DIGIarena.e15.cz

Instant Magny 35: promění starý analog v instantní fotoaparát

Okamžitá fotka s možností výměny objektivů a malou hloubkou ostrosti. Nekonečně expozic v jednom snímku. Dokonalý přehled o dění před fotoaparátem. Svět v zrcadlovém odrazu. To vše může nabídnout „instantní“ stěna Instant Magny 35.

​Zdá se, že v posledních letech jsou uživatelé čím dál víc přesyceni dokonalostí digitální techniky, a proto koutkem oka pošilhávají po starých metodách fotografického záznamu: po focení na film či jiný světlocitlivý materiál, třebas okamžitý fotopapír.

Vzniká spousta projektů, které se snaží těmto požadavkům vyhovět. V různorodých formách tak znovu ožívají kinofilmové legendy (instantní Rolleiflex, zrcadlovka Ihagee Elbaflex, Holga), objevují se koncepty kombinující digitální a filmové prvky (PONF, Yashica Y35 digiFilm), vznikají nejrůznější modulární a open-sourcové systémy (Reflex, Axiom) a nechybí ani řada příslušenství, která mají rozšířit využitelnost konkrétního typu fotoaparátu, např. digitální stěny I´m Back.

Klepněte pro větší obrázek

Do poslední zmíněné kategorie patří také „instantní“ stěna Instant Magny 35, za jejímž vznikem stojí sdružení NINM Lab. Ač se zdá, že se jedná o inovativní, dosud nevídané řešení, kořeny projektu sahají hluboko do minulosti – konkrétně do 60. let dvacátého století, kdy byl představen v té době nepříliš úspěšný produkt Speed Magny. Jednalo se o přídavné příslušenství – zadní stěnu s integrovanou jednotkou pro instantní film Polaroid vytvořené speciálně pro systém Nikon F.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo Speed Magny, vpravo Instant Magny

Instant Magny 35 je kompaktnější variantou původního Speed Magny, s inovovanou optickou konstrukcí eliminující ztrátu světla a se širokou kompatibilitou. Stěna je určena pro kinofilmové 35mm zrcadlovky a dálkoměry značky Pentax, Olympus, Leica, Nikon a Canon.

Stěna Instant Magny 35 sestává ze tří částí, které jsou spojeny bajonetovým uchycením. Systém lze tedy snadno a rychle demontovat, ať už za účelem přenášení, či uložení. Horní komponenta, která se po odstranění zadních dvířek Leicy, Nikonu atd. připojuje přímo k tělu fotoaparátu, v sobě ukrývá zvětšovací optickou soustavu skládající se z 5 členů uspořádaných ve 2 skupinách. Výsledný obraz o rozměrech 62 × 62 mm je promítán na instantní fotopapír Fujifilm Instax Square a pozor: je zrcadlově převrácený.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K prodloužení optické osy, jež musí být delší než 10 cm, je určena navazující soustava zrcadel. Díky vysoké odrazivosti zrcátek dochází během procesu zvětšování k minimální ztrátě světla – autoři projektu hovoří o maximálně 3 expozičních krocích, což je mnohem uspokojivější výsledek než 5 EV u starého Speed Magny. Při průchodu zvětšovací částí a sadou zrcátek logicky dochází k poklesu světelnosti – maximem je F4, a to i pokud nastavíte nižší clonu. Pořád se však jedná o velmi dobrou hodnotu, při níž si můžete pohrát také s malou hloubkou ostrosti.

Na zvětšovací část navazuje hliníkový tubus, k jehož druhému konci je uchycena čtverhranná jednotka se zásobníkem světlocitlivého materiálu – instantního fotopapíru. Před samotným fotografováním je nutné vyjmout tmavou „desku“, která brání nechtěné expozici a zároveň aktivuje celý systém. Součástí dolní jednotky je též informační LEDka a počítadlo zbývajícího filmu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K pořízení fotografie pak není nutné provádět žádné speciální úkony. Stačí hledáček přiložit k oku – velmi pravděpodobně budete muset počítat s „ořezem“ záběru, ale i tak si užijete mnohem detailnějšího náhledu scény než s pidi průhledovými hledáčky u soudobých instantních fotoaparátů – a stisknout spoušť. Snímek se vyvolává zmáčknutím bočního tlačítka. Pořizovat lze také multiexpozice kombinující libovolný počet záběrů – nacvakáte několik expozic a teprve poté vyvoláte snímek.

Instant Magny 35 je poměrně robustní příslušenství s proměnlivými proporcemi podle fotoaparátu, pro nějž je určeno. Váha pohybující se kolem 500 gramů je ovšem velmi příznivá. K provozu je nezbytná čtveřice AAA baterií. Stěna je tohoto času nabízena v rámci kampaně na Kickstarteru za výhodné ceny se slevou od 45 % do 20 % (výše slevy se liší též podle značky fotoaparátu, s nímž má být produkt kompatibilní) z předpokládané prodejní ceny: 179 USD pro Leiku a Nikon a 199 USD pro Olympus, Pentax a Canon. První objednávky by měly být zaslány v lednu příštího roku.

Na závěr lze konstatovat, že Instant Magny 35 je velmi zajímavý produkt s potenciálem najít si širší publikum coby kreativnější alternativa instantních fotoaparátů Fujifilm Instax. Koho by nelákala okamžitá fotografie s možností komfortního komponování obrazu přes optický hledáček, jakož i využití různých typů objektivů? I když zde pravděpodobně narazíme na některá omezení, např. v podobě vinětace u delších ohnisek. I tak bude zajímavé sledovat, zda se tento projekt uchytí a jaké budou jeho další osudy.

Galerie ukázkových snímků:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

 

Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Uz by mohli rovnou k foťáku přidělat izolepo… piitr 20. 6. 2018, 13:20
Instantná obluda. To už si môžem dať do bato… Boban 20. 6. 2018, 09:44
Bože ! K 20. 6. 2018, 05:59

Další podobné články

Huion New 1060 Plus – povedený grafický tablet za pusu

Huion New 1060 Plus – povedený grafický tablet za pusu

Grafické tablety prošly za několik posledních let nemalým vývojem a oproti několika dřívějším modelům již dnes můžete vybírat z velkého množství. Kvalita je však velmi závislá na ceně a ne vždy je tento poměr výhodný.

Peníze zpět od Canonu s dárky za 16 000 Kč a mega cashback od Sony

Peníze zpět od Canonu s dárky za 16 000 Kč a mega cashback od Sony

Před Vánocemi spouštějí v druhé vlně své promoakce také Canon a Sony. Nabídka produktů se zpětným bonusem je opravdu široká a vztahuje se nejen na fotoaparáty a objektivy, ale i na další fotopříslušenství. A vybrat si můžete i z hodnotných dárků.

Weebill – rychlejší, jednodušší a všestrannější stabilizace

Weebill – rychlejší, jednodušší a všestrannější stabilizace

Leica M10-D – digitální plnoformát v duchu analogu

Leica M10-D – digitální plnoformát v duchu analogu

Poslední novinku německého výrobce byste si mohli na první pohled splést s analogovým předchůdcem stejnojmenné řady. Na těle totiž nenajdete žádný displej a k ovládání jsou zde pouze dvě tlačítka.

Poznáte rozdíl mezi digitálem za 400 a 4000 dolarů jen podle fotky?

Poznáte rozdíl mezi digitálem za 400 a 4000 dolarů jen podle fotky?

Peníze zpět! Desítky foťáků a objektivů lze nyní pořídit s výraznou slevou

Peníze zpět! Desítky foťáků a objektivů lze nyní pořídit s výraznou slevou

Před Vánoci většina výrobců spouští nejrůznější slevové akce, kterými chtějí nalákat zákazníky ke koupi svých produktů. Patří mezi ně také oblíbený cashback, díky němuž lze výhodně pořídit vybrané modely fotoaparátů a objektivů.

Nikon vyhlásil další ročník mezinárodní fotosoutěže Nikon Photo Contest

Nikon vyhlásil další ročník mezinárodní fotosoutěže Nikon Photo Contest

Pixii – první digitál francouzského startupu nemá displej

Pixii – první digitál francouzského startupu nemá displej

Svět digitální fotografie většinu času doprovází honba za technicky stále dokonalejšími stroji, vyšším rozlišením a vyšší obrazovou kvalitou. Všechno však jede v relativně stejných vodách. Nových přístupů k fotografování je jako šafránu...