DIGIarena.e15.cz

Fujifilm připravil dávku nových firmwarů

Fujifilm připravil dávku nových firmwarů

Fujifilm v minulém týdnu informoval o dostupnosti nových verzí firmwaru pro fotoaparáty X–T1, X–E2, X–Pro1 a X–E1. U každého modelu přináší firmware mírně odlišná vylepšení, nejvíc jich má na kontě vlajková loď X–T1.

U modelů X–E1 (v 2.40) a X–Pro1 (v 3.40)  bude vylepšena funkčnost při manuálním ostření v režimu AF+MF, nově bude možné automaticky zaostřit a poté případně ručně doladit obraz ostřícím prstencem na objektivu.

Stejnou aktualizaci obsahuje i nový firmware ve verzi 3.00 pro model X–E2, krom toho však přináší následující opravy:

  • přidání filtru Classic Chrome Film Simulation
  • přidání funkce intervalové snímání
  • vylepšení funkce dálkového ovládání fotoaparátu přes mobil či tablet

Aktualizace by měly být dostupné od 18. 12. 2014 na webových stránkách Fujifilmu.

Fujifilm X–T1 a X–T1 Graphite Silver Edition

Nejvýraznějších změn se dočká model X–T1, pro který je připravován firmware ve verzi 3.0, přinášející celkem jednadvacet oprav a vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek 

1. Ultra-rychlá elektronická závěrka s maximální rychlostí 1/32000sec.

Série objektivů FUJINON XF obsahuje řadu rychlých skel s pevnou ohniskovou vzdáleností, které se mohou pochlubit velmi vysokou ostrostí a široce otevřenou clonou, produkující nádherný efekt "bokeh". Nicméně je tuto ultra-rychlou závěrku obtížné použít, je-li příliš jasné světlo, tak, aby byla uživatelům zajištěna mělká hloubka ostrosti. Fotoaparát je nyní vybaven plně elektronickou závěrkou, nabízející maximální rychlost závěrky 1/32000sec. Mechanická závěrka nebude fungovat, bude-li zvolena jakákoli rychlost pro elektronickou závěrku, což bude znamenat zcela tiché fotografování. Kromě toho bude možné nastavit elektronickou závěrku v krocích po 1/3 z řady 1 sec až 1/32000sec.

2. Novinka Classic Chrome Film Simulation

Režimy Film Simulation řady X staví na bohatých zkušenostech v barevných reprodukčních technikách společnosti FUJIFILM. Nově přidaný "Classic Chrome" poskytuje jemné barvy a krásně tlumené tóny připomínající vintage diapozitiv.

3. Funkce přirozeně živý pohled

Jednou z velkých výhod elektronického hledáčku je, že "to, co vidíte, je to, co zachytíte". Výsledný obraz se zobrazuje v reálném čase, takže všechny režimy Film Simulation nebo jiné efekty lze při focení kontrolovat. Uživatelé ale občas potřebují vidět barvy tak, jak by je viděli optickým hledáčkem. Aby tomu šel FUJIFILM naproti, přidal do aktualizace funkci „Natural Live View“, která při v menu vypnuté volbě "PREVIEW PIC EFFECT" zobrazí obraz blízký oku v živém náhledu.

4. EVF / LCD Color Control

"EVF Color" a "LCD Color" volby v menu nastavení nastaví barevný odstín elektronického hledáčku a LCD monitoru.

5. Přímá volba ostřících polí

Tato aktualizace umožní uživatelům zvolit ostřící pole pomocí 4pásmového regulátoru bez stisknutí tlačítka Fn.

6. Odemčení AE-L / AF-L tlačítka

Funkce tlačítka AE-L / AF-L je nyní uzamčena, ale bude vzájemně zaměnitelná, a to v závislosti na preferencích uživatele.

7. Proměnná oblast ostření při MF

Při práci v režimu ručního ostření umožní aktualizace změnit tlačítkem AF-L během nepřetržitého AF velikost oblasti ostření.

8. Přímá volba režimu Makro

V režimu autofokusu bude aktualizace aktivovat funkci makro, její zapnutí nebo vypnutí, i bez přístupu k pop-up menu na obrazovce.

9. Q menu

Q menu používané pro rychlý přístup k často používaným předvolbám bude ještě účinnější - jednotlivé položky budou rozloženy podle preferencí uživatele.

10. Nové počítání snímků při videu (50P / 25P / 24P)

K dispozici budou stávající výběry - 60fps a 30fps s možností změny na aktualizované 50fps, 25fps a 24fps. 50fps a 25fps umožňuje editaci videa v regionech jako je Evropa bez převodu snímkové frekvence. 24 snímků za sekundu nabízí pohled jako v kině.

11. Manuální natáčení

Tato aktualizace umožní volbu ISO citlivosti, změnu clonu a rychlosti závěrky při záznamu videosekvencí.

12. Podpora AF fázové detekce pro nepřetržitý AF

V režimu nepřetržitého AF, po stisknutí tlačítka AF-L v režimu ručního zaostřování, aktualizace umožní AF fázovou detekci, která nabídne rychlejší ostření.

13. Blokování měření a ostřících polí

14. Rozšíření rychlosti závěrky v režimu Program Shift

Momentálně je nejpomalejší rychlost možné nastavit na 1/4sec, po aktualizaci bude rychlost rozšířena na max. 4sec.

15. rozšíření nastavení Funkce o “blesk”, “typ závěrky”, “zobrazení efektu obrázků”, “zobrazení EXP. / WB v manuálním modu” a “zámek”

16. Instax tiskárna

Fotografie mohou být odeslány přímo z fotoaparátu do Instax SHARE tiskárny

17. Přidán softwarový zámek.

Tato aktualizace umožní uživatelům zabránit neočekávanému provozu.

18. Tři možnosti uživatelského nastavení vyvážení bílé

Rozšíření počtu uživatelských nastavení vyvážení bílé. Registrací různých podmínek před focením mohou uživatelé rychle změnit nastavení vyvážení bílé barvy.

19. Rozšířené EVF / LCD zobrazovací typy v manuálním expozičním režimu

V manuálním expozičním režimu EVF / LCD se zobrazí náhled daných fotografických podmínek. Uživatelé budou moci vybrat režim ignorace stavu vyvážení bílé.Tato aktualizace umožní uživatelům rozšířit variace externího fotografování s bleskem, zejména modelování světla jinou barevnou teplotou. Pomocí tlačítka Fn budou uživatelé moci měnit nastavení v rychlých operacích.

20. AF + MF

Funkce "AF + MF" umožňuje bezproblémové ruční ostření. Po namáčknutí spouště se zaostří na objekt, jemná nastavení pak mohou být provedena pomocí kroužku ručním ostřením.

21. PC ovládání

Nový software HS- V5 (volitelné příslušenství) umožní uživatelům ovládat fotoaparát z počítače a automaticky přenášet snímky pořízené na fotoaparát rovnou do počítače

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Bod 13 neni blokovani, jde o pripojeni meric… Sakini 26. 11. 2014, 12:46
Z tohoto pristupu by si meli vzit priklad i … K. 26. 11. 2014, 09:33

Další podobné články

Zrcadlovky Nikon získaly ocenění Red Dot Award

Zrcadlovky Nikon získaly ocenění Red Dot Award

Fujifilm aktualizuje firmware fotoaparátů řady X

Fujifilm aktualizuje firmware fotoaparátů řady X

Modrá je dobrá a podle Sigmy nejlepší

Modrá je dobrá a podle Sigmy nejlepší

Blackmagic Pocket Cinema Camera umí nově 4K a točí do RAWu

Blackmagic Pocket Cinema Camera umí nově 4K a točí do RAWu

Společnost Blackmagicdesign představila na veletrhu NAB novinku, která navazuje na starší model Pocket Cinema Camera, který se stal velmi populárním mezi širokou skupinou videografů.

Nové objektivy pro natáčení videa od NiSi a SLR Magic

Nové objektivy pro natáčení videa od NiSi a SLR Magic

Společnosti NiSi a SLR Magic představily na veletrhu NAB 2018 řady objektivů speciálně konstruovaných k natáčení videa. Nově oznámené objektivy jsou určeny především pro plnoformátové fotoaparáty Sony a Canon.

Čím fotí vítězové soutěže World Press Photo?

Čím fotí vítězové soutěže World Press Photo?

Sigma aktualizovala firmware pro své bezzrcadlovky řady sd

Sigma aktualizovala firmware pro své bezzrcadlovky řady sd

11 nejsvětelnějších objektivů pro Canon do 20 000

11 nejsvětelnějších objektivů pro Canon do 20 000

Samotný objektiv má při fotografování větší vliv na kvalitu obrazu než fotoaparát. Světelné modely pak mají jednu zcela zásadní výhodu, a tou je možnost práce s hloubkou ostrosti. Po kterém sáhnout a nasadit jej na zrcadlovky Canon?