodné využívat.

ch1.jpgch2.jpg
max. velikost | max. velikost
ch3.jpgch4.jpg
max. velikost | max. velikost

Snímky s viditelným projevem chromatické aberace – barevných kontur na kontrastních přechodech.
wb01.jpgwb02.jpgwb03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Zleva vyvážení bílé nastavené na „stín“, „denní světlo“ a ponecháno na automatice

Míra šumu

Jestli nějaké fotoaparáty vynikaly nízkou úrovní zašumění snímků či střídmou firmwarovou úpravou šumu, pak to byly právě digitály FinePix. Obávám se však, že s honbou za megapixely se přednost ztratila. Snímky při základním ISO 100 či ISO 200 jsou také vzhledem k rozlišení plné detailů, avšak ostrost by mohla být lepší, srovnáme-li testovací snímky s předchozím modelem F40fd. Je znát, že odšumovací algoritmy pracují i když nepatrně, bohužel už při nejnižší citlivosti.

sum1.pngsum2.png
Graf šumu

Při ISO 400 už je patrná ztráta jemných detailů. Už ISO 800 už poznamenává snímky mírně „akvarelovým“ efektem a při ISO 1 600 je šum navíc velmi barevný a vhodný pouze pro menší upomínkové snímky. Vyšší citlivosti, které jsou k dispozici pouze po manuálním výběru, už nejsou vcelku pochopitelně v plném rozlišení. Výsledné snímky s nastaveným ISO 3 200 mají 6Mpx rozlišení, při ISO 6 400 pouze 3 MPx. Po zmenšení na další polovinu je jejich použití i reálné.

h1.jpgh2.jpgh3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Zleva ISO 1 600, 3 200 a 6 400
iso01.jpgiso02.jpgiso03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
iso04.jpgiso05.jpgiso06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
iso07.jpg
max. velikost

Standardní scéna na všechny ISO od 100 do ISO 6 400

Naměřili jsme

První snímek pořídíte přibližně za 2,3 s, což patří k průměrnému času. Zaostření v dobrých světelných podmínkách je především s kratšími ohnisky rychlé, snímek bez namáčknutí získáte v čase 0,3 s. Fotoaparát dlouho ukládá nafocené snímky.

Fujifilm FinePix F50fd 
 
první snímek2,3 s
snímek bez namáčknutí0,3 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,7 s
rychlost sériového snímání2,1 sn./s
max. počet snímků v sérii3
měřeno s paměťovou kartouKingston SD, 1 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

t01.jpgt02.jpg
max. velikost | max. velikost

Testovací obrazce na krajní ohniska
z1.jpg
max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko
z2.jpg
max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko 
p1.jpg
max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo
p2.jpg
max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
p3.jpg
max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem v interiéru
pravitko1.jpg
max. velikost

Exaktní makro na nejkratší ohnisko
pravitko2.jpg
max. velikost

Exaktní makro na nejdelší ohnisko
m1.jpg
max. velikost

Reálné makro na nejkratší ohnisko
m2.jpg
max. velikost
Makro na nejkratší ohnisko

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Fujifilm FinePix F50fd je pěkným elegantním kompaktem téměř do každé kapsy. Přestože svým poměrně jednoduchým tělem s nevelkým množstvím tlačítek vypadá jako kompakt, má jako starší předchůdci v nabídce také režim priority clony a času. Trochu zkušený člověk tak má možnost ovlivnit výsledné snímky. Funkční nabídka je však poměrně omezená, i když ne každý má chuť si se snímky a jejich případnou úpravou ve fotoaparátu hrát. Co však hodně zamrzí je absence histogramu, který nenajdete ani při prohlížení snímků. Co bych uvítala je trošku větší výdrž baterií, počet 240 snímků není až taková výhra.

Nově je přístroj vybaven tzv. „plovoucím“ snímačem. Stabilizace obrazu, o níž se mluvilo u předchozího modelu, je až nyní opravdu mechanická, ne jen založená na zvýšené citlivosti snímače. Bohužel však není funkční v takovém rozsahu, jako např. u přístrojů Panasonic.

Zajímavou funkcí je detekce tváří, která začíná být poměrně častou funkcí u kompaktů různých firem. Funkce nově umí detekovat i obličeje z profilu, její práce však také není stoprocentní. Čelní pohled fotografovaných osob nedělá žádné problémy. Při prohlížení snímků osob je příjemné, že tlačítko detekce tváře postupně všechny zaměřené obličeje přiblíží. Pro mnohé však než tato funkce může být důležitější zašumění snímků.

U starších modelů řady F byla kvalita snímků při vyšších citlivostech snímače téměř pozoruhodná. Ale nebylo se čemu divit, snímače používá Fujifilm poměrně veliké. Současných 12 Mpx je již pravděpodobně příliš, a tak se nemůžeme divit, že nízké zašumění je už minulostí. Následné zpracování šumu mohlo také méně vyhlazovat. Výsledky jsou ale lepší než u většiny konkurence, a pokud plně nevyužijete rozlišení a nebudete tisknout A3, myslím, že se zašuměním ještě při ISO 800 nemusí být zas takový problém. Přestože Fujifilm avizuje citlivost až ISO 6 400, nezapomeňte, že snímky při ISO 3 200 a 6 400 mají menší rozlišení a je dosti snížena sytost barev.

Nejsem příznivce rozlišení přes 10 MPx, protože jsou s tím spojené větší nároky na kapacitu paměťové karty i disku počítače a vyšší šum. Přitom většina běžných fotografů takové rozlišení nevyužije. Uznávám však, že někoho zlákat může a potencionální možnosti výřezů stále v dostatečném rozlišení tu jsou. Cena za fotoaparát s takovým rozlišením a poloautomatickými režimy je navíc i příznivá.

Plusy:

  • pěkná kresba při nižších ISO téměř do rohů
  • cena
  • režimy priority clony a času

Minusy:

  • absence histogramu
  • videozáznam bez zoomování
  • zašumění při vyšších ISO
  • dlouhý čas potřebný k uložení snímků

Cena:

  • 8 990 Kč vč. DPH (výrobcem doporučená cena)

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud