360° kamera GoPro Fusion

360° kamera GoPro Fusion

360° kamera GoPro Fusion
15
Fotogalerie

Jak zachytit celý svět kolem sebe

Sférická 360° fotografie nebo video jsou fenoménem posledních let, kdy se objevuje stále více zařízení pro pořizování takových záběrů a největší sociální sítě začaly s podporou jejich zobrazení. Pokusy o vytvoření 360° fotografie jsou již notně staré a nedá se říct, že by nebyly povedené.

Ve většině případů však bylo nutné výsledný snímek nebo krátké video skládat z několika dalších dílčích záběrů. To s sebou neslo jednak poměrně velké nároky na přesnost záznamu, ale především také velmi vysoké požadavky na výkon pracovního počítače – přeci jen složit 360° záběr ve Full HD nebo 4K rozlišení již znamená obrovská kvanta dat a nutnost jejich zpracování.

photography-flower-reflection-globe-art-sphere-92281-pxhere.com.jpg

Budete-li zaznamenávat sférický obraz je také třeba si uvědomit, že se vždy bude jednat o záznam z jednoho místa – tedy z toho, kde je aparát nebo kamera umístěna – vždy se tedy bude jednat o pohled kolem sebe, kdy je autor obklopen objekty. Pokud byste chtěli zaznamenat sice 360° obraz, avšak formou prostorové prohlídky, pak je třeba použít mnohem více záznamových zařízení, které obklopí snímaný objekt ze všech směrů. Takový záznam je již nutné upravit v počítači.

Sférické fotografie a videa jsou ideálním zdrojem pro prohlížení v rámci virtuální reality a také mnoho podobných záznamů je ideální sledovat prostřednictvím brýlí určených pro virtuální realitu – postačí i jednoduché typu Google Cardboard.

Vše v jednom

Doba však pokročila a na trhu se objevilo i několik dalších zařízení, která zvládají sférický záznam a výsledkem je již hotová fotografie nebo video, bez nutnosti dodatečného skládání záznamu do jednoho záběru. Prakticky ve všech případech se však jedná o „videofotoaparáty“, tedy zařízení, která jsou primárně určena k záznamu videa, avšak umí i fotografovat.

Specifikem takových zařízení je také to, že nemají prakticky žádné možnosti nastavení či zobrazení záznamu přímo na těle, ale je třeba je využívat výhradně v kombinaci s mobilním telefonem nebo s tabletem.

Čím zaznamenat 360° obraz?

Asi nejjednodušším zařízením pro záznam sférického videa nebo fotografie je mobilní telefon, který doplníte o vhodnou aplikaci (viz následující dvoustrana). Pokud však chcete mít k dispozici samostatné zařízení jsou v našich končinách možnosti relativně omezené. Stále se však objevují nová a nová zařízení a s nimi také klesá pořizovací cena, my jsme vybrali ta, která mají nejlepší reference.

sm-r210-005-r30-white.png

Samsung Gear 360 2017

Cena: od 5 599 Kč

Druhá generace sférické kamery od Samsungu je určena především jako doplněk k mobilnímu telefonu, v němž je nainstalována obslužná aplikace. Nově je součástí kamery rukojeť s ovládacími prvky a s mírně pozměněným designem se pojí také menší vzdálenost mezi snímači, což znamená lepší spojení dílčích zdrojových snímků z obou fotomodulů. Fotografie mají rozlišení 8,4 Mpx, video zvládne kamerka ve 4K.


ricoh-theta-v-4k-9ce.jpg

Ricoh Theta SC / Theta V

 

Cena: od 5 490 Kč / 11 790 Kč

Dvojice na první pohled velmi podobných fotoaparátů nabídne opravdový 360° záběr ve všech směrech díky dvojici 12Mpx snímačů, rozdíl mezi oběma modely je především v kvalitě videa – levnější SC zvládne Full HD/30p, zatímco dražší model V umí 4K/30p. Vzhledem k tomu, že se jedná o kombinaci fotoaparátu a kamery, najdete na těle i samostatné tlačítko pro pořizování snímků.


