IKEA fotohacking – aneb do IKEA pro fotopříslušenství

IKEA fotohacking – aneb do IKEA pro fotopříslušenství

Možná už jste se s pojmem Ikea Hack setkali, s největší pravděpodobností to však bylo v souvislosti s nábytkem a jeho úpravou. Co ale může tento řetězec přinést fotografům?

Ikea hacking by se dal zjednodušeně popsat jako úprava sériově vyráběného nábytku svépomocí – existuje spousta webů a blogů, kde narazíte na mnoho rad a tipů na úpravu nábytku z Ikea tak, aby sloužil co nejlépe konkrétním požadovaným účelům.

Jedním z nejznámějších webů je Ikeahackers.net, kde najdete celou řadu návodů na DIY úpravy nábytku či použití doplňků. Neméně známým virtuálním uskupením jsou tzv. lifehackeři, tedy lidé, kteří používají běžní předměty k tomu, aby zefektivnili nejrůznější lidské činnosti anebo zvýšili produktivitu nejen při domácích pracích. Pro inspiraci můžete jít například na web Lifehack.org anebo 1000lifehacks.com.

Ve fotografické praxi by se jakýmsi hackingem dala nazvat spousta svépomocí vyrobených pomůcek a postupů, jako je například upevnění provázku do stativového závitu a jeho přišlápnutí k zemi namísto stativu anebo použití různých zahřívacích nebo chladících polštářků jako podložky pod fotoaparát při potřebě jeho stabilizace.

Pravděpodobně již tušíte, odkud vítr vane. Redakce fotowebu Shootr připravila šest tipů na výrobky v prodejnách Ikea, které můžete s úspěchem využít při fotografování. Konkrétně se jedná o následujících šest produktů:

  1. roletu Schottis můžete použít jako difuzér pro denní či umělé světlo – cena 99 Kč
  2. stolní deska Glasholm je v černé variantě ideálním nástrojem pro fotografování produktů s odrazem – cena 799 Kč
  3. nerezovou misku Blanda Blank po malé úpravě využijete jako parabolický reflektor – beauty dish – pro usměrnění světla – cena 79 Kč
  4. otočný podnos Snudda pro produktovou fotografii nebo video, kdy potřebujete záběr ze všech stran – cena 149 Kč
  5. zatemňovací roleta Tupplur můžete s úspěchem použít jako neutrální pozadí v ateliéru – cena od 339 Kč dle velikosti
  6. textilní krabice Dröna zase poslouží jako stínítko pro počítač v exteriéru – cena 99 Kč

Pravděpodobně nevyužijete všechny produkty, nicméně koupě rolety v černé, bílé či šedé barvě bude jistě výhodnou investicí pro domácí atelier, vezmeme-li v potaz, že při rozměru 200×195 cm zaplatíte 899 Kč a stačí ji pouze namontovat na zeď nebo na strop.

Konkrétní ukázku použití jednotlivých výrobků si můžete prohlédnout ve videu níže. A pokud máte vlastní tipy na podobné „vychytávky“ budeme rádi, když se s námi podělíte.

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud