Gramblr: pokročilá desktopová aplikace pro nahrávání fotek na Instagram

19. prosince 2016
TWEET SDÍLET
Instagram coby výhradně mobilní aplikace umožňuje nahrání snímků pouze z mobilního zařízení. Existují však způsoby, jak uploadovat fotografie i z počítače. Gramblr je v současné době tím nejlepším bezplatným nástrojem.

Možnostmi, jak pracovat s Instagramem na počítači jsme se zabývali před více než rokem v článku Jak na mobilní Instagram v počítači. Mnohé z toho, co je v něm napsáno, platí dodnes – můžete si stáhnout emulátor Androidu/iOS nebo využít miniaplikaci Gramblr.

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

A právě u desktopové appky Gramblr došlo k několika zásadním změnám. Dříve primitivní rozhraní s několika základními nástroji, vyžadující nahrávání již editovaného snímku s pevně danými rozměry (650 × 650 px) je nyní pokročilou aplikací, v níž můžete pracovat s neupraveným snímkem, upravit jej pomocí editačních nástrojů, a dokonce na něj aplikovat filtry, poté přiřadit štítky a poslat svůj výtvor do „instagramového“ světa… a také si zajistit slušnou porci lajků. A jak to vlastně funguje?

Klepněte pro větší obrázek

Gramblr si zadarmo stáhnete ZDE; k dispozici je verze pro Windows i Mac OS X. V prvním kroku si musíte vytvořit účet u Gramblr a poté se přihlásit ke svému profilu na Instagramu. Poté se otevře samotná aplikace – s navigační panelem vlevo a náhledovým oknem vpravo.

Editace bez práce

Po odkliknutí položky Upload Now! lze přetažením vložit vybranou fotografii, popř. video a ihned provést ořez, snímek bohužel není možné natáčet, což Instagram umí. Po odsouhlasení prvního kroku se otevře nové okno s Editorem, který je dokonce lokalizován do češtiny, s několika chybkami, resp. opomenutími.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny editační nástroje jsou přehledně umístěny na liště nad obrázkem, v čele s obrazovými filtry, jichž je k dispozici 24 a u nichž lze nastavovat, podobně jako v aplikaci Instagramu, míru krytí. Na rozdíl od Instagramu si ovšem můžete obrázek přibližovat a detailně kontrolovat, co vlastně program s vaší fotografií dělá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídka nástrojů se zobrazuje na horní liště, včetně náhledů filtrů. Upravovaný obrázek si můžete přibližovat

Pod dalšími ikonkami se nacházejí nástroje pro úpravu expozice (Osvětlení), barev (Barva), ostrosti (Ostrost), ale i pomůcky pro vkládání samolepek, rámečků, textů, a taktéž nástroje pro lokální korekci: desaturaci (Splash), lokální rozostření (Focus), korekci červených očí (Červené oči), vybělení (Vybělit) aj. Nabídka je dosti široká, přestože ne tak, jak v aplikaci Instagram. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Náhled na nástroje sloužící k úpravě jasu a barev
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Do fotografie můžete vkládat samolepky či text.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K dispozici jsou též nástroje pro lokální úpravy, např. odbarvení (vlevo) nebo rozmazání pozadí (vpravo)

Po odsouhlasení úprav následuje poslední krok před nahráním na Instagram – popis snímku a přiřazení klíčových slov (bez kontextové nápovědy), přihodit můžete i nějakého toho smajlíka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přidávání popisu a klíčových slov (vlevo), po nahrání na Instagram je možné snímek prezentovat též na Facebooku nebo Twitteru (vpravo) 

A pozor, svůj snímek můžete sdílet okamžitě, nebo si jeho zveřejnění naplánovat na později – stačí si vybrat čas prezentace, fotka se uloží do časového rozvrhu a v zadaný čas automaticky nahraje na Instagram. Je ovšem nutné dbát na to, aby byl váš počítač ve chvíli zveřejnění „vzhůru“, přinejmenším v režimu spánku. Pokud bude vypnutý, popř. ve stavu hibernace, automatický upload logicky neproběhne a fotka (i s provedenými úpravami) zmizí z vašeho plánovacího kalendáře, který můžete zobrazit a upravovat po kliknutí na položku Schedule v navigačním panelu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Snímek nemusíte uploadovat hned, lze jej zařadit do časového rozvrhu (vlevo), který si můžete lehce zobrazit pod položkou Schedule (vpravo)

Chceš lajky? Kup si je či lajkuj taky!

A to není všechno. Gramblr nabízí ještě jednu, takovou jakousi podpultovou, službu, která je nejspíš důvodem toho, že je tuto appku možné používat bezplatně. O co jde? Můžete si zajistit lajky, a to dvěma způsoby: buď si je prostě zaplatíte, nebo „vyděláte“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lajky si lze zajistit lajkováním obrázků ostatních uživatelů Gramblr (vlevo), popř. si je zakoupit (vpravo)

Aby bylo jasno, předmětem transakce nejsou přímo srdíčka, ale zařazení vašeho snímku do výběru, jenž se vám i ostatním uživatelům zobrazuje pod položkou Earn Coins (v navigátoru). Lajkováním nabízených obrázků – ty, co se vám nelíbí, můžete přeskočit – si vyděláváte mince (1 lajk = 5 mincí), za něž si posléze můžete zajistit propagaci vlastního výtvoru.

Klepněte pro větší obrázek
Podporováno je i sdílení krátkých videí, bez možnosti editace

Jak již bylo řečeno, mince si také můžete přímo zaplatit, a to bankovním převodem přes PayPal: 10 000 mincí stojí 5,95 USD, přičemž za jeden lajk odevzdáte mincí 10. Gramblr tuto službu prezentuje jako hru, jíž se můžete, ale nemusíte zúčastnit. Lze předpokládat, že ji ocení především firmy, pro něž je Instagram formou reklamy.

Softwarové požadavky:

  • Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10
  • Mac OS X 10.8 a vyšší​

Klady:

  • jednoduché a rychlé nahrávání snímků a videí
  • možnost editace fotografie, včetně obrazových filtrů
  • zoomování v editované fotografii
  • možnost nastavení automatického uploadu v časovém rozvrhu

Zápory:

  • menší množství editačních nástrojů, zejm. absence nástroje pro natáčení snímku
  • nemožnost stažení/uložení editovaného snímku

Témata článku: Software, Instagram

Určitě si přečtěte

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Dva roky stará zrcadlovka EOS 200D se dnes dočkala nástupce s označením EOS 250D – podle výrobce se jedná o nejlehčí zrcadlovku na trhu, která nabídne výklopný a otočný displej.

15 Petr Březina

Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

Fotoaparát s funkcemi mobilu a možností výměny objektivů? S takovým konceptem se nyní snaží prorazit čínská společnost Yongnuo. Model YN450 je vybaven operačním systémem, 4/3 snímačem a bajonetem Canon EF.

7 Helena Vyplelová

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic dnes představil novou bezzrcadlovku Lumix G90, která je nástupcem více než dva roky starého modelu G80. Vedle nového snímače s vyšším rozlišením nabídne i další inovace.

98 Petr Březina

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm oficiálně představil levný model APS-C bezzrcadlovky X-T30. Těšit se můžeme na výbornou obrazovou kvalitu díky novému snímači, jakož i na pokročilé video. To vše v kompaktním a finančně dostupném balení. Zajímavou novinkou je také širokoúhlý objektiv XF 16 mm F2,8 R WR.

11 Helena Vyplelová

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová