DIGIarena.e15.cz

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

Oba jsou top modelem výrobce, oba mají duální objektivy a oba mají závratnou cenovku. Který z nich však poskytne lepší technické parametry hlavně s ohledem na jejich fotoaparáty?

Podoba Samsungu Galaxy Note 8 je už známa relativně dlouho, ale o iPhonu X jsme se oficiálně dozvěděli teprve 12. září. Koupit jej ještě nemůžete a dostalo se k němu jen pár novinářů. Jaké ale poskytuje parametry, již víme, a proto můžeme oba telefony mezi sebou poměřit.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Note 8 a iPhone X. Oba mají své příznivce a oba i své odpůrce

Dva objektivy

Mít dva objektivy už není doménou jen top modelu od dané značky, ale mají je i levnější telefony. Apple u svých iPhonů stále razí cestu toho, že malým 4,7“ verzím stačí jeden objektiv, Plus verze pak už od generace iPhonu 7 mají duální fotoaparát. Tím je nově osazen i iPhone X. Pozadu nezůstává ani Samsung, který jej v Galaxy Note 8 také nabízí.

Fotoaparáty telefonů iPhone 7 v ostrých testech

Fotoaparáty telefonů iPhone 7 v ostrých testech

Na začátku září Apple představil dvojici telefonů iPhone 7 a iPhone 7 Plus, které chtějí být nejlepšími fotomobily na trhu. Již byly podrobený četným testům především v zahraničí, kde je Apple začal prodávat nejdříve. Jak obstály?

V obou případech se jedná o 12Mpx snímače. Jak širokoúhlý objektiv, tak teleobjektiv, jsou však nově v obou zařízeních opticky stabilizovány. Např. iPhone 7 Plus měl stabilizovaný jen širokoúhlý objektiv.

Klepněte pro větší obrázek
Duální objektivy tu byly už dlouho před tím, než si jich všiml Apple a osadil jím svůj iPhone 7 Plus

Note 8 nabízí 26 a 52 mm ekvivalentní ohniskovou vzdálenost, jestliže pak má iPhone X stejnou optiku jako model 7 Plus, nabízí 28 a 56 milimetrů. Note má světelnost širokoúhlého objektivu F1,7, iPhone X pak F1,8. U teleobjektivu je hodnota v obou případech stejná a činí F2,4.

Velikost 12Mpx snímače v Notu 8 je 1/2,55 palce v širokoúhlém objektivu a 1/3 palce v teleobjektivu. Apple tyto hodnoty neuvádí a říká jen, že do nových strojů implementoval tzv. Deep Pixels, čímž chce naznačit, že je jeho optika hlavně opět o něco rychlejší.

Fotografické funkce

Kam by se mohl fotografický směr v mobilních telefonech ubírat jinam, než k „modernímu bokehu“. Díky implementaci dvou objektivů dokáže telefon rozpoznat hloubku ostrosti a softwarově ji vytvořit i tam, kde to jeho hardware nezvládá. Výsledkem pak mohou být poutavé, zejména portrétní, snímky.

Klepněte pro větší obrázek
Fotit snímky s rozostřeným pozadím už je moderní, ať se vám to líbí nebo ne

U Applu se tato funkce jmenuje Portrét, u Samsungu jde o Live focus. Druhý jmenovaný však poskytuje volnější ruce v možnostech určení samotného rozostření, jehož míru si můžete zvolit. Apple má buď jen normální fotografii, nebo tu s rozostřeným pozadím. Nic mezi tím. Note 8 při pořízení snímku Live focus může uložit i fotografii, kterou pořídil pouze širokoúhlým objektivem. U Applu si můžete zvolit jen to, zda chcete uložit zdrojový snímek, který je bez efektu rozostření.

iPhone X však přijde s novou editací portrétů, které se nazývá Portrétní nasvícení. To uživatelům umožní portrétovému snímku aplikovat různé světelné efekty. Tato editace však zatím bude jen ve fázi beta.

Schyluje se k velkému souboji, bude lepší fotoaparát Samsungu Galaxy S8 nebo iPhonu 7 Plus?

Schyluje se k velkému souboji, bude lepší fotoaparát Samsungu Galaxy S8 nebo iPhonu 7 Plus?

Autofokus

Apple svůj autofokus nazývá Focus Pixels, Samsung zase dual pixel. V obou novinkách je tato technologie opět o něco rychlejší a kvalitnější, než tomu bylo v předchůdcích. Bližší informace však ani jeden nesděluje.

Čelní kamera

Ať už fanoušci portrétů pořízených předními kamerami chytrých telefonů jste, nebo ne, rozhodně fajn je, že i tato kamera se generaci od generace zlepšuje. Samsung Galaxy Note 8 nabízí v jeho čelní kameře 8 megapixelů s tím, že její světelnost je úžasných F1,7. iPhone X nabídne „jen“ 7 megapixelů a F2,2. Na rozdíl od Samsungu ale umožní využití režimu Portrét pro dosažení rozostření pozadí i právě v jeho čelní kameře.

Klepněte pro větší obrázek
Portrétní režim bude zvládat už i čelní kamera iPhonu X

Video

Telefon iPhone X dokáže nahrávat video v kvalitě 4K při 60 fps, zpomalený záznam natočí v kvalitě 1080p při 240 fps. To Note 8 zvládá 4K jen s 30 fps a zpomalený záznam točí v kvalitě 720p při 240 fps. Na druhou stranu, pokud při pořizování záznamu ve 4K pořídíte fotografii, bude mít 9 megapixelů. Pokud to samé, když provedete u iPhonu, získáte snímek, který bude mít jen 8 megapixelů.

