5
Fotogalerie

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

V závislosti na použitém objektivu, jeho optické skladbě, vzdálenosti roviny ostrosti a v neposlední řadě na počtech lamel clony je bokeh hladký či sametový nebo naopak drsný. Obvykle platí, že největší vliv na jeho podání má právě clona a tvar otvoru, který lamely tvoří. 

V praxi proto jako nejlepší vycházejí objektivy, které mají vícelamelovou clonu – standardem setových skel je 6 nebo 7 lamel, pokročilejší objektivy nabídnou lamel 9 a speciální portrétní pak 11 nebo 13, což je předpoklad pro téměř kruhový otvor clony.

V okamžiku, díky budete pracovat s malou hloubkou ostrosti a na pozadí, které je rozostřené se objeví bodové zdroje světla – lampy veřejného osvětlení, odlesky slunce v kapkách rosy na listech apod. – budou mít tyto zdroje světla rozostřený kruhový tvar.

GetFile.jpg

Co když nechci kruh?

Pravděpodobně už jste se setkali i s tím, že právě zdroje světla na rozostřeném pozadí nemají tvar kruhový, ale zcela jiný. Princip tvorby takto unikátního bokehu je velmi prostý. Budete-li fotografovat delším ohniskem, využívá se pouze středová část přední čočky objektivu, což je velmi důležité.

bokeh_balls_001.jpgbokeh_balls_003.jpg

Při manipulaci s bokehem se totiž na přední čočku nasadí „stínítko“ s otvorem různého tvaru tak, aby nepřekáželo a nezasahovalo do zorného úhlu objektivu. Výsledkem je pak snímek, na němž mají bodové zdroje světla mimo oblast hloubky ostrosti shodný tvar, jako je ten vystřižený či vyražený do stínítka.

bokeh_done.jpg

Výroba stínítka není nijak náročná stačí k tomu kus tvrdšího papíru, lepící páska a raznice pro vytvoření požadovaného otvoru, případně trpělivost a pečlivost v nožem v ruce. Právě vyřezání otvoru v požadovaném tvaru je obvykle tou nejtěžší částí. Ke stejnému závěru dospěl i fotograf Micael Widell, a proto začal experimentovat s průhlednou fólií, na kterou tiskne inverzně požadovaný tvar.

bokeh_cutout.jpg

Výsledkem je šablona, přes kterou je možné fotografovat a dosáhnout poměrně zajímavých výsledků. Sám Widell pouze upozorňuje na nutnost volby vhodné transparentní folie, pokud byste se rozhodli pro stejný postup – existují totiž folie pro laserový a pro inkoustový tisk, které není radno zaměňovat, z důvodu možného zničení tiskárny.

Obdobným způsobem pracují některé objektivy s vyměnitelnou clonou, jako je například Petzval nebo Lensbaby – u nich můžete rovnou tvarem clony ovlivnit i podobu světel mimo hloubku ostrosti.

Určitě si přečtěte

Články odjinud