Hugin 0.8: Konečně i pod Windows

Uživatelé sledující vývoj nástroje pro tvorbu panoramatických snímků Hugin jistě zaznamenali před pár měsíci novou verzi 0.8. Oficiální stránky projektu však nabízely pouze předkompilované verze pro operační systém MacOS a Linux. Uživatelé Windows měli možnost si stáhnout neoficiálně kompilované RC verze pro jejich systém, avšak tyto buildy měly značné problémy se stabilitou a kompatibilitou.

Nejnověji zkompilovaná verze 4175 dle informací vývojářů a uživatelů je již stabilní a pravděpodobně bude i finální verzí. Hugin 0.8, zkompilovaný pro operační systém Windows je  dostupný na webových stránkách Ada Huikeshovena.

Na stránkách DIGIarény jsme se programu hugin věnovali v článku Hugin: panorama pro začátečníky i náročné. Následují změny oproti verzi 0.7 doplněné mým komentářem.

Okno rychlého náhledu:

Přidána funkce rychlého náhledu výsledného panoramatu. Rychlý náhled využívá OpenGL akcelerace. Umožňuje přetahovat fotografie přímo do okna náhledu, určovat jejich polohu a orientaci, to vše v reálném čase.

Přidána byla také funkce zobrazení překryvu snímku, která jednoduše graficky zobrazí, které snímky se navzájem překrývají.

Komentář: Akcelerace pomocí OpenGL bude jistě užitečná pro majitele grafických karet FireGL či QuatroFX, ale já osobně jsem žádné zrychlení oproti běžnému náhledu nepozoroval. Využití možnosti přetahování fotografii do okna náhledu je sporné, stejně jako manipulace s nimi. Naopak funkce zobrazení překryvu snímků je velice užitečná při finální ladění kontrolních bodů.

nahled.jpg 
max. velikost
Velice užitečná funkce zobrazení překryvu jednotlivých snímků.

Celeste: Identifikátor oblohy:

Celeste je zcela novým algoritmem programu hugin. Jelikož při focení například krajinné scenérie dochází k posunu mračen na obloze, byli uživatelé nuceni kontrolní body v obloze manuálně odstraňovat. Toto nyní zajišťuje plně automatizovaný algoritmus Celeste, který vyhledává a odstraňuje kontrolní body v obloze.

Komentář: Velice užitečná funkce, kontrolní body odstranila v 95 % správně. Zatím jsem se nesetkal s tím, že by odstranila nějaký bod mimo oblohu. Pouze v několika případech zůstal kontrolní bod určitého mračna "viset". Má rovněž několik parametrů nastavení, jako je práh detekce a její citlivost.

Nové projekce výstupních panoramat:

Byly integrovány nové projekce pro výstup programu a to: Panini, Dvojploché, Trojploché, Ortografické a Equisolid

Komentář: Projekce jsou velice individuální záležitostí a je těžké popisovat co vlastně s výstupem provedou. Doporučuji vyzkoušet na nějakém menším projektu.

projekce.png
max. velikost
Nový hugin obsahuje opravdu širokou nabídku výstupních projekcí.

Dávkové zpracování:

Hugin v nové verzi umožňuje přidat projekty do fronty a následně spustit jejich zpracovávání najednou. Vhodné pro velké projekty, jejichž lepení trvá řádově i několik hodin.

Jazyková podpora:

Aktuální verze programu byla rozšířena o podporu Slovenštiny a tradiční Čínštiny.

Další postřehy:

Podpora více procesorů - vlastnost na kterou mnoho uživatelů čekalo. Při slepování byla vytížena obě jádra mého procesoru na 100%. Detekce počtu jader a procesorů probíhá automaticky. Dá se však manuálně nastavit - například aby u čtyř jádrového procesoru aplikace využívala pouze tří jader.

taskmanager.png
max. velikost
Plné využití více jádrových procesorů.

Problém s pádem programu je pravděpodobně vyřešen. Mnoho uživatelů se setkalo s problémem, který byl zaviněn většinou podtržítkem v cestě k fotografiím. Chyba se však vyskytla až při pokusu o lepení panoramatu, takže celá práce byla k ničemu, jelikož se obrázky museli nahrát znova, z jiného umístění. V nové verzi jsem schválně použil v cestě několik speciálních znaků a s žádným neměl program problém.

Kompatibilita - hugin 0.8 osobně jsem otestoval na Windows Vista a Windows 7, ze kterých pocházejí screeny. Dle internetových diskuzí je rovněž kompatibilní s Windows XP. Podporovány jsou rovněž 64bitové systémy, bohužel ne nativně.

Určitě si přečtěte

Články odjinud