Displej

Někteří uživatelé chtějí a potřebují veliký telefon, který jim poskytne co největší úhlopříčku displeje. Pro ně je Note 8 jako stvořený, protože jeho 6,3“ AMOLED displej je jednoduše obrovský. iPhone X však poskytuje největší displej, který byl do telefonů Applu osazen. Jeho úhlopříčka je ale i tak stále menší, než ta u Notu. Má totiž 5,8“. Menší je i jeho rozlišení, které je 458 ppi oproti 521 ppi v Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek
Tzv. „bezrámečkový“ displej je trendy. Je ale praktický na použití?

Apple však vede v podání barevného spektra a v tom, že jeho displej zvládá technologii HDR. Editace snímků pomocí aplikací je na obou takto velikých úhlopříčkách maximálně pohodlná.

Jenže ta cena

Pro někoho může hrát významnou roli i krytí telefonu, aby věděl, kde všude a jakým způsobem s ním pořizovat snímky. Apple iPhone X má krytí IP67, takže je prachotěsný a měl by bez problému vydržet 30 minut v metrové hloubce pod hladinou vody. Samsung Galaxy Note 8 má ale krytí ještě vyšší a to IP68, takže je také prachotěsný a po 30 minut vydrží v 1,5metrové hloubce.

Co se baterie týče, iPhone slibuje 21 hodin hovoru a 12 hodin surfování na internetu. S Notem pak můžete telefonovat až 22 hodin a 12 hodin surfovat na internetu vydrží také. Ať už jsou statistiky obou telefonů jakékoli, pokud nenadržujete jedné či druhé značce, můžete se také chtít rozhodnou dle ceny. A ta moc příjemná není.

Apple iPhone 8 a iPhone X – jaké jsou novinky ve fotoaparátech?

Apple iPhone 8 a iPhone X – jaké jsou novinky ve fotoaparátech?

Apple v úterý 12. září pořádal Special Event, na kterém představil řadu nových produktů. Mezi ně patří i iPhone 8, 8 Plus a iPhone X, které přinášejí nemálo novinek. Z hlediska fotografování jsou však inovace rozporuplné.

Samsung Galaxy Note 8 stojí v jeho 64GB variantě 26 990 Kč. Chcete-li větší paměť, musíte ji rozšířit paměťovými kartami. Apple iPhone X v jeho 64GB variantě pak stojí 29 990 Kč. Pokud však vyžadujete kapacitu paměti 256 GB, tak si připravte neuvěřitelných 34 490 Kč. Zatímco Note 8 už koupit můžete, iPhone X u nás bude v prodeji až od 27. října.

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Aha, takže článek o ničem. Tabulky si mohu p… Player 21. 9. 2017, 19:23
LG V30 je oba porazi jak nic. Martin 21. 9. 2017, 13:00

Další podobné články

Illuminati – kapesní expozimetr a kolorimetr s bluetooth rozhraním

Illuminati – kapesní expozimetr a kolorimetr s bluetooth rozhraním

Panasonic Lumix G9 – první ostré fotografie

Panasonic Lumix G9 – první ostré fotografie

Nejnovější přírůstek do rodiny bezzrcadlovek Panasonic nese označení Lumix G9 a podle výrobce se jedná o přístroj zaměřený na profesionální práci. Jak se osvědčil v terénu?

Podzimní várka firmwaru od Canonu, Pentaxu a Fujifilmu

Podzimní várka firmwaru od Canonu, Pentaxu a Fujifilmu

Nakloň si objektiv – v akci s Canonem TS-E 50 mm F2,8L Macro

Nakloň si objektiv – v akci s Canonem TS-E 50 mm F2,8L Macro

Koncem srpna oznámil Canon uvedení tří nových tilt-shift makro objektivů s ohnisky 50mm, 85mm a 135mm. V rychlosti jsme vyzkoušeli nejširší z nich a přinášíme první ostré fotografie.

VNTG8 – držák na paměťové karty ze starých filmových kotoučů

VNTG8 – držák na paměťové karty ze starých filmových kotoučů

Olympus představil brýle á la Google glass

Olympus představil brýle á la Google glass

Společnost Olympus představila novou „nositelnost“ s podporou augmentované reality – nadčasové brýle se speciálním displejem. Svou funkci se podobají chytrým brýlím Google Glass.

iPhone X není nejlepší fotomobil. Žebříček DxO Mark stále vede Google Pixel 2

iPhone X není nejlepší fotomobil. Žebříček DxO Mark stále vede Google Pixel 2

Všichni netrpělivě očekávali, jak si v testu DxO Mark povede vlajková loď Applu iPhone X. Výsledek je skvělý, není ale nejlepší. Telefon má totiž o bod méně než Google Pixel 2.

Seznamte se! Panasonic Lumix G9 a světelný 200mm teleobjektiv

Seznamte se! Panasonic Lumix G9 a světelný 200mm teleobjektiv

Společnost Panasonic dnes představila pokročilý model svých bezzrcadlovek nesoucí označení G9. Novinka by měla nabídnout dosud nejlepší obrazový výstup v řadě Lumix a mimořádně rychlý autofokus.