DIGIarena.e15.cz

Gwenview: prohlížení a organizace fotografií

Správce fotografií pro Linux nabízí příjemné prostředí na prohlížení a organizaci snímků i řadu užitečných drobností.

Existuje poměrně velká skupina uživatelů, kteří potřebují provádět správu fotografií na určité úrovni a přitom nevyžadují pokročilé funkce. Naopak chtějí aplikaci pokud možno jednoduchou, rychlou a kvalitní. Pakliže k těmto požadavkům připojíme také určitou míru konzervativizmu získáme klasického uživatel Gwenview, která je šířená pod licencí GNU-GPL.

Rozhodně neočekávejte žádné přehnaně inovativní až experimentální prostředí s novými exklusivními funkcemi, jak nabízí například Google Picasa. Vše je poměrně konzervativně, ale také poměrně precizně řešeno, takže s ovládáním nebudete mít problém, ani pokud přecházíte z jiného podobně orientovaného programu.

Klepněte pro větší obrázek 
Procházení složek s obrázky.

Aplikace je součástí programů okolo grafického prostředí KDE, takže si jí v plnosti užijí právě ti uživatelé, kteří používají Linux s tímto grafickým prostředím. Existují ale také porty pro Windows (ostatně jako pro téměř všechny KDE programy), takže své místo může najít i na tomto majoritním operačním systému.

Instalace v Linuxu je bezproblémová, Ubuntu, ale i další velké distribuce, nabízejí Gwenview přímo v repozitářích. Aplikace na sobě hodně zapracovala a na rozdíl od celé řady KDE aplikací, které pod Gnome nefungují právě rychle a stabilně, s ní není žádný problém a běžný uživatel ji odliší jen podle typického designu.

Samotné ovládání je mimořádně příjemné především proto, že umožňuje si nastavit (velmi jednoduše úplně vše) – od klávesových zkratek až po ikonky které se budou zobrazovat na jednotlivých lištách včetně pořadí. Ikonkám lze dokonce měnit obrázky nebo popisky. Podobně intuitivně lze nastavovat úplně vše – od navigačního pásu, přes pozadí aplikace až po to, jaké informace se mají o obrázcích zobrazovat.

Ovládání programu

Po spuštění se zobrazí takzvaná domovská stránka, na které můžete zvolit které fotografie si chcete začít prohlížet. Podporovány jsou jak obvyklá média, tak například přístup k souborům prostřednictvím sítě, což nebývá úplně běžné. Mimo to s tohoto místa můžete procházet soubory, které máte nějak tagovány.

Klepněte pro větší obrázek
Základní okno s nástroji pro skromnou práci s obrázkem.

Aplikace podporuje dávkové úpravy snímků, takže si můžete snadno označit ty snímky, na které má být daný efekt aplikován. Aniž byste jednotlivé obrázky otevřeli, můžete je rotovat, což může ušetřit nemálo práce.

Po spuštění samotného prohlížeče jednotlivých snímků získáte v levém menu souhrn informací o obrázku, u kterého je možné nastavit, které informace se budou zobrazovat a které nikoli. Podporovány jsou jak základnou souborové informace, tak také EXIF, IPTC, XMP. Aplikace umožňuje všechny tyto informace snadno změnit.

Klepněte pro větší obrázek
Prohlížení fotografií přes celou obrazovku i se šikovným filmovým pásem se snímky.

Mimo to můžete mít v levém menu zobrazenou adresářovou strukturu, která je na Linuxové poměry vymyšlená poměrně logicky a dobře. Poslední volba v levém menu se týká základních úprav obrázku (rotace, zrcadlení, výběr, ořez a redukce červených očí) a souborových informací (přejmenování, smazání, zalinkování, přesun,...). Toto ovládání je velice intuitivní a přímé.

Ve spodní části obrazovky se pak může zobrazovat panel s náhledy snímků (filmový pás) z daného souboru. Nad ním se nachází lupa a jednoduchý přepínač mezi maximální velikostí snímku, který se vleze na obrazovku a 100% velikostí obrázku.

Gwenview neobsahuje žádný pokročilejší grafický editor a tak tuto problematiku řeší prostým nabídnutím nainstalovaných programů, které souvisí s grafikou a případné editace obrázku v nich. Opět řešení jednoduché, přímočaré a částečně poměrně praktické.

U aplikace potěší výborným způsobem zvládnutý import a export souborů; u obou je poměrně bohatá nabídka sociálních služeb i webových alb a nechybí mezi nimi nic podstatného. Export do HTML alba je poměrně jednoduchý a kvalitní; nabízí nastavení kvality komprese obrázků i náhledů a jejich velikost. K dispozici je i několik poměrně zdařilých šablon.

Klepněte pro větší obrázek 
Možnosti exportu snímků jsou značně nadstandardní.

