Fungování snímačů CMOS a CCD v krátkých animacích

Fungování snímačů CMOS a CCD v krátkých animacích

Snímač je takříkajíc srdcem fotoaparátu, jímž místo krve proudí světlo převedené do elektrického signálu. Letmou představu, jak pracují oba typy snímačů, jistě máte, vždyť na webu najdete spoustu nákresů a modelů.

Fotograf a animátor Raymond Sirí však vytvořil jednoduché animace, které co do názornosti předčí jakýkoli náčrt a názorně dokumentují rozdíly ve fungování obou typů senzorů.

CCD snímači byly vybaveny první digitální fotoaparáty, u nových modelů se s nimi už setkáte jen zřídka. Jejich konstrukce je jednodušší než stavba CMOS snímače, samotný akt odečítání signálu ze světlocitlivých buněk je však složitější (pixely se odečítají postupně po řádcích a teprve poté putují do A/D převodníku) a hlavně pomalejší, což pocítíte zejmena při sekvenčním snímání.

Po několika letech panování nahradil technologii CCD senzor typu CMOS, jímž je dnes vybavena většina moderních fotoaparátů. Postupně jsou eliminovány původní limity (horší citlivost na světlo, vyšší míra šumu při nízkém ISO), způsobené zjednodušeně řečeno (složitější) strukturou snímače, která však zajišťuje rychlejší odběr dat.

Pokud se o problematiku senzorů zajímáte hlouběji, nepřehlédněte tento článek.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud