DIGIarena.e15.cz

Gayové, lesby a barevná radost v Praze

Jako každým rokem, i letos jsem se vypravil na festival Prague Pride. Gayové, lesby a jiné sexuální menšiny zde upozorňují na svůj život. Chtěl bych se s vámi podělit o postřehy zejména z pohledu fotografa.

Fotografických příležitostí je při průvodu hrdosti, který vyšel ve 13 hod. z Václavského náměstí opravdu hodně. Především je všude cítit radost, tolerance a právo na život ve své jinakosti.

To symbolizuje mnohobarevná duha, která je znakem festivalu a průvod barvami opravdu hýřil. Pro fotografa je příležitostí výraz a projev účastníků, atmosféra festivalu a barvy. Průvodu se zúčastnilo okolo 17 tisíc lidí a to je další fenomén hodný zaznamenání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako každá akční reportáž i tady je to pro fotografa docela fofr a je zcela zásadní být v pravý čas na správném místě. Toho můžete dosáhnout intuicí a zkušeností. Samozřejmostí je znalost harmonogramu akce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotografické reportáže tohoto typu jsou podřízeny obsahu. Téma je dáno a to musím zpracovat. Každý fotograf může téma pojmout poněkud jinak, ale některé dokumentační úlohy jsou dané. Je to podobné jako ve škole při slohu. Největší chybou je záměna slohového útvaru. Když zpracujete třeba popis jako úvahu, je to nedostatečné, i když je úvaha dobrá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 

Fotografie zobrazuje scénu, která reálně existovala. Přesto není nezaujatým pohledem.Autor musí zvolit obsah a formu zobrazení pro předání svého sdělení. Fotografická reportáž je obrazem myšlenek autora, protože vybral právě tyto záběry z mnoha možných. Fotograf nám vždy ukáže pravdu, jak ji vidí on nebo jak ji má vidět, což ovlivní výběr obsahu.

Také výběr fotografií k uveřejnění nebo prezentaci je závislý na zadání. To umí obratně využívat nejen autoritářské režimy k propagandě. Proto je tak cenná nezávislost lidí i médií. V pohledech na kontroverzní témata to platí dvojnásob.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 

Množství snímků a postprodukce

Každý fotograf vyznává jinou strategii při zachycení rozhodujících momentů pro snímek. Nepatřím k těm, kteří rychlým sekvenčním snímáním okolo sebe střílí jako o život s nadějí, že doma vybere správný záběr. Považuji to za chybné a časově náročné.

Používám metodu, kdy se plně koncentruji na fotografování a provádím výběr ještě před expozicí. Sekvenční snímání využívám před a při vyvrcholení akce, kdy si nejsem jistý výrazem nebo v nepřehledných situacích, kdy nemám čas zaujmout místo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nejlepších výrazů se dočkáte, zdánlivě paradoxně, před vrcholem akce. Má to však logiku. Největší rozruch je před fackou, nebo před polibkem. Z tohoto důvodu je kumštem fotografa odhadnout gradaci děje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mám ověřeno, že nelze dělat fotografickou reportáž a být zároveň účastníkem akce. Je to takový zvláštní stav, kdy mně plné soustředění nedovoluje dělat vůbec nic jiného, než činnosti související s fotografováním. Letos nebylo na Prague Pride tak horko jako minulé roky. Přesto, když jsem se vyšplhal až na Letnou a vypnul jsem se z fotografického režimu, měl jsem čas mít naléhavou žízeň. To se pak musím napít okamžitě. Protože se znám, nosím vždy lahev s pitím, která je součástí fotografické brašny.

Největším trestem pro fotografa je zaplnění 32GB paměťové karty. Pokud je to v RAW datech, je to na sebevraždu. Třídění a převádění na JPEG není tvůrčí činností, ale rutinní záležitostí a velkou, dlouhou nudou. Navíc bývá důležitým parametrem nabyvatele fotografií jejich aktuálnost. Pokud nemá autor tři asistenty je namydlený. Řešením je JPEG a odhad na důležité okamžiky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Takovýto typ fotografické reportáže není pro každého. Stejně tak není pro každého čekání na roční období a pak mnohahodinové vyčkávání na mýtině, až slunce v podvečer za mrakem osvítí horu. Nic z toho není lepší. Chvála jinakosti.

 

O tom, že letošní pochod Prague Pride byl více než pohodový, se můžete přesvědčit také díky výpovědi přímo z terénu, kterou přinesl jeden z členů policejního doprovodu – Prague Pride z pohledu policisty.

 
Další článek
celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Souhlasím s Honzou s tím, že poslední slovo … Karel Horký 28. 8. 2014, 06:19
Někteří lidé se musí stále přesvědčovat, že … honza 27. 8. 2014, 21:27
Re: Nechutné!!! Chce se mi zvracet 3-[ martin 24. 8. 2014, 16:07
AA PAN LUTONSKY TAM BYL NO JO TO SEM SI MOH … ff 24. 8. 2014, 01:29
Se zdravou společností bych to nespojoval. S… karl 22. 8. 2014, 18:33

Další podobné články

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

Jsou témata běžná, témata kontroverzní a pak taková, nad kterými se rozvine konstruktivní diskuze a mnoha čtenářům přinesou i nové poznatky a informace. Vybrali jsme ty nejčtenější články uplynulého roku, snad se dozvíte i něco nového.

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

Co přinesla Photokina 2016 a jaké trendy nás čekají?

Co přinesla Photokina 2016 a jaké trendy nás čekají?

Mezinárodní svátek všech fotografů a fotovýrobců – především pak těch, kteří se zaměřují na techniku pro fotografování – veletrh Photokina před týdnem skončil Co se na veletrhu objevilo a jaké jsou trendy?

Steve McCurry – Photographer: Vše, co jste chtěli vidět

Steve McCurry – Photographer: Vše, co jste chtěli vidět

Na brněnském hradu Špilberku je od čtvrtka 12. 5. 2016 k vidění početný soubor fotografií světoznámého reportážního fotografa Steva McCurryho. Představen je unikátní průřez celým autorovým dílem.

Canonu klesají tržby – na vině jsou bezzrcadlovky

Canonu klesají tržby – na vině jsou bezzrcadlovky

METROPOLives – na cestě evropskými městy

METROPOLives – na cestě evropskými městy

Amsterdam, Berlín, Londýn či Benátky – evropská města, která jsou svým významem pro vlastní zemi důležitá a zásadní. Tyto metropole kulturního a politického života jsou notoricky známé, někdy však možná až moc.

Jak se fotí barevné běhy a jak se na ně připravit?

Jak se fotí barevné běhy a jak se na ně připravit?

Barevné běhy jsou čím dál populárnější. Loni se konal v celé ČR jeden, letos jen v Praze už tři. Nutno ale uznat, že pro fotografa je to vděčná příležitost – pestrobarevná s pohodovou atmosférou, radost fotit.

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Všichni slaví Silvestra, zatímco my sedíme v letadle směr Buenos Aires. Že už je Nový rok poznáme jen podle toho, že pilot v interkomu odpočítá od pěti do nuly, načež se ozve vlažný potlesk několika lidí...