21
Fotogalerie

Fotoaparát v želvím krunýři? To ještě nic není!

Největší fotoaparát na světě, zrcadlovka ve vojenských barvách či fotoaparáty zasazené do těl vycpaných zvířat? Podívejte se na fototechniku nejbizarnějších tvarů, barev i velikostí.

Ačkoliv je pro většinu fotografů technika pouze nástrojem k zachycení vlastních myšlenek a nápadů, každý si ji nějakým způsobem přizpůsobuje. Pokud se to ale s přizpůsobováním mírně přežene, může to také vypadat zajímavě.

Fotoaparáty vytvořené z netradičních objektů

Nejprve se pojďme podívat na výstavu, kterou uspořádala dvojice švýcarských umělců. Ti si vzali za cíl vytvořit fotoaparáty z co možná nejbizarnějších materiálů. Jeden je například vyroben z keramické hlíny, druhý zase ze stohu knih. Mezi jejich kolekcí nechybí ani přístroje zasazené do těl vycpaných zvířat, jako například pásovce či želvy.

1.jpg 6.jpg2.jpg
Fotili byste s něčím takovým? foto: Taiyo Onorato a Nico Krebs

Tayio Onorato a Nico Krebs vyrobili tyto fotoaparáty z obyčejných věcí, které měli zrovna po ruce, či naopak jim přišly nějak zajímavé. Nejedná se však pouze o kosmetické úpravy.

3.jpg 4.jpg
Knihofotoaparát, foto: Taiyo Onorato a Nico Krebs

Všechny přístroje jsou údajně funkční a ve většině případů je obraz tvořen pomocí diapozitivního filmu. Momentálně kolují tato umělecká díla po různých výstavách, do našich zeměpisných šířek ale s největší pravděpodobností nedorazí.

5.jpg 
Co se jí asi honí hlavou..., foto: Taiyo Onorato a Nico Krebs

Pokračování 2 / 4

Nikon D4 ve vojenských barvách

Alexy Joffre Frangieh naopak pozměnil svůj Nikon D4 tak, aby budil co nejmenší pozornost. Pomocí stříkací pistole nalakoval svou zrcadlovku do vojenských barev. Použil kamufláž zvanou „Desert Mirage Lizard“, tedy pouštní ještěr.

7.jpg 
Ideální maskování, foto: Alexy Joffre Frangieh

Tu běžně využívají vojenské jednotky u svého vybavení právě pro mise v poušti. Alexy navíc nezůstal jen u těla, zevnějšek vylepšil také svým objektivům a blesku. Výsledná sestava vypadá opravdu zajímavě.

8.jpg 9.jpg
Chtěli byste něco takového? foto: Alexy Joffre Frangieh

Aby výtvor nebyl jen tupým nanášením barvy, rozhodl se ponechat některá místa úmyslně černá. O to pozoruhodnější je fakt, že techniku kvůli nástřiku vůbec nerozebíral. Pravděpodobně si vystačil se zakrytím zvolených míst páskou. Výsledná práce je každopádně velice precizní.

10.jpg 11.jpg
Majitel si dal opravdu záležet na každém detailu, foto: Alexy Joffre Frangieh

Pokračování 3 / 4

Fotoaparát velký jako letadlo

Nikon D4 sice patří mezi ty větší fotoaparáty na trhu, v porovnání s největším, jaký byl kdy vyroben, jde ale stále o zanedbatelného prcka.

Skupina nadšenců přeměnila hangár o rozměrech 50×25×14 m na dírkový fotoaparát. Celá akce trvala více než dva měsíce. Na zatemnění bylo spotřebováno přes 2200 čtverečních metrů neprůsvitné plastové fólie, téměř 5000 litrů montážní pěny, okolo 2,5 km lepicí pásky a 40 plechovek barvy.

12.jpg 13.jpg
Příprava hangáru, foto: Legacy Project

Použitým „filmem“ bylo plátno o rozměrech 9,6×33,8 m, vážící spolu s upevněním přes půl tuny. Aby na něj mohl být zachycen snímek, muselo být pokryto 80 litry světlocitlivé emulze.

Clonu tvořila dírka na jedné ze stran hangáru, měřící pouhých 6 mm. Expozice trvala 35 minut. Na vyvolání snímku použili autoři přes 2200 litrů vývojky a přes 4500 litrů ustalovače. Chemikálie pak byly smyty za pomoci požárních hadic s průtokem 3000 litrů za minutu.

14.jpg 15.jpg
Exponujeme, foto: Legacy Project

Výsledkem celé akce je největší fotografie, kterou kdy kdo vytvořil klasickým procesem. Zájemci ji mohou vidět v kampusu Kalifornské univerzity. O největší fotografii vůbec se nicméně nejedná, neboť existují větší, původem digitální, vytištěné na velkoformátových tiskárnách.

16.jpg 17.jpg
Výsledná fotografie včetně její instalace, foto: Legacy Project

Pokračování 4 / 4

Objektiv o délce přes dva a půl metru

Monstrózním infračerveným objektivem zase disponovaly americké vojenské jednotky během studené války. Na délku měřil přes dva a půl metru a dokázal přiblížit objekty ze vzdálenosti okolo 40 km.

18.jpg 19.jpg
Dvoumužný fotoaparát

Upevněn byl na fotoaparátu využívajícím velkoformátový film o rozměrech 4×5“. Ohnisková vzdálenost by po přepočtu na plnoformátový snímač odpovídala zhruba 760 mm. Úroveň poskytnutých detailů se ale samozřejmě vůbec nedá srovnávat. Navíc díky tomu, že fotoaparát zabíral infračervené spektrum barev, dokázal vidět i skrze mlhu.

20.jpg 21.jpg
Objektiv zabírá oblast vyznačenou rámem, vpravo je pak tento záběr

Na internetu dokonce existuje také video, které ukazuje celý přístroj v akci. Pro jeho obsluhu byli vyžadováni dva vojáci. Jeden zaměřil objektiv a druhý provedl expozici. Jak je vidět, dokázal objektiv přiblížit několik kilometrů vzdálenou oblast.

Určitě si přečtěte

Články odjinud