Geotagging: Druhá strana mince

Geotagging: Druhá strana mince
Začátkem března se do popředí i mezi fotografy dostal článek o GPS souřadnicích u fotografií na oficiálním webu armády Spojených států.

GPS souřadnice u fotografií nesporně patří mezi zajímavé doplňky. Díky nim se totiž můžete zpětně vracet na exaktně přesnou pozici a ze stejného místa opakovaně fotit. Tedy pokud daná lokalita stojí za to a odnášíte si z ní výjimečné záběry. GPS data u fotografií se mohou stát dokonce i výborným zdrojem inspirace pro ostatní fotografy. Ovšem nejen pro ně.

Co je to Geotagging

Geotagging je anglický termín pro přidávání geografických informací (metadat) k různým médiím, jako například fotografiím. Informace obvykle obsahují údaje o zeměpisné šířce a délce, ale i další data. Pro fotografy-cestovatele se jedná o velmi zajímavou způsob, jak například zaznamenat a uchovat přesné koordináty z místa pořízení konkrétní fotografie, a také možnost, jak se snadno na danou lokalitu vrátit. GPS data je možné k fotografiím přidat dodatečně v počítači, nebo už při zmáčknutí spouště (pokud to váš fotoaparát či telefon dovoluje).

Bezpečnostní riziko při sdílení fotografií s GPS souřadnicemi online je pro běžné smrtelníky poměrně malé. Tedy v případě, že svému nadřízenému či jiné osobě jejich zveřejněním na sebe neprozradíte nějakou nevinnou lež z minulosti. Riziko může však narůstat, například když některým nenechavcům podáte (navíc dobrovolně) informace o tom, že si užíváte dovolenou tisíc kilometrů od domova a váš byt či dům je tak nikým nehlídán a „k dispozici“ pro nezvané návštěvníky.

Nebezpečí se zvyšuje i tím, že dnes prakticky každý chytrý telefon má integrovanou „gé-pé-esku“ a k fotografiím se metadata ukládají automaticky. Pro zkušené uživatele pak není problém zaznamenané souřadnice z fotografie vytáhnout a následně využít (či rovnou zneužít) ve svůj prospěch.

V armádě se však může jednat o chybu, která se nemusí vyplatit. Sledování GPS dat sdílených fotografií se tak stává cenným zdrojem informací i v tomto sektoru.

Jako příklad byl začátkem března v článku Geotagging poses security risks (Geotagging představuje bezpečnostní riziko) uveden incident, který se odehrál v roce 2007 na vojenské základně v Iráku: Po přistání nové letky helikoptér někteří vojáci pořídili snímky přímo na letišti. Z těchto fotografií, následně umístěných na internet, byli nepřátelé schopni velice snadno zjistit přesnou lokaci helikoptér a provést minometný útok, při kterém došlo ke zničení čtyř helikoptér. To vše díky několika zdánlivě neškodným informacím v metadatech fotografií.

Klepněte pro větší obrázek
AH-64D Apache armády Spojených států, podobný těm zničeným při popisovaném incidentu z r. 2007.
Foto: Andy Dunaway, U. S. Army.

Předcházení potencionálního zneužití doplňujících dat (nejen) u fotografií rozhodně svádí k zamyšlení a věnování dostatečné pozornosti. Přestože nejen v Česku široké veřejnosti zřejmě nebude hrozit podobně závažné nebezpečí, opět se ukazuje jako výhodné pamatovat na to, komu sdílíme na webu a skrze sociální sítě, jaké informace a že tato online bezpečnost bude aktivním tématem i do budoucna.

Témata článku: Fejetony

Určitě si přečtěte

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina

Canon EF 70–200 mm F2,8L IS III USM – smysluplná evoluce (test)

Canon EF 70–200 mm F2,8L IS III USM – smysluplná evoluce (test)

Canon představil v loňském roce novou verzi teleobjektivu EF 70–200 mm. Sám Canon jej nazývá „moderní klasikou“. Jde o třetí generaci dobře známého a dlouho úřadujícího děla se světelností F2.,8 po celém rozsahu.

Jakub Jíra

Fotografie týdne: V mlžném lese

Fotografie týdne: V mlžném lese

Lesy mají od nepaměti své speciální kouzlo a magickou přitažlivost. Jsou pro nás spojené s fenoménem dostupné přírody, do které můžeme vyrazit z města, s jistým dobrodružstvím, ale také meditačním či estetickým zážitkem.

Michal Černý

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm oficiálně představil levný model APS-C bezzrcadlovky X-T30. Těšit se můžeme na výbornou obrazovou kvalitu díky novému snímači, jakož i na pokročilé video. To vše v kompaktním a finančně dostupném balení. Zajímavou novinkou je také širokoúhlý objektiv XF 16 mm F2,8 R WR.

11 Helena Vyplelová

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová