DIGIarena.e15.cz

Geotagging: Druhá strana mince

Začátkem března se do popředí i mezi fotografy dostal článek o GPS souřadnicích u fotografií na oficiálním webu armády Spojených států.
Geotagging: Druhá strana mince

GPS souřadnice u fotografií nesporně patří mezi zajímavé doplňky. Díky nim se totiž můžete zpětně vracet na exaktně přesnou pozici a ze stejného místa opakovaně fotit. Tedy pokud daná lokalita stojí za to a odnášíte si z ní výjimečné záběry. GPS data u fotografií se mohou stát dokonce i výborným zdrojem inspirace pro ostatní fotografy. Ovšem nejen pro ně.

Co je to Geotagging

Geotagging je anglický termín pro přidávání geografických informací (metadat) k různým médiím, jako například fotografiím. Informace obvykle obsahují údaje o zeměpisné šířce a délce, ale i další data. Pro fotografy-cestovatele se jedná o velmi zajímavou způsob, jak například zaznamenat a uchovat přesné koordináty z místa pořízení konkrétní fotografie, a také možnost, jak se snadno na danou lokalitu vrátit. GPS data je možné k fotografiím přidat dodatečně v počítači, nebo už při zmáčknutí spouště (pokud to váš fotoaparát či telefon dovoluje).

Bezpečnostní riziko při sdílení fotografií s GPS souřadnicemi online je pro běžné smrtelníky poměrně malé. Tedy v případě, že svému nadřízenému či jiné osobě jejich zveřejněním na sebe neprozradíte nějakou nevinnou lež z minulosti. Riziko může však narůstat, například když některým nenechavcům podáte (navíc dobrovolně) informace o tom, že si užíváte dovolenou tisíc kilometrů od domova a váš byt či dům je tak nikým nehlídán a „k dispozici“ pro nezvané návštěvníky.

Nebezpečí se zvyšuje i tím, že dnes prakticky každý chytrý telefon má integrovanou „gé-pé-esku“ a k fotografiím se metadata ukládají automaticky. Pro zkušené uživatele pak není problém zaznamenané souřadnice z fotografie vytáhnout a následně využít (či rovnou zneužít) ve svůj prospěch.

V armádě se však může jednat o chybu, která se nemusí vyplatit. Sledování GPS dat sdílených fotografií se tak stává cenným zdrojem informací i v tomto sektoru.

Jako příklad byl začátkem března v článku Geotagging poses security risks (Geotagging představuje bezpečnostní riziko) uveden incident, který se odehrál v roce 2007 na vojenské základně v Iráku: Po přistání nové letky helikoptér někteří vojáci pořídili snímky přímo na letišti. Z těchto fotografií, následně umístěných na internet, byli nepřátelé schopni velice snadno zjistit přesnou lokaci helikoptér a provést minometný útok, při kterém došlo ke zničení čtyř helikoptér. To vše díky několika zdánlivě neškodným informacím v metadatech fotografií.

Klepněte pro větší obrázek
AH-64D Apache armády Spojených států, podobný těm zničeným při popisovaném incidentu z r. 2007.
Foto: Andy Dunaway, U. S. Army.

Předcházení potencionálního zneužití doplňujících dat (nejen) u fotografií rozhodně svádí k zamyšlení a věnování dostatečné pozornosti. Přestože nejen v Česku široké veřejnosti zřejmě nebude hrozit podobně závažné nebezpečí, opět se ukazuje jako výhodné pamatovat na to, komu sdílíme na webu a skrze sociální sítě, jaké informace a že tato online bezpečnost bude aktivním tématem i do budoucna.

Další článek
celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Ne. Jirka Honců 10. 4. 2012, 19:51
Třeba při posílání rovnou z mobilu to může b… Martin Kozak 3. 4. 2012, 16:24
To, ze jsme paranoidni jeste neznamena, ze n… sundialer 3. 4. 2012, 11:25
Je hezké zmínit nejlepší SW na organizaci fo… HmepSd 3. 4. 2012, 09:23
On snad nejaky SW neumoznuje odstraneni meta… qas 3. 4. 2012, 07:50

Další podobné články

Fotíte pro známé zadarmo? Zřejmě brzy skončíte

Fotíte pro známé zadarmo? Zřejmě brzy skončíte

„Prosím tě, že nám nafotíš koncert?“ Obraceli se na mě známí. A já souhlasil. Fotil jsem jim koncerty, party a nakonec i svatby. Zdarma. Dostal jsem za to vstup zadara a pivko na žízeň.

Jak licencovat své fotografie

Jak licencovat své fotografie

Se svými fotkami můžete obvykle nakládat jen vy, občas to však chcete dovolit i jiným. K tomu slouží rozličné licence.

Jak fotit lidi a nedostat se do křížku s právem

Jak fotit lidi a nedostat se do křížku s právem

S focením lidí to není úplně snadné, je potřeba respektovat práva fotografovaných. Poradíme vám, co si můžete dovolit.

Jak autorský zákon chrání vaše fotografie

Jak autorský zákon chrání vaše fotografie

Focení je zábava, ale pokud jej berete vážněji, hodí se vědět, jak vlastně vaše fotky a vás jako fotografy chrání právo. S námi se mezi paragrafy neztratíte.

Mezi olympijské kruhy s fotoaparátem, nebo bez?

Mezi olympijské kruhy s fotoaparátem, nebo bez?

Sledujete-li dění okolo Letních olympijských her, které zhruba za šest týdnů propuknou v Londýně, pak zřejmě již jste v obraze. Pokud nikoliv, můžete být lecčím překvapeni.

Z terénu: Zkušenosti s 36Mpx zrcadlovkou Nikon D800

Z terénu: Zkušenosti s 36Mpx zrcadlovkou Nikon D800

Daniel Vojtěch, mladý profesionální sportovní a módní fotograf, se s námi podělil o své zkušenosti z focení s Nikonem D800.

IKEA fotoaparát – opožděný apríl?

IKEA fotoaparát – opožděný apríl?

Nejhorší fotografie pro vaše posluchače na webu

Nejhorší fotografie pro vaše posluchače na webu

Zajímalo by vás, kterými fotografiemi nejvíce naštvete své přátele, „followery“ a „kruhaře“ na sociálních sítích? Možná se budete divit.