4K_360fly-HD-Camera-Side.png

Fly 360° / Fly 360° 4K

Cena: od 10 890 Kč / 17 990 Kč

Poměrně zajímavým produktem je sférická kamera, která je aktuálně dostupná ve dvou provedeních s odlišnou možností záznamu – Full HD a 4K – všechny ostatní vlastnosti jsou v podstatě shodné. Kamera má horizontální úhel záběru 360° a vertikální pak 240°, vestavěnou paměť s kapacitou 32 GB a je voděodolná do tlaku pěti atmosfér.


36303795_Fusion_Back_45_1_master.jpg

GoPro Fusion

Cena: od 16 490 Kč

Lídr na trhu outdoorových kamer přinesl model Fusion, který zvládá kompletní 360° záběr pomocí dvojice fotomodulů, a to hned v 5,2K rozlišení. Kamera je stabilizovaná pro plynulejší záznam a bez obalu zvládne ponor do hloubky 5 metrů. Standardně

se ovládá prostřednictvím mobilního zařízení.


insta-360-air3.jpgInsta360 Air

Cena: od 3 499 Kč

Jeden z nejlevnějších modelů na trhu nabídne záznam fotografií ve 3K rozlišení a video ve 2K, díky dvojici fotojednotek má obraz plných 360°, světelnost objektivu je také velmi dobrá a podle zkušeností uživatelů je obraz srovnatelný s prvním modelem Samsung Gear 360. Specialitou je integrovaný micorUSB konektor pro přímé připojení k mobilu.


yi-01.jpg

Yi VR 360

Cena: od 9 990 Kč

Malá kamerka od asijské značky Yi, která stojí mimo jiné za bezzrcadlovkou formátu m4/3, kamera však má snímač menší, ale díky využití dvojice 12Mpx nabídne záznam v 5,74K a pro živé streamování pak v rozlišení 4K. Vysokokapacitní baterie vydrží až 75 minut záznamu.

Důležitým údajem při výběru záznamového zařízení je také reálný úhel záběru – opravdu 360° obraz totiž zachytíte pouze přístrojem, který má dvě fotojednotky a výsledný záznam se skládá na úrovni obrazového procesoru. U zařízení s jednou fotojednotkou a ultraširokoúhlým objektivem sice také zaznamenáte 360° obraz, ovšem pouze v horizontální ose, ve vertikální ose je úhel záběru znatelně menší a dosahuje přibližně 240°. To znamená, že obvykle chybí spodní část záběru, jelikož objektiv míří směrem vzhůru.

Omezené možnosti zpracování

Ať už budete pracovat s jakoukoli kamerou nebo fotoaparátem, počítejte s tím, že následné zpracování obrazu bude relativně náročné na výkon počítače. Ve většině případů je však možné provést základní editaci v programu, který je obvykle dodáván k záznamovému zařízení.

Většina výrobců používá pro úpravu 360° fotografií a videa vlastní software, který je obvykle velmi jednoduchý a nenabídne příliš mnoho editačních nástrojů. Na druhou stranu, v tomto případě se většinou nepočítá s tím, že byste se pouštěli do složitějších střihů nebo efektů, takže i základní editace je dostatečná.

Podobně je to také s možnostmi sdílení, jakmile totiž fotku nebo video upravíte a následně jej budete chtít sdílet, máte v zásadě dvě možnosti – použít Facebook a YouTube, které sférické snímky podporují anebo využít platformu výrobce zařízení. Výhodou prvního postupu je samozřejmě jednoduchost a rychlost sdílení, v případě dedikované online platformy od výrobce fotoaparátu / kamery se ochudíte o možnost snadného sdílení. Výsledkem tak bývá – v případě využívání online úložiště – následné sdílení záznamu či snímku na zmíněných sociálních sítích.

Theta+_01.jpgTheta+_02.jpgTheta+_03.jpgTheta+_04.jpgTheta+_05.jpg
Všech pět obrázků je vytvořeno z jedné zdrojové fotografie – první dva jsou editovány v zobrazení zrcadlové koule s posunem středové části, zbývající trojice je pak zobrazení typu planetka opět s různým posunem centrální části obrazu.

Zapomeňte na kompozici

Vzhledem k tomu, že panoramatický záběr obsahuje buďto 360° záběr v horizontálním směru anebo ještě lépe 360°úhel záběru ve všech směrech, je vcelku zbytečné zabývat se kompozicí – není to úplně možné, jelikož podobu snímku obvykle vidíte pouze z jednoho úhlu pohledu, přestože záznam jich obsahuje mnohem více. Doporučit snad lze pouze to, abyste si při focení nebo natáčení dali větší pozor na to, co se děje všude kolem vás – netočí se totiž pouze jeden záběr, ale celý prostor kolem kamery.

rig.jpg
V případě, že nemáte k dispozici zařízení s 360° úhlem záběru, je možné sférický snímek pořídit sadou minimálně šesti samostatných fotoaparátů nebo videokamer, které jsou upevněny ve speciální kleci a následně se záběry skládají dohromady v počítači. Na obrázku je tzv. Omni Rig osazený šesticí outdoorových kamer GoPro

Stejně tak je třeba počítat s tím, že u kamer s plným 360° záběru bude část scény chybět, a to tam, kde je umístěna základna kamery. Zařízení sice „vidí“ částečně i pod sebe, ovšem kvůli použití dvojice fotomodulů je výsledný snímek vytvořen spojením dvou dílčích, což s sebou vždy nese nějaké chyby v obraze.

Výrazným pomocníkem však může být jednoduchý stativ, ministativ nebo i selfie tyč – snímací zařízení můžete oddálit a lépe tak vynikne panoramatičnost záběru. Velmi praktickým pomocníkem je také stabilizátor typu gimbal s jehož pomocí bude videozáznam plynulejší a stabilnější zvláště v případě výraznějšího pohybu.

Jeden snímek mnoho podob

Populární Ricoh Theta SC a Theta V umí pracovat i samostatně, jelikož je vybaven spouští. Pro prohlížení snímků je však třeba obslužná aplikace Theta, kde si mimo jiné můžete upravit chování fotoaparátu a prohlížet pořízení snímky.

Theta_01.pngTheta_02.png
Dvojice snímků se liší pouze jiným zobrazením zabírané scény na displeji – aplikace umožňuje změnu zobrazení přímo v reálném čase, takže vidíte, jaké možnosti finálního obrazu budou k dispozici.

V případě potřeby editace je pak k dispozici aplikace Theta+, která nabídne celou řadu nástrojů pro uložení a sdílení finální podoby snímku – ten totiž může mát podobu zrcadlové koule, planetky, dvojice snímků, rovné panorama nebo přímý záběr z konkrétního úhlu.

Důvodem, proč není třeba příliš řešit kompozici je mimo jiné fakt, že jakmile máte v editoru panoramatických snímků načtený zdrojový obrázek, můžete s ním provádět doslova psí kusy a výsledný snímek si přizpůsobit v podstatě podle sebe.

Spíše než kompozici proto dbejte na správnou expozici – ačkoli funguje valná většina videokamer a fotoaparátů pouze v automatickém režimu, některé modely umožňují i ruční nastavení expozice. To je však poměrně složité, protože se musí expoziční parametry nastavit na mobilním zařízení – práce je tedy poměrně zdlouhavá. Jednodušší řešení je ponechat aktivní automatický režim expozice a snímek mírně podexponovat, jelikož použité snímače mají větší dynamický rozsah směrem ke stínům. Vyhnete se tak výraznému přepalu, který obvykle způsobí slunce na obloze a kresbu v tmavých místech pak můžete „vytáhnout“ v editoru.

Článek vyšel v časopise Computer.

Určitě si přečtěte

Články odjinud