DIGIarena.e15.cz

Inteligentní práce s Intuosem

Nejčastějším způsobem jak ovládat počítač je kombinace klávesnice a počítačové myší. Alternativou však je i tablet, který je pohodlnější a přesnější než myš

Menší nevýhodou především v začátcích je odlišný způsob práce s tabletem a myší. Největším rozdílem je způsob pohybu po obrazovce. Zatímco myší můžete pohybovat po libovolné ploše – nejen ve smyslu povrchu, ale především ve smyslu lokality a velikosti plochy, na níž se myš používá. V závislosti na nastavené citlivosti myši urazí kurzor při posunu zařízení o jednotku délky různou délku počítače. Pokud máte navíc myš bezdrátovou, pak není problém ovládat počítač i z místa vzdáleného několik metrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Když je plocha plochou

S tabletem je však ovládání jiné, hlavním nástrojem pro ovládání je pero a aktivní dotyková plocha uprostřed podložky tabletu. Různé typy tabletů se liší především velikostí této plochy. Zásadním rozdílem oproti myši je fakt, že dotyková plocha tabletu je obvykle obrazem pracovní plochy počítače a to 1:1. Pokud tedy chcete otevřít například nabídku Start, která je umístěna v levém spodním rohu plochy, pak musíte perem najet do spodního levého rohu tabletu, abyste kurzor umístili na tlačítko Start.

Pro test jsme zvolili tablet s nabídky známého výrobce těchto zařízení, společnosti Wacom. Wacom nabízí poměrně široké portfolio tabletů, od jednoduchých, které jsou vhodné například pro děti až po profesionální monitory s aktivní plochou. Asi nejrozšířenějším modelem mezi amatéry je tablet Wacom Bamboo, který se objevil na trhu před několika lety. Jeho největším plusem je cena, která se pohybuje pod 2 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

My jsme však sáhli o něco výše a otestovali tablet Wacom Intuos3, konkrétně pak model A6 wide, který nabídne aktivní plochu velikosti 15,7 × 9,8 cm, která je ideální pro použití s širokoúhlým monitorem, neboť obě dvě zařízení mají podobný poměr stran a pohyb po tabletu bude přirozenější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikostmax. velikost

Celková velikost tabletu je 27 × 21,6 × 1,3 cm, rámeček kolem aktivní plochy je tedy poměrně široký, což je však jen dobře, protože práce na tabletu je pohodlnější. V levém horním rohu je čtveřice programovatelných tlačítek a podélný touchpad, určený pouze pro posun zobrazeného dokumentu. Hmotnost tabletu je 600 gramů, napájení je zajištěno prostřednictvím USB kabelu.

Pero dle libosti

Součástí balení je krom tabletu s 2,5 m kabelem také pero, stojánek na pero a několik vyměnitelných koncovek do pera. Samotné pero má další dvě programovatelná tlačítka a jeho druhý konec slouží ke gumování. Koncovka pera je vyměnitelná, v základním balení jsou tři středně tvrdé světlé koncovky, jedna černá tvrdá a jedna šedá měkká koncovka.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Hmotnost pera je přibližně 20 gramů. Vzdálenost, při které tablet pohyb pera snímá, je kolem 6 mm. Při pohybu kurzorem tedy netáhnete pero po tabletu, ale nad ním, jakmile se např. dotknete tabletu a začnete perem tvořit nějaký objekt či psát, obvykle vytvoříte kurzorem nějaký obrys a vyberete tak všechny soubory, které v obrysu jsou.

Ve volitelné výbavě k tabletu najdete mimo malé bezdrátové myši také trojici dalších per pro pohodlnou práci, Standardně dodávané pero nese označení Intuos3 Grip Pen, volitelný je Intuos3 Airbrush s ergonomicky tvarovaným tělem, Intuos3 Ink Pen se senzorem citlivosti na tlak a posledním je Intuos3 Art Pen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pokud pracujete často s několika nástroji, pak může být vhodné pořídit si pracovních per několik. Tablet Intuos3 si totiž pamatuje jednotlivá pera a ví kterému je jaká funkce přiřazena. Místo manuálního přepínání funkcí v samotné aplikaci pak stačí pouze vzít do ruky jiné pero a je vystaráno. Pracujete-li v kanceláři, kde je tabletů více, možná oceníte i to, že samotné pero v sobě nese informaci o tom, jaký nástroj je mu právě přiřazen, můžete tak přijít pomoci kolegovi pouze s perem a rovnou začít kreslit na jeho tabletu.

Programovatelná tlačítka v levém rohu slouží k nastavení nejčastěji používaných klávesových zkratek či kláves obecně, S největší pravděpodobností využijete přiřazení kláves Ctrl, Shift, Alt, s jejichž pomocí lze ovládat spoustu nástrojů v grafických editorech. U tabletů Intuos3 větších rozměrů najdete programovatelných tlačítek dvakrát tolik, v obou horních rozích jsou čtyři tlačítka a touchpad.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Výběry pravou přední

Ačkoliv je aktivní plocha tabletu vcelku malá, stačí pro práci i na větších monitorech kolem 20", někomu se naopak může zdát, že plocha tabletu je příliš velká pro jeho účely či pro optimální ergonomii pracovního místa. V takovém případě velmi dobře poslouží možnost zmenšit si softwarově aktivní plochu tabletu podle vlastních potřeb.

Práce s tabletem je poměrně pohodlná, pohyb kurzoru je plynulý, rychlost odezvy i snímání pohybu jsou velmi dobré a přesné. Po chvilce cviku nabudete jistoty při jednotlivých tazích perem. Především při nepravidelných výběrech si můžete troufnout na plochy, které byste s myší velmi těžko obkreslovali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka nastavení funkcí tabletu a pera

Oproti levnějšímu modelu Bamboo umí Intuos3 snímat jak náklon pera (rozmezí +/- 60°) tak i přítlak pera v rozmezí 1 024 úrovní. Tato funkce a také o něco kvalitnější provedení samotného zařízení jsou asi základními rozdíly obou řad. Intuos3 najdete většinou v DTP odděleních časopisů a grafických studiích. Naopak Bamboo je ideálním zařízením pro ty, kdo touží po tabletu, avšak nepotřebují zmíněnou funkčnost a vystačí si se základními funkcemi.

Provedení tabletu samozřejmě odpovídá i cena, která se pohybuje u modelu A6 wide kolem 5 200 Kč vč. DPH. V případě modelu Bamboo je cena při stejné velikosti do 2 200 Kč vč. DPH. Součástí základního balení je kromě tabletu, pera a stojánku také disk s ovladači a disk s programem Corel Painter Essentials 3.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Joby představilo novou generaci svých ohebných stativů typu GorillaPod

Joby představilo novou generaci svých ohebných stativů typu GorillaPod

Společnost Joby přichází s novou generací stativů s flexibilní konstrukcí s variabilními možnostmi použití. V nabídce najdeme široké spektrum produktů s rozličnou nosností, které jsou vhodné pro mobily, kompakty, ale i CSC a DSLR.

Další novinky od Lowepro ochrání váš dron

Další novinky od Lowepro ochrání váš dron

Se vzrůstající oblibou dronů roste také poptávka po příslušenství k ochraně a transportu těchto zařízení. Lowepro proto představilo nové série batohů a pouzder konstruovaných speciálně pro uskladnění dronů nejrůznějších velikostí a typů.

Stáhněte infografiku s přehledem výrobců, fotoaplikací, soutěží…  pro rok 2018

Stáhněte infografiku s přehledem výrobců, fotoaplikací, soutěží… pro rok 2018

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

Nůžky, lepicí páska, fólie, sáčky, bavlnky, dekorace, vlastní dech. I pomocí těchto široce dostupných „surovin“ lze vytvořit zajímavé obrazové efekty. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.

Integral Memory přichází s microSD kartou se světově nejvyšší kapacitou 512 GB

Integral Memory přichází s microSD kartou se světově nejvyšší kapacitou 512 GB

Aurora PowerGXND – první přechodový variabilní neutrální filtr

Aurora PowerGXND – první přechodový variabilní neutrální filtr

Lowepro představuje nové produkty pro přenášení a ochranu fototechniky

Lowepro představuje nové produkty pro přenášení a ochranu fototechniky

Lowepro patří mezi nejznámější výrobce batohů, brašen a pouzder speciálně uzpůsobených pro přenos fotografické techniky. Nyní přichází s nabídkou nových produktů určených jak pro amatéry, tak pro profesionální fotografy.

WD představilo dvojici SSD disků vyladěných pro potřeby fotografů

WD představilo dvojici SSD disků vyladěných pro potřeby fotografů

První novinka, disk My Passport Wireless SSD, patří do segmentu multifunkčních kompaktních přenosných úložišť, druhý produkt SanDisk Extreme Portable SSD kromě minimálních rozměrů nabídne též extrémní odolnost.