DIGIarena.e15.cz

Hackněte si digitál!

Upravený firmware jako například Magic Lantern může výrazně rozšířit funkcionalitu fotoaparátu. Pojďte se podívat, jaké možnosti nabízí neoficiální firmwary a jak je to se zárukou.

Začněme nejprve tím, co to ten neoficiální firmware vlastně je. Jedná se de facto o program, který výrazně rozšiřuje funkcionalitu přístroje, aktuálně je alternativní firmware dostupný pro fotoaparáty značek Canon, Nikon a Panasonic.

Na rozdíl od toho oficiálního jej vždy není nutné nahrát do paměti na základní desce a tak přímo nehrozí poškození přístroje při špatném použití či při chybě.

Magic Lantern

Asi vůbec nejznámějším upraveným firmwarem je Magic Lantern pro zrcadlovky Canon. Jeho vývoj odstartoval s první zrcadlovkou schopnou natáčet video v rozlišení Full HD, modelem EOS 5D Mark II. Od té doby urazil dlouhou cestu a nabízí širokou funkcionalitu. V posledních týdnech navíc dokázal odemknout nahrávání RAW videa pro zrcadlovky Canon 5D Mark II, III a 50D.

Klepněte pro větší obrázek 

Magic Lantern se spouští z paměťové karty a prakticky není potřeba zasahovat do samotného firmwaru fotoaparátu. Jedinou drobnou úpravou, kterou je nutno v původním firmwaru provést, je nastavení, aby proběhlo načtení tohoto programu při každém zapnutí přístroje. Ten pak běží po boku oficiálního firmwaru.

Vždy samozřejmě existuje riziko poškození přístroje při aplikaci neoficiálního firmwarem, nicméně jedná se spíše o přehřátí způsobené přehnaným využíváním nahrávání videa než problém při jeho samotné instalaci. I tak samozřejmě autoři upozorňují, že je použití na vlastní nebezpečí.

Klepněte pro větší obrázek 
Falešné barvy reprezentují expozici, bílá reprezentuje nejtmavší místa a červená nejsvětlejší, zdroj: Youtube

A jaké možnosti neoficiální firmware nabízí?

  • U zvuku: vypnutí automatického vyrovnávání citlivosti mikrofonu, zobrazení úrovní hlasitosti, ruční nastavení zvuku
  • Pomoc při expozici snímků: zobrazení přepálených oblastí, histogram, false color (zobrazení falešných barev reprezentujících expozici), rovnoměrnost nasvícení
  • Ostření: zvýraznění kontrastních hran při ručním ostření, ostření pomocí směrových tlačítek namísto kroužku objektivu, vytvoření několika různě zaostřených snímků pro následné složení do jedné fotky s větší hloubkou ostrosti (focus stacking)
  • Video: nastavení přenosové rychlosti, metadata podobná EXIFu, HDR video, pokročilé nastavení snímkové frekvence
  • Nahrávání časosběrných videí, bulb časovač pro extrémně dlouhé expozice (až 8 hodin), tiché pořízení snímku bez použití mechanické závěrky

Jedná se samozřejmě pouze o výčet těch nejvýznamnějších vlastností, kdybych měl vyjmenovat všechny, byl by seznam několikanásobně delší. Oficiální stránky lze nalézt na adrese magiclantern.fm.

CHDK

Další neoficiální firmware CHDK mohou využít majitelé kompaktních fotoaparátů Canon. Opět se nahrává z paměťové karty, takže nejsou v přístroji provedeny žádné permanentní změny.

Klepněte pro větší obrázek 

Mezi jeho hlavní přínosy patří možnost ukládání snímků do surového formátu RAW. Dále pak nabízí možnost nahrávání časosběrných videí, naskriptování, zobrazení přepálených oblastí, zobrazení mřížky, dálkové ovládání či ovládání pomocí USB kabelu, zrcadlení obrazu LCD na jiný displej.

Stránky autorů s kompletním výčtem vlastností a odkazem ke stažení naleznete na adrese chdk.wikia.com. A přestože je určen tento program pro kompakty, existuje také pozměněná verze pro zrcadlovku Canon 400D nazvaná 400plus.

PTool firmware manipulation tool

Ptool je nástroj pro úpravu firmware fotoaparátů značky Panasonic. Umožňuje hlavně změnu datového toku u videí, zvýšení limitu citlivosti až na ISO 12800 a odstranění 30 minutového časového limitu při nahrávání videí.

Na rozdíl od Magic Lantern či CHDK je však nutná permanentní změna firmwaru fotoaparátu. Existuje zde tedy jisté riziko poškození přístroje. Firmware lze upravit pomocí programu pro Windows a následně jej do přístroje nahrát.

Výsledky za to ale jistě stojí a díky úpravě datového toku dokáže Panasonic GH2 pořizovat jedno z nejlepších videí vůbec. Nástroj je určen pro modely GH1, GF1, G1, G2 a GH2. Stránky autorů lze nalézt na adrese gh1-hack.info.

Nikon Hacker

Poslední neoficiální firmware přináší spíše vyhlídku do budoucna. Aktuálně totiž nabízí pouze dvě změny vůči tomu oficiálnímu, a to sice možnost použití neoriginálních baterií a odstranění 30 minutového nahrávacího limitu u videa. Jeho použití však silně nedoporučuji, neboť se jeho vývoj stále nachází v rané fázi a použití je ještě poměrně nebezpečné.

Klepněte pro větší obrázek 

Aktuálně patří mezi podporované přístroje modely Nikon D3100, D3200, D5100 a D7000. Stránky autorů jsou na adrese nikonhacker.com.

Tímto přehled neoficiálního firmware končí, pojďme si ale ještě zodpovědět jednu zásadní otázku.

Ztratím záruku, když použiji upravený firmware?

Přesně tato věc zajímala také redaktory zahraničního serveru DIY photography, kteří kontaktovali výrobce fotoaparátů, aby zjistili odpověď. Všechny tři společnosti odpověděly a vypadá to, že nejlépe jsou na tom majitelé fotoaparátů Canon.

Z odpovědi této japonské firmy vyplývá, že o záruku použitím upraveného firmwaru majitelé nepřicházejí. Záruka tak bude i při použití neoficiálního firmwaru stále pokrývat problémy jako například nefunkční tlačítka fotoaparátu či vadný displej. Pokud nicméně vznikne poškození v důsledku používání upraveného firmware třeba přehřátím přístroje, bude nutné opravu uhradit.

Nikon i Panasonic se staví k této otázce naprosto odlišně a zaujímají jasné stanovisko. Jakékoliv použití neoficiálního firmwaru u přístrojů těchto značek vede k okamžité ztrátě záruky.

Další článek
celkem 22 komentářů

Nejnovější komentáře

čus - mám GH2 - je z druhé ruky a nevím jest… Rudas 17. 10. 2013, 10:07
U Panasoniku se omezeni na 4GB se projevi po… Grimjaur 12. 6. 2013, 03:21
nahrál sem chdk do canonu sx150, ještě sem s… véna 11. 6. 2013, 04:48
Ano, konkretne u GH2 non-EU verze omezeni na… Ivan Pirner 7. 6. 2013, 20:01
Znamená to tedy, že foťák koupený v USA nebo… fotofanda 7. 6. 2013, 17:24

Další podobné články

Jak fotí iPhone Xs? Podívejte se na první uveřejněné snímky

Jak fotí iPhone Xs? Podívejte se na první uveřejněné snímky

Sigma chystá hned pět nových objektivů – potvrzují to uniklé fotografie

Sigma chystá hned pět nových objektivů – potvrzují to uniklé fotografie

O tom, že se Sigmě daří konkurovat tradičním výrobcům fotoaparátů v oblasti vyměnitelných objektivů není třeba pochybovat, nyní si připravila hned pět želízek do ohně.

Manfrotto rozšiřuje řadu stativů Befree o tripod 2N1

Manfrotto rozšiřuje řadu stativů Befree o tripod 2N1

Sigma rozšířila řadu svých full-frame video objektivů

Sigma rozšířila řadu svých full-frame video objektivů

ExperimentalOptics – nejmenší 35mm světelný pancake na světě

ExperimentalOptics – nejmenší 35mm světelný pancake na světě

iPhone Xs, Xs Max a Xr – nová éra fotografie podle Applu?

iPhone Xs, Xs Max a Xr – nová éra fotografie podle Applu?

Apple 12. září večer představil nové modely telefonu iPhone pro rok 2018. Přišly hned tři a každý je jiný, jmenují se iPhone Xs, Xs Max a Xr. Přesvědčí ale uživatele i po fotografické stránce?

Sony představuje dvojici kapesních ultrazoomů Cyber-shot HX95 a HX99

Sony představuje dvojici kapesních ultrazoomů Cyber-shot HX95 a HX99

Společnost Sony přichází s další generací kompaktů s širokým ohniskovým rozsahem a kapesními rozměry. Uživatelé se mohou nově těšit na videosekvence ve 4 K rozlišení a podporu nekomprimovaného formátu RAW.

Canon představuje inovace objektivů 400 mm F2,8 a 600 mm F4

Canon představuje inovace objektivů 400 mm F2,8 a 600 mm F4