Mezi zajímavosti patří možnost vytvořit si vlastní kalendář i s možností importů svátků, narozenin a dalších událostí a několik nabídek vzhledu. Nechybí ani možnost prohlížet snímky v celoobrazovkovém režimu, včetně pokročilých možností nastavení promítání – popisky, pořadí, hudba, …

Aplikace nabízí celou řadu drobných nástrojů, které výrazně usnadní práci – převodní RAW souborů, asistent tisku nebo možnost prohlížet si snímky pomocí OpenGL.

Klepněte pro větší obrázek 
Tvorba kalendáře je příjemným doplňkem.

Nevýhody

Až doposud jsme se věnovali především pozitivům aplikace a nyní se krátce zaměříme na některé úskalí, která s sebou přináší. Předně je to absence alespoň jednoduchého nástroje na změnu barevnosti obrázků – jistě to nemusí být integrovaný GIMP, ale nastavení barevnosti, kontrastu, vyvážení barev a další funkce by jistě nebylo obtížné implementovat a mnoha uživatelům by to podstatně urychlilo práci. Ze stejné kategorie je absence histogramu a dalších základní funkcí, na které jsme u správců fotografií již zcela běžně zvyklí.

Jako spíše dílčí nedostatek je možné hodnotit nemožnost si pokročilou prezentaci snímků uložit, případně ji exportovat – uložení je otázkou zdrojového kódu na pár řádků a jistě by výrazně vylepšil možnosti Gwenview. Dále je možné programu vytýkat absenci podpory práce s GPS, slabší tagování i jen zcela minimální možnosti vyhledávání fotografií.

Celkově je tedy hodnocení aplikace poněkud rozporuplné. Na jednu stranu je zde šikovný, přehledný a rychlý nástroj na základní prohlížení a organizaci snímků, na stranu druhou chybí i zcela základní a běžné funkce a nástroj tak zaujme spíše méně nenáročné uživatele. Ti náročnější mohou sáhnout například po nedávno recenzovaném programu digiKam.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Irfan Petr 14. 10. 2010, 06:42
Re: Irfan kesik 14. 10. 2010, 00:35
Re: Irfan ddano007 13. 10. 2010, 20:17
Super aplikace kamsal 13. 10. 2010, 15:44
Re: Irfan Petr 13. 10. 2010, 07:30

Další podobné články

Adobe uvolnilo důležitou aktualizaci Lightroomu CC

Adobe uvolnilo důležitou aktualizaci Lightroomu CC

Instagram nově umožňuje sledování štítků

Instagram nově umožňuje sledování štítků

Obrázková sociální síť Instagram neustále rozšiřuje své možnosti. Oproti těm, které spíše kopírují konkurenční síť Snapchat, tentokrát přichází s jednou opravdu užitečnou.

Umělá inteligence ve fotografii – k čemu slouží a jaká je budoucnost?

Umělá inteligence ve fotografii – k čemu slouží a jaká je budoucnost?

Plno nebo maloformátová zrcadlovka, středoformát, bezzrcadlovka, to jsou dnešní ikony kvalitní fotografie, a to hlavně díky super optice a velkému čipu. Může je ale překonat umělá inteligence?

Fujifilm oznámil uvedení nového softwaru pro konverzi RAWů

Fujifilm oznámil uvedení nového softwaru pro konverzi RAWů

Scott Kelby radí, jak se zbavit chromatické aberace na snímku

Scott Kelby radí, jak se zbavit chromatické aberace na snímku

Pixelmator Pro je venku, slev jsme se nedočkali a zaplatíte plnou částku

Pixelmator Pro je venku, slev jsme se nedočkali a zaplatíte plnou částku

Desktopová aplikace pro počítače Mac, Pixelmator Pro, je po více jak dvou měsících od svého představení k dispozici ke stažení. Slibovaná sleva se ale nekoná a základní cenovka je docela vysoká.

Zimní aktualizace ZPS X: nové nástroje a podpora formátu HEIF [první pohled]

Zimní aktualizace ZPS X: nové nástroje a podpora formátu HEIF [první pohled]

Po čtvrt roce přichází Zoner Photo Studio X s další dávkou aktualizací, mezi nimiž najdeme nové nedestruktivní nástroje pro retuše portrétů, polarizační filtr, vylepšenou práci s vrstvami a v neposlední řadě experimentální podporu úsporného formátu HEIF.

Canon EOS 200D – pokročilé funkce v malé zrcadlovce (recenze)

Canon EOS 200D – pokročilé funkce v malé zrcadlovce (recenze)

Canon EOS 200D je zástupcem druhé generace malých začátečnických zrcadlovek. Ač se jedná o základní model, parametry tohoto přístroje, mezi nimiž najdeme nejmodernější technologie z dílny Canonu, jsou velmi slibné…